ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պատվիրակությանը, որի կազմում են Շարժայի ժառանգության ինստիտուտի նախագահ Նորին Գերազանցություն դոկտոր Աբդուլ Ազիզ Ալ-Մուսալլամը, նույն ինստիտուտի միջազգային կապերի տնօրեն Ահմեդ Ալ-Դահը և միջազգային կապերի տնօրենի տեղակալ Սաիֆ Ալ-Հաջրին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը, Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Նախարար Դումանյանը ողջունել է Շարժայի ժառանգության ինստիտուտի նախագահ Նորին Գերազանցություն դոկտոր Աբդուլ Ազիզ Ալ-Մուսալլամի գլխավորած պատվիրակությանը՝ ընդգծելով երկու ժողովուրդների միջև բարեկամական ամուր կապերի առկայությունն ու ջերմ հարաբերությունները:
Անդրադառնալով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում 2022 թ. մարտի 10-28-ը կայացած «Շարժայի ժառանգության օրեր» ամենամյա փառատոնին՝ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանը որպես պատվավոր հյուր ընդունելու և առանձին, ներկայացուցչական տաղավարով ներկայանալու հնարավորության համար:
«Մենք շատ ենք կարևորում նմանօրինակ ծրագրերը, քանի որ դրանք նպաստում են մշակութային համագործակցության ամրապնդմանն ու երկու ժողովուրդների բարեկամական հարաբերությունների սերտացմանը՝ հնարավորություն ընձեռելով առավել խորությամբ ճանաչելու միմյանց: Ցանկանում ենք, որպեսզի նմանօրինակ միջոցառումները կրեն պարբերական բնույթ և տարեցտարի փոխադարձ այցելություններով իրականացվեն երկու երկրներում»,- նշել է նախարար Դումանյանը՝ առավելապես կարևորելով ինստիտուցիոնալ համագործակցությունը՝ միջմշակութային երկխոսության նոր հարթակների ձևավորման, թարգմանչական ծրագրերի իրականացման, հուշարձանների վերականգնման ոլորտում փորձի փոխանակման ուղղությամբ:
Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ այցի շրջանակում Շարժայի ժառանգության ինստիտուտի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը կծանոթանա Հայաստանի հարուստ մշակութային ժառանգությանը:
Շարժայի ժառանգության ինստիտուտի նախագահ Նորին Գերազանցություն դոկտոր Աբդուլ Ազիզ Ալ-Մուսալլամը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով երկու երկրների և ժողովուրդների միջև ամուր համագործակցության և ջերմ հարաբերությունների առկայությունն ու այն առավել խորացնելու պատրաստակամությունը:
Պատվիրակության ղեկավարը նույնպես կարևորել է միջմշակութային համագործակցության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի կյանքի կոչումը՝ փորձի փոխանակման, թարգմանչական ծրագրերի իրականացման, երկու երկրների մշակույթների փոխճանաչման, լեզուների ուսուցման, գրադարաններում գրականության համալրման և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերի ուղղությամբ:
Կողմերն անդրադարձել են նաև «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարության միջև մշակույթի ոլորտում համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագրի արդիականացման և ստորագրման հնարավորությանը:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Վահրամ Դումանյանը գործընկերոջն է ներկայացրել 2020 թվականին Արցախի դեմ ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական պատմամշակութային հուշարձանների և մշակութային արժեքների խեղաթյուրման ու ոչնչացման հետ կապված մտահոգությունները՝ նշելով նաև, որ այն ներկայացնում է համամարդկային մշակութային արժեք: Ի պատասխան՝ պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ ներկայացված մտահոգությունը կփոխանցի ԱՄԷ կառավարությանը:
Տեղեկացնենք նաև, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հրավերով հոկտեմբերի 17-21-ը պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պատվիրակությունն այսօր այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան-ինստիտուտ, որտեղ հյուրերը ծանոթացել են թանգարանի մշտական ու ժամանակավոր ցուցադրություններին և գրառում կատարել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
Այնուհետև պատվիրակությունն այցելել է Հայաստանի պատմության թանգարան, որտեղ համագործակցության հուշագիր է կնքվել Հայաստանի պատմության թանգարանի և Շարժայի ժառանգության ինստիտուտի միջև:
Այցի շրջանակում նախատեսվում են նաև այցելություններ մշակութային հաստատություններ, Դաշտադեմի ամրոց և Զվարթնոց տաճար:

ESCS Minister Vahram Dumanyan received the Delegation of the United Arab Emirates, which is on an official visit to the Republic of Armenia. The delegation includes the Chairman of the Sharjah Institute for Heritage His Excellency Dr. Abdulaziz Almusallam, Head of the International Relations Department of the same Institute Ahmed Al-Dah, and Deputy Head of International Relations Saif Al-Hajri.
ESCS Deputy Ministers Arthur Martirosyan and Alfred Kocharyan participated in the meeting.
Minister Dumanyan welcomed the delegation headed by the Chairman of the Sharjah Institute for Heritage His Excellency Dr. Abdulaziz Almusallam, emphasizing the existing strong friendly ties and warm relations between the two peoples.
In regard to the “Sharjah Heritage Days” annual festival held in the United Arab Emirates on March 10-28, 2022, the Minister expressed his gratitude for receiving Armenia as an honored guest and for the opportunity to present our country with a separate, representative pavilion.
“We attach great importance to similar programs, as they contribute to the advancement of cultural cooperation and closer friendly relations between the two peoples, providing an opportunity to get to know each other more deeply. We would like such events to become regular and be organized annually with mutual visits in both countries,” noted Minister Dumanyan, emphasizing the institutional cooperation in the direction of creating new platforms for intercultural dialogue, implementation of translation programs and experience exchange in the field of monument restoration.
The Minister expressed confidence that during the visit the delegation headed by the Chairman of the Sharjah Institute for Heritage will get acquainted with the rich cultural heritage of Armenia.
Chairman of the Sharjah Institute for Heritage, His Excellency Dr. Abdulaziz Almusallam thanked the Minister for the invitation and warm welcome, highlighting the existence of strong cooperation and warm relations between the two countries and peoples, as well as the willingness of enhancing them.
The head of the delegation also highlighted the importance of implementing programs aimed at advancing intercultural cooperation, in the direction of exchanging experience, implementing translation programs, mutual recognition of the cultures of the two countries, learning languages, replenishing literature in libraries and programs of bilateral interest.
The sides also touched upon the possibility of upgrading and signing the “Memorandum of Understanding between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the United Arab Emirates on Cooperation in Culture”.
During the meeting, Minister Vahram Dumanyan presented to his colleague the concerns related to the distortion and destruction of Armenian historical and cultural monuments and cultural values that came under the control of Azerbaijan as a result of the military aggression against Artsakh in 2020, noting also that it is of universal cultural value. In response, the head of the delegation noted that he would convey the presented concerns to the UAE Government.
Note that at the invitation of the RA ESCS Minister, the delegation of the United Arab Emirates, which is on an official visit to the Republic of Armenia on October 17-21, today visited Tsitsernakaberd - Armenian Genocide Memorial Complex and Museum-Institute, where the guests got acquainted with the permanent and temporary exhibitions of the Museum and made a note in the memory book of the guests.
The delegation then visited the History Museum of Armenia, where a memorandum of cooperation was signed between the History Museum of Armenian and the Sharjah Institute for Heritage.
Within the framework of the visit, visits are scheduled to cultural institutions, the Dashtadem Fortress and the Zvartnots Cathedral.