ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն այսօր ընդունել է «Ասիայի երեխաներ» 7-րդ միջազգային մարզական խաղերում և գնդակային հրաձգության վազող թիրախ մրցաձևի աշխարհի առաջնությունում մեդալներ նվաճած հայ մարզիկներին:
Հանդիպմանը, բացի մեդալակիր մարզիկներից, ներկա են եղել նաև նրանց մարզիչներն ու ֆեդերացիաների ներկայացուցիչները:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը շնորհավորել է հայ մարզիկներին նվաճած մեդալների առթիվ և գրանցած արդյունքները, ընդհանուր առմամբ, գոհացուցիչ համարել. «Հրաձիգներն իսկապես հիանալի հանդես եկան, սամբիստ Մհեր Օհանյանը ևս փայլեց, հետևում էի նրա ելույթներին: Ցավում եմ, որ լողափնյա վոլեյբոլի թիմը չկարողացավ մեդալ ապահովել, թեև շատ մոտ էր դրան: Գեղարվեստական մարմնամարզուհին դուրս եկավ եզրափակիչ ու ևս կարող էր մեդալ նվաճել, բայց չստացվեց: Ամեն դեպքում «Ասիայի երեխաներ» միջազգային մարզական խաղերում մեր ցույց տված արդյունքներից գոհ եմ»:
Հուլիսի 27-ից օգոստոսի 8-ը ՌԴ Վլադիվոստոկ քաղաքում անցկացված «Ասիայի երեխաներ» 7-րդ միջազգային մարզական խաղերում Հայաստանը 4 մեդալ էր նվաճել:
Խաղերի չեմպիոնի կոչումը նվաճել էր սամբիստ Մհեր Օհանյանը՝ 64 կգ քաշայինների պայքարում դառնալով ոսկե մեդալակիր, իսկ մյուս 3 մեդալները նվաճել էին հրաձիգները: Հրացան ձևի մարզիկներ Նարե Մելքումյանը դարձել էր արծաթե, իսկ Գագիկ Նիկողոսյանը՝ բրոնզե մեդալակիր: Գագիկ Նիկողոսյանը և Նարե Մելքումյանը թիմային միքս (1 տղա+1 աղջիկ) վարժությունում էլ 17:13 հաշվով նվաճել էին բրոնզե մեդալները:
Հայաստանի սամբոյի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վովիկ Խոջյանի խոսքով՝ ամբողջ թիմի համար շատ ոգևորող էր Մհեր Օհանյանի գրանցած արդյունքը. «Մհերը գրագետ մարտեր վարեց, որի արդյունքում ոսկե մեդալ նվաճեց: Ուրախ ենք, որ մեր թիմին նա ոսկի պարգևեց: Բոլորիս համար հպարտություն էր այս մեդալը: Մյուս սամբիստներին խանգարեց փորձի պակասը: Կարծում եմ՝ եթե ավելի փորձառու լինեին, 2-3 ոսկե մեդալ կարող էինք նվաճել: Կար այդ հնարավորությունը, բայց մի փոքր չհերիքեց»:
Ինչ վերաբերում է հրաձիգներին, ապա նրանք օգոստոսի 1-9-ը Ֆրանսիայի Շատոռու քաղաքում անցկացված գնդակային հրաձգության 2022 թվականի 10 մ, վազող թիրախ մրցաձևի աշխարհի առաջնությունում 4 մեդալ են նվաճել:
Կարեն Գիլոյանը բարձր է գնահատել հրաձիգների մասնակցությունն աշխարհի առաջնությունում և հետագա հաջողություններ մաղթել նրանց. «Սպորտն առաջին հերթին նյարդերի պայքար է: Ուժեղ է նա, ով կարողանում է տիրապետել նաև հույզերին: Շնորհակալ եմ ձեզ, մարզիչներին, ֆեդերացիայի ղեկավարներին: Ապրեք, որ կարողացել եք լավ մասնակցել, բարձր պահել մեր երկրի անունն ու մեդալներ նվաճել: Սպասում ենք ավելի լավ արդյունքների: Պետությունն էլ պատրաստ է լինել ձեր կողքին և անել ամեն ինչ, որպեսզի դուք առանց խնդրի կարողանաք մարզվել ու ուժեղանալ»:
Հիշեցնենք՝ աշխարհի առաջնության մեծահասակների պայքարում Լիլիթ Մկրտչյանն ու Արուսյակ Գրիգորյանը զբաղեցրել էին 3-րդ հորիզոնականը: Մկրտչյանը 10 մ, նորմալ վազք, 30+30 կրակոց վարժության որակավորման փուլում խոցելով 555 միավոր՝ 3-րդ հորիզոնականով անցել էր եզրափակիչ փուլ, որտեղ արդեն 6:0 հաշվով վստահ հաղթանակ էր տարել Քաթարի ներկայացուցչի հետ պայքարում և դարձել է բրոնզե մեդալակիր: Արուսյակ Գրիգորյանը մրցել էր 10 մ, խառը վազք, 20+20 կրակոց վարժությունում: Խոցելով 367 միավոր՝ նա նվաճել է բրոնզե մեդալը: Ի դեպ, այս վարժությունում նրան ընդամենը մեկ միավորով է զիջել Լիլիթ Մկրտչյանը՝ վերջնարդյունքում զբաղեցնելով 4-րդ հորիզոնականը:
Երիտասարդների պայքարում էլ չեմպիոնի կոչումը նվաճել էր Գոռ Խաչատրյանը: Գյումրի համայնքի հրաձգության մանկապատանեկան մարզադպրոցի սանը մրցել էր 10 մ, խառը վազք, 20+20 կրակոց վարժությունում: Խոցելով 386 միավոր՝ նա կրկնել էր աշխարհի երիտասարդների ռեկորդը և նվաճել ոսկե մեդալ:
Երիտասարդների պայքարում պատվո հարթակի երրորդ աստիճանին էլ կանգնել էր Գոհար Հարությունյանը: 10 մ, նորմալ վազք, 30+30 կրակոց վարժության որակավորման փուլում Հարությունյանը խոցել էր 553 միավոր և 2-րդ հորիզոնականով անցել եզրափակիչ, որտեղ 6:1 հաշվով առավելության էր հասել Ուկրաինայի ներկայացուցչի նկատմամբ և նվաճել բրոնզե մեդալ:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալի հետ հանդիպմանը մարզիկներն ու մարզիչները խոսել են իրենց տպավորությունների, պատմել գրանցած հաջողությունների, ինչպես նաև թույլ տված բացթողումների մասին:

