ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալներ Ժաննա Անդրեասյանը և Արթուր Մարտիրոսյանն այսօր ընդունել են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի Հարավային Կովկասի գենդերային և տնտեսական ներառման քաղաքականության ղեկավար Մարիամ Կոբալիային և գենդերային և տնտեսական ներառման վերլուծաբան Քեթի Տիկանաշվիլիին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հնարավոր աջակցությունը Հայաստանի կրթության և, մասնավորապես, մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտի բարեփոխումների ընթացքին:
Նախարարի տեղակալները մատնանշել են հնարավոր համագործակցության այն ուղիները, որոնք առաջնահերթ են երկու կողմերի համար: Նրանք ընդգծել են, որ ԱԺ-ում առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է «Կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման ծրագիրը», որտեղ սահմանվել են ոլորտի թիրախները և կարիքները:
Որպես մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտը համակարգող նախարարի տեղակալ՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է կրթություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը և դրա շրջանակում իրականացվող ծրագրերը: Փոխնախարարն ընդգծել է մասնավոր հատվածի համար ՄԿՈՒ ոլորտի որակյալ աշխատուժի խնդիրը՝ այդ համատեքստում կարևորելով համապատասխան հմտությունների զարգացումը կարճաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրերի միջոցով: Ժաննա Անդրեասյանը նաև նշել է, որ բարեփոխումներն իրականացվում են պետության համար գերակա համարվող ոլորտներում մասնագետներ պատրաստելու ուղղությամբ: Այդ համատեքստում նա տեղեկացրել է, որ վերջերս Տավուշի տարածաշրջանային պետական քոլեջը վերակազմակերպվել է հիմնադրամի՝ գործնական ուսուցման կենտրոնի ֆրանսիական մոդելի կիրառմամբ, որը կնպաստի գյուղատնտեսական մասնագիտությունների զարգացմանը: Նրա խոսքով՝ այս մոդելը կարող է հաջողված օրինակ հանդիսանալ ոլորտի մյուս հաստատությունների համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտի կարիքների քարտեզագրման հնարավորությանը՝ համապատասխան փորձագետների ներգրավմամբ: Կարևորվել են նաև աշխատաշուկայում գենդերային հավասարության խթանման, կրթության ներառականության և հասանելիության հետ կապված այլ հարցեր: Ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն կազմակերպել ևս մեկ հանդիպում՝ առավել մանրամասն քննարկելու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի կողմից առաջարկվող աջակցության ձևաչափը:

RA Deputy Ministers of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan and Arthur Martirosyan received today Head of the South Caucasus Gender and Economic Inclusion Policy of the European Bank for Reconstruction and Development Mariam Kobalia, and Gender and Economic Inclusion Analyst Kathy Tikanashvili.
During the meeting, the possible assistance of the European Bank for Reconstruction and Development to the reform process in the field of education and, in particular, vocational education and training in Armenia was discussed.
The Deputy Ministers pointed out the possible avenues of cooperation, which are priorities for both sides. They emphasized that the National Assembly adopted the “Education Development Program until 2030” in the first reading, which defines the goals and needs of the sector.
As a Deputy Minister coordinating the sector of vocational education and training, Zhanna Andreasyan highlighted the importance of cooperation between education and the private sector and the programs implemented within its framework. The Deputy Minister emphasized the issue of quality workforce in the VET for the private sector, emphasizing in that context the development of relevant skills through short and long-term programs. Zhanna Andreasyan also noted that the reforms are being implemented in the direction of training specialists in the fields that are a priority for the State. In this context, she informed that Tavush Regional State College was recently reorganized into a foundation using the French model as a Center for Practical Training, which will contribute to the advancement of agricultural specialties. According to her, this model can serve as a successful example for other institutions in the sector.
During the meeting, the possibility of mapping the needs of vocational education and training with the involvement of relevant experts was considered. Other issues related to the promotion of gender equality in the labor market, inclusiveness of education and access to it were also highlighted. The parties agreed to organize another meeting for a more detailed discussion of the assistance format proposed by the European Bank for Reconstruction and Development.