Օգոստոսի 10-11-ն աշխատանքային այցով Վրաստանում գտնվող ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Նունու Միցկևիչի, նախարարության աշխատակազմի, ինչպես նաև Վրաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի, Ռուսթավելու անվան Վրաստանի գիտության ազգային հիմնադրամի, մշակույթի, բիզնեսի և տուրիզմի ոլորտի ներկայացուցիչների ու երիտասարդ գիտնականների հետ:
Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարության կողմից կազմակերպված այցի ընթացքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, STARMUS միջազգային գիտական ​​փառատոնի կազմակերպչական խմբի անդամները աստղաֆիզիկոս, STARMUS փառատոնի համահիմնադիր Գարիկ Իսրայելյանի գլխավորությամբ վրաց գործընկերներին են ներկայացրել գիտությունն ու մշակույթը կամրջող STARMUS VI միջազգային ​​փառատոնը՝ նպատակ ունենալով ապահովել լայն մասնակցություն հարևան Վրաստանից գիտության հանրայնացմանը միտված այս աննախադեպ փառատոնին։
Վրաստանի ԿԳ փոխնախարար Նունու Միցկևիչը հատկապես կարևորել է վրաց գիտնականների հնարավոր մասնակցությունը փառատոնին և նշել, որ նմանօրինակ միջոցառումները կարևոր են երիտասարդ գիտնականների առաջխաղացման համար։
Հավելենք, որ փառատոնի ծրագրում նախատեսվում են համագումարների ու գիտաժողովների շարք, բազմաբնույթ մշակութային միջոցառումներ, որոնց միջոցով գիտությունը, արվեստն ու երաժշտությունը յուրովի կներկայացվեն հանրությանը: Միջոցառումներին կմասնակցեն տասնյակ աշխարհահռչակ գիտնականներ, ինժեներներ և տիեզերագնացներ, այդ թվում՝ Նոբելյան մրցանակակիրներ, համաշխարհային երաժշտության աստղեր, թե՛ գիտության և արվեստի ներկայացուցիչների, թե՛ լայն հանրության ընդգրկմամբ:
STARMUS փառատոնի տեսլականն է ստեղծել երիտասարդ սերնդի համար նոր ձևաչափեր և հնարավորություններ, ոգեշնչել նոր հմտություններ ձեռք բերելու ցանկությամբ, բարձրացնել գիտելիքի տարածման և ուսումնառության մակարդակը՝ այն հասանելի դարձնելով բոլորի համար: Փառատոնի կազմակերպումը կստեղծի նաև համագործակցության նոր հնարավորություններ արվեստի և գիտության բնագավառներում:
Հիշեցնենք, որ Մարսի վրա առաջին վայրէջքի 50-ամյակին նվիրված «STARMUS FESTIVAL VI. 50 տարի Մարսի վրա» փառատոնը Հայաստանում կանցկացվի սեպտեմբերի 5-10-ը:

The delegation headed by RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Arthur Martirosyan, who is in Georgia on a working visit, had a meeting with Deputy Minister of Education and Science of Georgia Nunu Mickiewicz, the Ministry's staff, as well as representatives of the National Academy of Sciences of Georgia, the Rustaveli National Science Foundation of Georgia, culture, business and tourism and young scientists on August 10-11.
During the visit organized by the Ministry of Education and Science of Georgia, RA ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan, members of the organizing group of the “STARMUS” International Scientific Festival headed by the astrophysicist, co-founder of the “STARMUS” Festival Garik Israelyan, presented to Georgian colleagues the international “STARMUS VI” festival, connecting science and culture, in order to ensure active participation of neighboring Georgia in this unprecedented festival aimed at popularizing science.
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Nunu Mickiewicz emphasized the possible participation of Georgian scientists in the festival and noted that such events are important for the promotion of young scientists.
It should be added that the festival program includes a number of congresses and scientific conferences, various cultural events through which science, art and music will be presented to the public in a unique way. Dozens of celebrated scientists, engineers and astronauts, including Nobel laureates, world music stars, representatives of science and art, and the general public will participate in the events.
The vision of the “STARMUS” festival is to create new frames and opportunities for the younger generation, inspire them with the desire to acquire new skills, increase the level of dissemination of knowledge and learning, providing access to everyone. The organization of the festival will also create new opportunities for cooperation in the field of art and science.
Note that the “STARMUS FESTIVAL VI: 50 years on Mars” festival dedicated to the 50th anniversary of the first landing on Mars will be held in Armenia on September 5-10.