Today, RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Giloyan received Armenian athletes who won medals at the 7th International Sports Games "Children of Asia" and the World Shotgun Running Target Championship.
In addition to the medalists, their coaches and representatives of federations also participated in the meeting.
The ESCS Deputy Minister congratulated the Armenian athletes on winning the medals and generally considered the results satisfactory: “The shooters really performed well, sambo athlete Mher Ohanyan also performed perfectly, I followed his performances. I am sorry that the beach volleyball team could not win a medal, although they were very close to it. The artistic gymnast made it to the finals and could have won a medal, but she didn't. Anyhow, I am pleased with the results that we achieved at the international sports games “Children of Asia”.”
Armenia won 4 medals at the 7th “Children of Asia” International Sports Games in Vladivostok held from July 27 to August 8.
Sambo athlete Mher Ohanyan won the title of champion, becoming a gold medalist (64 kg), and the other 3 medals were won by the shooters. Rifle athlete Nare Melkumyan became a silver medalist and Gagik Nikoghosyan - a bronze medalist. Gagik Nikoghosyan and Nare Melkumyan in the team mix exercise (1 boy + 1 girl) won bronze medals with a score of 17:13.
According to the head coach of the Armenian sambo team Vovik Khodjyan, the result of Mher Ohanyan was very encouraging for the whole team: “Mher fought competently, as a result of which he won a gold medal. We are glad that he brought a gold medal to our team. This medal was pride for all of us. Other sambo wrestlers were hindered by a lack of experience. I think, were they more experienced, we could have won 2-3 gold medals. We had this opportunity, but it was not enough.”
As for the shooters, they won 4 medals at the Shotgun World Championships 2022, held on August 1-9 in Chateauroux, France, in the 10-meter Running Target.
Karen Giloyan highly appreciated the participation of shooters in the World Championship and wished them further success: “First of all sport is a war of nerves. The strongest is the one who is also able to control his/her emotions. I want to express my gratitude to you, the coaches and the presidents of federations. Thank you for participating, elevating our country’s name and winning medals. We are looking forward to better results. The state is ready to stand with you and do its best to provide favorable conditions for training and advancing without any issues.”
It should be reminded that Lilit Mkrtchyan and Arusyak Grigoryan took 3rd place in the World Championship for Adults. Mkrtchyan moved to the final on 3rd line scoring 555 points in a 10-meter normal run, 30+30 shots in the qualifying round of the exercise, where she had already defeated the Qatar representative with a score of 6:0 and became the bronze medalist. Arusyak Grigoryan competed in the 10-meter mixed run, 20+20 shooting exercise. She won the bronze medal scoring 367 points. By the way, Lilit Mkrtchyan was only one point behind her in this exercise, taking 4th place in the final result.
Gor Khachatryan won the title of champion in the Junior Championship. The student of Gyumri Children and Youth Shooting Sports School competed in a 10-meter, mixed run, 20+20 shooting exercise. Scoring 386 points, he repeated the world youth record and won the gold medal.
Gohar Harutyunyan stood on the third step of the honorary pedestal in the youth struggle. Harutyunyan scored 553 points and moved to the finals with the 2nd line in the qualifying round of the exercise in a 10-meter normal run, 30 + 30 shots, where with a score of 6:1 she gained an advantage over the representative of Ukraine and won the bronze medal.
At the meeting with the ESCS Deputy Minister the athletes and the coaches shared their impressions and told about the success achieved, as well as the omissions made.