ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև կրթության և մշակույթի ոլորտում հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը, ինչպես նաև բազմաշերտ համագործակցության օրակարգի ընդլայնմանն ու հարստացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարար Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը հավատարիմ է ֆրանկոֆոնիայի շրջանակում իր ստանձնած հանձնառությանը և պատրաստ է այդ ուղղությամբ ակտիվացնել համագործակցությունը:
Դեսպան Անն Լույոն ներկայացրել է ֆրանսիական կողմի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում ֆրանսերենի ուսուցման խորացմանը և ծրագրի ընդլայնմանը, ինչը կնպաստի դպրոցներում ֆրանսերենի դասավանդման արդյունավետության բարձրացմանը: Որպես հաջողված մոդել՝ դեսպանը նշել է Երևանի թիվ 119 ավագ դպրոցի օրինակը՝ ընդգծելով, որ այդ դպրոցի աշակերտների հետ նրան հաջողվել է ազատ շփվել ֆրանսերենով: Այդ նպատակով նա առաջարկել է նմանօրինակ ծրագրեր իրականացնել և ֆրանսերենի ուսուցման մակարդակը բարձրացնել նաև ՀՀ մարզերում, մասնավորապես՝ Գյումրիում: Դեսպանը մատնանշել է նաև այդպիսի ծրագրի իրականացումը Կապան քաղաքում՝ շեշտելով Սյունիքի մարզի և ֆրանսիական Լիոնի միջև համագործակցության հնարավորությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև կրթության ոլորտում համագործակցության ընդլայնմանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր, մասնավորապես՝ Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի գործունեության համար առավել նպաստավոր պայմանների ստեղծումը: Վահրամ Դումանյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի գործունեությունը և փաստել, որ այն լավագույնս նպաստում է հայ-ֆրանսիական բարեկամության զարգացմանը և նոր հնարավորությունների ստեղծմանը: Երկուստեք կարևորվել է մեր երկրում այդ համալսարանի գործունեության զարգացումը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանում ֆրանսիական ինստիտուտի գործունեությանը՝ ընդգծելով, որ այն նոր որակ կհաղորդի կրթության և մշակույթի ոլորտներում Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև համագործակցությանը։ Ֆրանսիական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստան գործուղել երիտասարդ դասավանդողների՝ ֆրանսերենի ուսուցիչներին աջակցելու նպատակով: Դեսպանի խոսքով՝ այդ գործընթացին կաջակցի Հայաստանում ֆրանսիական ինստիտուտը: Նա նաև հավելել է, որ ինստիտուտը կիրականացնի ֆրանսերենի ուսուցման և լեզվի քննության գործընթաց՝ ոչ ֆորմալ կրթության ձևաչափով:
Հանդիպմանը քննարկվել է նաև «Հայաստան. ժառանգության ուսուցում, պահպանում և արժևորում» ծրագիրը, որով Ֆրանսիան աջակցում է Հայաստանի մշակութային ժառանգության պահպանությանը, վերականգնմանը և արժևորմանը: Նշվել է, որ ծրագիրը ներառում է երեք բաղադրիչ. առաջին ուղղությունը նվիրված է կրթությանը և վերապատրաստմանը, իսկ երկրորդ ճյուղը՝ Տաթևի Մեծ անապատ վանքային համալիրի վերականգնմանը: Երկու բաղադրիչում էլ ներգրավված է Ժառանգության ազգային ինստիտուտը: Երրորդ ուղղությունը վերաբերում է «Էրեբունի» թանգարանի մշտական ցուցադրության նոր հայեցակարգին: Շեշտվել է, որ այդ ծրագիրը կարող է որպես մոդել ծառայել նաև այլ ուղղություններով համագործակցության համար:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received today Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Anne Louyot. Deputy Minister Arthur Martirosyan also participated in the meeting.
Issues related to the further advancement of relations between the two countries in the field of education and culture, as well as the expansion and enrichment of the multilateral cooperation agenda were discussed at the meeting.
Greeting those present, Minister Vahram Dumanyan noted that the ESCS Ministry is faithful to the commitments undertaken within the framework of Francophonie and is ready to enhance cooperation in this direction.
Ambassador Anne Louillot presented the willingness of the French side to promote the advanced teaching of the French language in general educational institutions of the Republic of Armenia and the expansion of the program, which will contribute to improving the efficiency of teaching the French language in schools. As a successful model, the Ambassador noted the example of Yerevan High School №. 119, emphasizing that she could communicate fluently in French with the students of the school. To this end, she proposed to implement similar programs and advance the level of French language teaching also in the regions of Armenia, in particular, in Gyumri. The Ambassador also pointed to the implementation of such a program in the city of Kapan, emphasizing the possibility of cooperation between the Syunik region and French Lyon.
During the meeting, a number of other issues related to the expansion of cooperation in the field of education were also considered: in particular, the creation of more favorable conditions for the activities of the French University in Armenia. Vahram Dumanyan highly appreciated the activities of the French University in Armenia and stated that it best contributes to the development of Armenian-French friendship and the creation of new opportunities. Both sides highlighted the importance of enhancing the activities of this university in our country.
The sides also touched upon the activities of the French Institute in Armenia, underlining that it will give a new quality to the cooperation between France and Armenia in the fields of education and culture. The French side expressed willingness to send young teachers to Armenia to support French language teachers. According to the Ambassador, this process will be supported by the French Institute in Armenia. She also added that the institute will carry out the activities of teaching and testing the French language in an informal education format.
The program “Armenia: Education, Preservation and Evaluation of Heritage” was also discussed at the meeting, through which France promotes the preservation, restoration and evaluation of the cultural heritage of Armenia. It was noted that the program includes three components: the first direction is dedicated to education and training, and the second one is to the restoration of the Big Desert of Tatev Monastery Complex. The National Institute for Heritage is engaged in both components. The third direction regards the new concept of the permanent exhibition of the Erebuni Museum. It was emphasized that this program can serve as a model for cooperation in other sectors as well.