ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը հյուրընկալել է Եվրոպական համալսարանական խաղերում մեդալներ նվաճած հայ մարզիկներին:
Հիշեցնենք՝ Լեհաստանի Լոձ քաղաքում անցկացված Եվրոպական համալսարանական 6-րդ խաղերում Հայաստանը 1 ոսկե և 1 բրոնզե մեդալ էր նվաճել:
Խաղերի չեմպիոնի կոչումը նվաճել էր Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ուսանող Դավիթ Մակյանը՝ կարատե մարզաձևի կումիտե մրցակարգի մինչև 75 կգ քաշային կարգում դառնալով ոսկե մեդալակիր։ Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի ուսանող Գևորգ Բեգլարյանն էլ երրորդ տեղն էր զբաղեցրել և բրոնզե մեդալ էր նվաճել պարա սեղանի թենիս մարզաձևում:
Բացի մեդալակիր մարզիկներից՝ հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նրանց անձնական մարզիչները՝ Արման Մակյանն ու Մեսրոպ Ղուկասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը շնորհավորել է մարզիկներին բարձր արդյունքների կապակցությամբ՝ նրանց մաղթելով հետագա հաջողություններ. «Շնորհակալ եմ լավ մասնակցության համար: Շնորհավորում եմ: Պետք է փորձենք հաջորդ խաղերի համար ավելի մեծ պատվիրակություն ուղարկել, և այս մրցումները ևս ներառել մեր օրացուցային պլանում: Գիտեմ, որ Հայաստանին է վստահվել 2025 թվականի Եվրոպայի շախմատի համալսարանական առաջնության անցկացումը: Ամեն ինչ կանենք՝ այն բարձր մակարդակով կազմակերպելու և անցկացնելու համար, իսկ մինչ այդ կապահովենք մեր թիմերի մասնակցությունը հաջորդ տարի կայանալիք Եվրոպական խաղերին»:
Եվրոպական համալսարանական խաղերի մասնակիցները փաստել են՝ մրցումներն անցկացվել են շատ բարձր մակարդակով:
«Իսկապես շատ մեծամասշտաբ և լուրջ մրցումներ էին: Մեզ համար էլ էր ինչ-որ առումով անսպասելի: Ամեն դեպքում, 6 մարզիկով 2 մեդալ նվաճեցինք, ինչը կարծում եմ՝ լավ արդյունք է»,- ասել է Դավիթ Մակյանի անձնական մարզիչ Արման Մակյանը:
Եվրոպական համալսարանական խաղերի ոսկե մեդալակիր Դավիթ Մակյանը 5 տարեկանից զբաղվում է սպորտով, Եվրոպայի երիտասարդների առաջնության բրոնզե մեդալակիր է, Հայաստանի մեծահասակների հավաքականի կազմում ևս մասնակցել է Եվրոպայի առաջնության և զբաղեցրել 7-րդ հորիզոնականը: Այդուհանդերձ, ուսանողական մակարդակում սա նրա առաջին մրցումն էր:
«Խաղերին մասնակցում էին տարբեր երկրների ազգային հավաքականների մարզիկներ, որոնց հետ մրցակցել էինք Եվրոպայի կամ աշխարհի առաջնությունների ժամանակ: Անցկացրել եմ 5 բավականին բարդ մենամարտեր: Ուրախ եմ, որ կարողացա հաղթող դառնալ և ցույց տալ այն ամբողջ աշխատանքի արդյունքը, որ մինչ այս կատարել էի»,- նշում է Դավիթ Մակյանը:
Մակյանը ԵՊԲՀ 5-րդ կուրսի ուսանող է, ասում է, որ մեծ ցանկության դեպքում միանգամայն իրատեսական է ուսումն ու սպորտը համատեղելը. «Ամեն ինչ հնարավոր է, պարզապես ցանկություն է պետք: Բժշկական կրթությունն էլ հնարավորություն է տալիս ավելի լավ ճանաչելու քո օրգանիզմը և գիտականորեն պարապելու»:
Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի ուսանող Գևորգ Բեգլարյանը ևս առաջին անգամ է համալսարանական նմանօրինակ մեծամասշտաբ մրցման մասնակցել:
«Շատ տպավորված եմ ինչպես իմ առաջին մասնակցության, այնպես էլ եվրոպական մրցասպարեզում առաջին մեդալը նվաճելու կապակցությամբ: Շատ ուրախ եմ: 5 խաղ անցկացրեցի, տարա 3 հաղթանակ ու կրեցի 2 պարտություն: Կարող էի նաև առաջին կամ երկրորդ տեղերին հավակնել, բայց մի փոքր լարված էի, ու դա ինձ խանգարեց»,- պատմում է Գևորգ Բեգլարյանը:
Գևորգ Բեգլարյանը Հայաստանի բազմակի չեմպիոն է, Հայաստանի պարա սեղանի թենիսի հավաքականի անդամ, 2018 թվականի Եվրոպայի առաջնությանն էլ զբաղեցրել է 8-րդ տեղը:
Հիշեցնենք՝ Եվրոպական համալսարանական խաղերին այս տարի 38 եվրոպական երկրների 450 համալսարանների 5000 պատվիրակներ են մասնակցել, իսկ մրցումներն անցկացվել են 20 մարզաձևերից:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Гилоян принял армянских спортсменов, завоевавших медали на Европейских университетских играх. Напомним, что на 6-х Европейских университетских играх в польском городе Лодзь Армения завоевала 1 золотую и 1 бронзовую медали.
Звание чемпиона Игр завоевал студент Ереванского государственного медицинского университета Давид Макян, став золотым призером в весовой категории до 75 кг. Студент Государственного института физической культуры и спорта Армении Геворг Бегларян занял третье место и завоевал бронзовую медаль в настольном теннисе.
Кроме медалистов, на встрече также присутствовали их личные тренеры-Арман Макян и Месроп Гукасян. Заместитель министра ОНКС поздравил спортсменов с высокими результатами, пожелав им дальнейших успехов: «Поздравляю и благодарю за отличное участие. Мы должны попытаться отправить большую делегацию для следующих игр, и включить эти соревнования в наш календарный план. Знаю, что Армении доверили проведение университетского чемпионата Европы по шахматам 2025 года. Мы сделаем все возможное, чтобы организовать и провести его на высоком уровне, а до этого обеспечим участие наших команд в Европейских играх, которые состоятся в следующем году».
Участники Европейских университетских игр констатировали, что соревнования проводились на очень высоком уровне. «Действительно были очень масштабные и серьезные соревнования. Для нас это стало чем-то неожиданным. В любом случае, мы завоевали 2 медали с 6 спортсменами, что, думаю, является хорошим результатом», - сказал Арман Макян, личный тренер Давида Макяна.
Давид Макян, золотой призер Европейских университетских игр, занимается спортом с 5 лет, также он бронзовый призер молодежного чемпионата Европы, и в составе взрослой сборной Армении принял участие в чемпионате Европы и занял 7-е место. Тем не менее, на студенческом уровне это было его первое соревнование.
«В играх участвовали спортсмены национальных сборных разных стран, с которыми мы соревновались на чемпионатах Европы или мира. Я провел 5 довольно сложных боев. Я рад, что смог победить и показать результат той работы, которую я проделал до сих пор», - отметил Давид Макян.
Макян-студент 5-го курса ЕГМУ, говорит, что при большом желании вполне реально совмещать учебу и спорт: «Все возможно, просто нужно желание. А медицинское образование дает возможность еще лучше узнать свой организм и тренироваться».
Студент Государственного института физической культуры и спорта Армении Геворг Бегларян также впервые принял участие в аналогичном крупномасштабном университетском соревновании.
«Я очень впечатлен как своим первым участием, так и завоеванием первой медали на европейском турнире. Очень рад. Я провел 5 игр, одержал 3 победы и потерпел 2 поражения. Я мог претендовать и на первое или второе место, но я был немного напряжен, и это помешало мне», - рассказывает Геворг Бегларян.
Геворг Бегларян-многократный чемпион Армении, член сборной Армении по настольному теннису, а на чемпионате Европы 2018 года занял 8-е место.
Напомним, что в Европейских университетских играх в этом году приняли участие 5000 делегатов из 450 университетов 38 европейских стран, а соревнования проводились по 20 видам спорта.