Ճապոնիայի կառավարությունը Մարդկային անվտանգության «Grassroots» ծրագրերի (GGP) շրջանակում հաստատել է «Շիրակի մարզի մանկապարտեզներին և դպրոցներին կրթական սարքավորումներով ապահովելու նախագիծը»՝ 95.202 ԱՄՆ դոլարի չափով:
Ծրագրի նպատակն է աջակցել երեխաների համար ուսուցման և զարգացման դրական միջավայրի ստեղծմանը` տրամադրելով կրթական սարքավորումներ Շիրակի մարզի 5 դպրոցներին և 5 մանկապարտեզներին: Արդյունքում ծրագրից տարեկան կօգտվի շուրջ 3000 երեխա:
Այս կապակցությամբ ԿԳՄՍ նախարարությունում ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Ֆուկուշիմա Մասանորին և «Դպրոցների ծնողական խորհուրդների ազգային միության» նախագահ Արսեն Պապոյանը ստորագրել են «Շիրակի մարզի մանկապարտեզներին և դպրոցներին կրթական սարքավորումներով ապահովելու նախագծի» դրամաշնորհային պայմանագիրը:
Արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը: Փոխնախարարը շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը` շարունակական աջակցության և ներդրած ջանքերի համար: Նա նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը, կարևորելով կրթության որակի բարելավումը, այժմ բարեփոխումների ակտիվ փուլում է և սահմանել է հստակ թիրախներ:
«Ճապոնիայի կառավարության այս նախաձեռնությունն աջակցում է ՀՀ կառավարության քաղաքականությանը՝ կրթական համակարգում ստեղծելու բարենպաստ պայմաններ, որի շահառուներն այս դեպքում Շիրակի մարզի մեր երեխաներն են»,- հավելել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորին Ճապոնիայի կառավարության անունից վստահություն է հայտնել՝ նոր սերունդը մեծ ներուժ ունի, և նրա համար պետք է ստեղծվեն լավ պայմաններ. «Լիահույս ենք՝ այս ծրագիրը կնպաստի տարածաշրջանում կրթության որակի և երեխաների բարեկեցության բարելավմանը»:
Ծրագիրը կարևորել և աջակցության համար շնորհակալություն են հայտնել նաև «Դպրոցների ծնողական խորհուրդների ազգային միության» ներկայացուցիչները:

The Government of Japan, within the framework of the "Grassroots" (GGP) Human Security Projects, approved the "Project to Provide the Kindergartens and Schools in Shirak Region with Educational Equipment" in the amount of USD 95.202.
The objective of the program is to promote the creation of a positive learning and development environment for children by providing educational equipment to 5 schools and 5 kindergartens in the Shirak region. As a result, about 3,000 children will annually benefit from the program.
In this regard, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to the Republic of Armenia Mr. Fukushima Masanori and Chairman of the “National Union for Parent Councils of Schools” Arsen Papoyan signed a grant agreement on the “Project of Providing Kindergartens and Schools of Shirak Region with Educational Equipment” at the MoESCS.
ESCS Deputy Minister Zhanna Andreasyan delivered a welcome speech at the ceremony. The Deputy Minister thanked the Government of Japan for its constant support and efforts. She noted that the Armenian Government, emphasizing the importance of enhancing the quality of education, is now at an active stage of reforms and has set definite goals.
“This initiative of the Government of Japan supports the policy of the RA Government to create enabling environment in the educational system, the beneficiaries of which in this case are our children of the Shirak region,” added Zhanna Andreasyan.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to the Republic of Armenia Fukushima Masanori expressed confidence on behalf of the Government of Japan that the new generation has great potential and good conditions should be created for it: “We are hopeful that this program will contribute to improving the quality of education and the well-being of children in the region.”
The representatives of the “National Union for Parent Councils of Schools” also emphasized the importance of the program and thanked for the support.