ԿԳՄՍ նախարարության բարձրագույն որակավորման կոմիտեի նախագահ Կարեն Քեռյանը մասնակցել է Ղրղզստանի բարձրագույն որակավորման համակարգի 30-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովին:
Գիտաժողովը նվիրված էր բարձրագույն որակավորման ոլորտում երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցության հարցերի քննարկմանը:
ԲՈԿ նախագահ Կարեն Քեռյանն իր ելույթում ներկայացրել է կոմիտեի գործունեությունը, անցած ճանապարհը, ձեռքբերումներն ու առաջիկա անելիքները: Նա ընդգծել է գիտական պարբերականների համար սահմանված նոր պահանջների կարևորությունը ատենախոսությունների հրապարակման համար, ինչպես նաև աստիճանաշնորհման համակարգի ակնկալվող փոփոխությունները։
Գիտաժողովի շրջանակում ներկայացվել են Հայաստանի, Ղրղզստանի և Ղազախստանի բարձրագույն որակավորման ոլորտները համակարգող պետական մարմինների կատարած աշխատանքները, քննարկվել են հետագայում իրավական նորմատիվ ակտերի մշակման նպատակով համատեղ խորհրդակցությունների անցկացման, գիտական պարբերականների ընդհանուր ցանկ, գիտական աստիճանի հայցման համար համարժեք պայմաններ և համատեղ մասնագիտական խորհուրդներ ունենալու վերաբերյալ հարցեր:

Chairman of the Supreme Certifying Committee of the ESCS Ministry Karen Qeryan took part in the international scientific conference dedicated to the 30th anniversary of the higher qualification system of Kyrgyzstan.
The conference was dedicated to discussing issues of cooperation in the field of higher education in bilateral and multilateral frameworks.
In his speech, the SCC Chairman Karen Qeryan presented the course of activities of the Committee, achievements and forthcoming duties. He highlighted the importance of the new requirements set for scientific periodicals for the publication of theses, as well as the expected changes in the degree grading system.
The Conference presented the activities of state institutions coordinating the higher qualification sector in Armenia, Kyrgyzstan and Kazakhstan, discussed issues related to further joint consultations to develop legal regulations, a general list of scientific periodicals, favorable conditions for obtaining a degree and the possibility of joint professional councils.