Հայաստանի պատմության թանգարանը հյուրընկալել է հայազգի առաջին տիեզերագնաց, ամերիկահայ ինժեներ, մարզիկ, բժշկագիտության դոկտոր Ջեյմս Բաղյանին, որը Հայաստան է այցելել «STARMUS» փառատոնի շրջանակում։
Գիտնականն իր տիեզերական թռիչքների ընթացքում համազգեստին կրած կրծքանշանները նվիրաբերել է թանգարանին։ Նա գրառում է կատարել թանգարանի տպավորությունների գրքում, ծանոթացել թանգարանի նորաբաց «Հնագույն մարդու հետքերով․ քարի դար» մշտական ցուցադրությանը և գործող մյուս ժամանակավոր ցուցադրություններին։
Նվիրաբերած շքանշաններն առաջինն են Հայաստանի պատմության թանգարանում՝ որպես տիեզերական ճամփորդությունների վկաներ և հայկական գիտական մտքի նվաճումների հերթական խորհրդանիշներ։ Թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը շնորհակալություն է հայտնել Ջեյմս Բաղյանին արժեքավոր ցուցանմուշների համար և նշել, որ դրանք ոգեշնչման աղբյուր կլինեն այցելուների համար։
Հիշեցնենք, որ Ջեյմս Բաղյանը 1989 թվականի մարտի 13-18-ն առաջին անգամ թռիչք է կատարել ամերիկյան «Դիսքավերի» տիեզերանավով՝ 337 ժամ անցկացնելով տիեզերքում։ Երկրորդ թռիչքն իրականացրել է 1991 թվականի հունիսի 5-14-ը «Կոլումբիա» տիեզերանավով։ Իր գործունեության համար Բաղյանը պարգևատրվել է ՆԱՍԱ-ի մեդալով, տիեզերագնաց Կամարովի անվան տիեզերագնացության միջազգային ֆեդերացիայի տիեզերագնացի դիպլոմով, տիեզերական հիվանդությունների բուժման մեթոդների մշակման, ինչպես նաև 1989 թվականին և 1991 թվականին տիեզերք կատարած թռիչքների համար՝ ՆԱՍԱ-ի մրցանակներով։

The History Museum of Armenia has hosted the first astronaut of Armenian origin, American-Armenian engineer, athlete, and Doctor of Medicine James Bagian, who is on a visit to Armenia within the framework of the "STARMUS" Festival.
The scientist donated the badges on his uniform which he wore during his space flights to the museum. He made an entry in the book of impressions of the museum and got acquainted with the new permanent exhibition “In the Footsteps of Ancient Man: the Stone Age” and other current temporary exhibitions of the museum.
The donated badges are the first in the Museum of the History of Armenia as witnesses of space travel and the next symbols of the achievements of the Armenian scientific mind. Museum Director Davit Poghosyan thanked James Bagian for the valuable exhibits and noted that they will become a source of inspiration for the visitors.
Note that on March 13-18, 1989, James Bagian made his first flight on the American “Discovery” space shuttle, spending 337 hours in space. The second flight was made on June 5-14, 1991 on the “Columbia” space shuttle. For his activities, Bagian was awarded a NASA medal, a cosmonaut diploma of the International Astronautical Federation named after cosmonaut Kamarov, NASA awards for the development of treatment for space motion sickness, as well as NASA awards for his space flights in 1989 and 1991.