ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նորա Արիսյանին:
Վահրամ Դումանյանը շնորհավորել է Նորա Արիսյանին դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ նա իր դիվանագիտական գործունեությունը կծառայեցնի հայ-սիրիական հարաբերությունների շարունակական զարգացմանն ու փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը։
Նախարարը կարևորել է փոխադարձ վստահության վրա հիմնված երկու ժողովուրդների ավանդական և բարեկամական կապերը: Այդ համատեքստում Վահրամ Դումանյանը ցավով փաստել է, որ որոշ հանգամանքներով պայմանավորված՝ երկու երկրների միջև նախատեսվելիք համագործակցության փաստաթղթերի ստորագրման գործընթացը դանդաղել է՝ վերահաստատելով այն վերսկսելու անհրաժեշտությունը:
Նախարարն առաջարկել է դիտարկել փոխհամագործակցության ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտներում, մասնավորապես վերսկսել «ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության բարձրագույն կրթության նախարարության միջև կրթության և գիտության բնագավառում 2022-2027 թթ. համար համագործակցության մասին» ծրագրի ստորագրման համար սահմանված գործընթացը: Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է նաև «ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության մշակույթի նախարարության միջև 2023-2025 թթ. համագործակցության մասին» ծրագիրը ստորագրելու հնարավորությանը:
Նախարարը կարևորել է Դամասկոսի համալսարանի հայագիտական բաժնի գործունեությունը և համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը, ինչպես նաև առաջարկել է դիտարկել ՀՀ քաղաքացիների համար Հալեպի համալսարանում արաբերենի ուսուցումը վերսկսելու հնարավորությունը: Վահրամ Դումանյանը դեսպանին առաջարկել է զարգացնել ՀՀ բուհերում արաբագիտության ամբիոնների և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության բուհերում հայագիտության ամբիոնների գործունեությունը և փոխգործակցությունը: Այս համատեքստում նախարարն ընդգծել է, որ ՀՀ բուհերում ներկայում սովորում են Սիրիայի 282 քաղաքացիներ, որոնցից 270-ը ազգությամբ հայեր են:
Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է նաև 2020 թվականին Արցախի դեմ ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած հայկական մշակութային ժառանգության հետագա պահպանության հարցերին՝ ընդգծելով, որ պետք է ջանքեր չխնայել, որպեսզի Ադրբեջանը զերծ մնա հայկական պատմական հուշարձանները ոչնչացնելուց և դրանց ծագումն աղավաղելուց:
Դեսպան Նորա Արիսյանը նշել է, որ իր պաշտոնավարումը համընկել է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի հետ, որի շրջանակում նախատեսվում են մի շարք կարևոր միջոցառումներ: Նա վերահաստատել է ՀՀ-ի և Սիրիայի միջև համագործակցության խորացման և նոր ծրագրերի իրականացման պատրաստակամությունը՝ հիմնվելով երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամական հարաբերությունների վրա:
Դեսպանը շեշտել է, որ մեծապես գնահատում է հայկական մշակույթը՝ հույս հայտնելով, որ հայ արվեստագետներն իրենց փորձառությամբ կկիսվեն սիրիացի գործընկերների հետ: Նորա Արիսյանն անդրադարձել է նաև կրթության ոլորտում համագործակցությանը, մասնավորապես՝ ԵՊՀ-ում արաբագիտության զարգացման և Սիրիայում հայ ուսանողների կրթության կազմակերպման հարցերին: Դեսպանը կարևորել է նաև երկու երկրների միջև գիտության ոլորտում համագործակցությունը և դասախոսների ու գիտնականների փոխադարձ այցերի կազմակերպումը:
Վահրամ Դումանյանը դեսպանին հրավիրել է՝ մասնակցելու սեպտեմբերի 5-11-ը Հայաստանում կայանալիք «STARMUS FESTIVAL VI» միջազգային փառատոնին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև հայ-սիրիական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական նիստին առնչվող հարցեր:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել էր Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի Սիրիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Լյուսի Իսկանյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է հայ-սիրիական բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received today Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Syrian Arab Republic Nora Arisyan.
Vahram Dumanyan congratulated Nora Arisyan on assuming the post of Ambassador and expressed confidence that her diplomatic activities will promote the development of Armenian-Syrian relations and the expansion of mutually beneficial cooperation.
The Minister emphasized the importance of traditional and friendly ties between the two peoples based on mutual trust. In this context, Vahram Dumanyan noted that due to certain circumstances, the process of signing documents on the upcoming cooperation between the two countries has been delayed, confirming the need for its resumption.
The Minister proposed to consider the possibility of implementing cooperation programs in the fields of education, science and culture, in particular, to resume the process of signing the program on “Cooperation in education and science for 2022-2027 between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the Ministry of Higher Education of the Syrian Arab Republic”. Vahram Dumanyan also touched upon the possibility of signing the program on “Cooperation between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the Ministry of Culture of the Syrian Arab Republic for 2023-2025”.
The Minister emphasized the importance of the activities of the Armenian Studies Department of the University of Damascus and the possibility of implementing joint programs; and also suggested considering the possibility of resuming Arabic language studies at the University of Aleppo for the citizens of Armenia. Vahram Dumanyan suggested to the Ambassador to advance the activities and collaboration of the chairs of Arabic studies in the RA higher education institutions and the chairs of Armenian studies in the universities of the Syrian Arab Republic. In this regard, the Minister underlined that 282 Syrian citizens are currently studying at the universities of Armenia, of which 270 are Armenians by nationality.
Vahram Dumanyan also touched upon the issues of further preservation of the Armenian cultural heritage, which came under the control of Azerbaijan as a result of the military aggression against Artsakh in 2020, emphasizing that no effort should be spared to refrain Azerbaijan from destroying Armenian historical monuments and distorting their origin.
Ambassador Nora Arisyan noted that her tenure coincided with the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, within which various important events are envisaged. She reaffirmed her willingness to advance the cooperation between Armenia and Syria and implement new programs based on the centuries-old friendly relations between the two peoples.
The ambassador emphasized that she highly appreciates Armenian culture, expressing hope that Armenian artists will share their experience with their Syrian counterparts. Nora Arisyan also made a reference to the cooperation in the field of education, in particular, the development of Arabic studies at YSU and the organization of education of Armenian students in Syria. The Ambassador also highlighted the importance of cooperation between the two countries in the field of science and the organization of mutual visits of lecturers and scholars.
Vahram Dumanyan invited the Ambassador to participate in the upcoming “STARMUS VI” International Festival in Armenia on September 5-11.
Issues related to the next session of the Armenian-Syrian intergovernmental joint commission were also considered during the meeting.
Note that, earlier Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Vahram Dumanyan received the delegation headed by the head of the Syria-Armenia Friendship Group of the People's Assembly of the Syrian Arab Republic Lucy Iskanyan. During the meeting, the importance of the advancement of Armenian-Syrian friendly relations was highlighted.