Հարգելի՛ գիտնականներ,
Այսօր նշվում է Գիտության համաշխարհային օրը, որի առանցքային խորհուրդը հասարակության ուշադրությունը դեպի գիտությունն ուղղելն է, դրա դերի և նշանակության կարևորությունը ևս մեկ անգամ ընդգծելը:
Սա հրաշալի առիթ է՝ իրազեկելու քաղաքացիներին գիտության միտումների մասին, մեծացնելու հետաքրքրությունը դրա նկատմամբ, խրախուսելու և նպաստելու նոր նվաճումների գաղափարի իրագործմանը, գիտության ոլորտում կրկնապատկելու աջակցությունը, ստեղծելու ազգային և միջազգային համերաշխության կամուրջ տարբեր երկրների գիտական ձեռքբերումների միջև, և, ի վերջո, գիտության շուրջ համախմբելու համաշխարհային հանրությանը:
Դուք պետության կարևոր հիմնասյունն եք, ձեր ուսերին է դրված մեր կայուն և զարգացած ապագայի պատասխանատվությունը, պետականամետ և իրավագիտակից քաղաքացու կայացման տեսլականը: Այս ուղղությամբ ՀՀ կառավարությունը շարունակաբար թիրախավորված ծրագրեր է իրականացնում՝ բարձրացնելու հետաքրքրությունը գիտության նկատմամբ՝ սկսած դպրոցական նստարանից, աջակցելու գիտության նվիրյալներին, որպեսզի կյանքի կոչեն իրենց գաղափարները, որոնք կնպաստեն գիտական մտքի կայացմանն ու իրագործմանը: Ձեր գործունեությունը, իրավամբ, ոչ միայն հայրենանպաստ է, այլև իր անուրանալի դերն ու կշիռն ունի համաշխարհային նվաճումների շարքում, ինչի համար ձեզ երախտապարտ է ամբողջ աշխարհը:
Մաղթում եմ ձեզ նոր հաջողություններ ու ձեռքբերումներ, աշխարհը դեպի լավը փոխելու գաղափարների իրականացում և անսպառ եռանդ:

Today marks World Science Day, the key advice of which is to draw the attention of society to science, once again highlighting the importance of its role and significance.
This is a great opportunity to inform citizens about trends in science, raise interest in it, encourage and promote the idea of new achievements, double the support in the field of science, create a bridge of national and international solidarity between scientific achievements of different countries and, ultimately, consolidate the world community around science.
You are the important pillar of the State - the responsibility for a sustainable and developed future, and the vision for having a pro-state and legal-conscious citizen is on your shoulders. In this direction, the RA Government continuously implements targeted programs to increase interest in science, starting from the school desk, to support science devotees to implement their ideas, which will contribute to the formation and implementation of the scientific mind. Your activity, rightly, is not only favorable for the Motherland but also has its indisputable role and weight in a number of world achievements, for which the whole world is grateful to you.
I wish you new achievements and success, the realization of ideas to change the world for the better, and boundless energy.