ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 28-ին Մեխիկոյում մասնակցել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մշակութային քաղաքականության և կայուն զարգացման համաշխարհային համաժողովի» բացմանը: Հայաստանյան պատվիրակության կազմում են նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը և Մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը:
Համաժողովին մասնակցությունը հայ մշակույթն արտերկրում հանրահռչակելու և տարածելու հավելյալ հնարավորություն է, որը խթան կհանդիսանա օտարերկրյա պետությունների հետ մշակութային կապերի զարգացման, ինչպես նաև Մեքսիկայի գործընկեր կազմակերպությունների հետ համագործակցության սերտացման ուղղությամբ՝ նոր պայմանավորվածությունների ձեռքբերման և համատեղ ծրագրեր մշակելու համատեքստում:
Նշենք, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մշակութային քաղաքականության համաշխարհային համաժողովը» (Mondiacult 2022) իրականացվում է 2022 թվականի սեպտեմբերի 28-30-ը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի հովանու ներքո և հյուրընկալվում է Մեքսիկայի կառավարության կողմից:
1982 թվականին Մեխիկոյում (Մեքսիկա) տեղի ունեցած առաջին Mondiacult մշակութային քաղաքականության համաշխարհային համաժողովից քառասուն տարի և 1998 թվականին Ստոկհոլմում (Շվեդիա) տեղի ունեցած ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային քաղաքականության զարգացման համաշխարհային կոնֆերանսից 24 տարի անց համաշխարհային համաժողովը նոր խթան կհաղորդի «Մշակույթը՝ հանուն կայուն զարգացման» գլոբալ քաղաքականության երկխոսությանը, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելություններից մեկն է:
MONDIACULT 2022-ը բացառիկ հնարավորություն է շարունակելու ընդհանուր օրակարգի կառուցումը, որտեղ մշակույթը գտնվում է համաշխարհային զարգացման օրակարգի կենտրոնում:
Համաժողովի ընթացքում անդրադարձ է կատարվելու չորս թեմաների՝ «Նորացված և ուժեղացված մշակութային քաղաքականությունը», «Մշակույթը՝ հանուն կայուն զարգացման», «Ժառանգությունը և մշակութային բազմազանությունը ճգնաժամի ժամանակ», «Ստեղծագործական տնտեսության ապագան»:

On September 28, the delegation headed by the RA ESCS Minister Vahram Dumanyan took part in the opening ceremony of the UNESCO World Conference on "Cultural Policies and Sustainable Development" in Mexico City. The Armenian delegation includes Deputy Minister Alfred Kocharyan and Head of the Department for Cultural Heritage and Folk Crafts Astghik Marabyan.
Participation in the Conference is an additional opportunity to popularize and disseminate Armenian culture abroad, which will become an incentive for the advancement of cultural ties with foreign countries, as well as for strengthening cooperation with partner organizations of Mexico in the context of reaching new agreements and developing joint programs.
It should be noted that the UNESCO “World Conference on Cultural Policies” (MONDIACULT 2022) is held from 28 to 30 September 2022 under the auspices of the UNESCO Director-General and is hosted by the Government of Mexico.
Forty years after the first Mondiacult World Conference on Cultural Policies held in Mexico City (Mexico) in 1982, and 24 years after the UNESCO World Conference on Cultural Policies for Development held in Stockholm (Sweden) in 1998, the Conference will give a new impetus to one of the UNESCO missions - “Culture for Sustainable Development” global policy dialogue.
MONDIACULT 2022 is a unique opportunity to continue building a common agenda in which culture is at the core of the global development agenda.
The Conference will cover four topics: “Renewed and Strengthened Cultural Policies”, “Culture for Sustainable Development”, “Heritage and Cultural Diversity during Crisis", and “Future of Creative Economy”.