ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնն oգոստոսի 1-ին հանդիսատեսի դատին է հանձնել Ս. Պրոկոֆևի «Ռոմեո և Ջուլիետ» երեք գործողությամբ բալետային ներկայացումը:
Առաջնախաղին ներկա էր ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը: Ներկայացման ավարտից հետո նախարարի տեղակալը շնորհավորել է բոլորին սպասված առաջնախաղի կապակցությամբ և նշել. «Թվում է՝ չկա ավելի գեղեցիկ արվեստ, քան բալետն է, իսկ հյուրընկալ հարկի ներքո այն ներդաշնակորեն համադրում է բոլոր արվեստները` ճարտարապետությունը, կերպարվեստը, երաժշտությունը, դրամատուրգիան, մարմնի արվեստը: Եվ այս առումով առաջին հերթին շնորհավորում եմ մեզ, սիրելի՛ հանդիսատես, որովհետև մեր հանրային կյանքում արձանագրվել է գեղեցիկի ևս մեկ իրողություն»,- ընդգծել է նախարարի տեղակալը՝ շնորհավորելով և շնորհակալություն հայտնելով թատրոնի նվագախմբին` մաեստրո Դուրգարյանի գլխավորությամբ, բալետի արտիստներին և մեծանուն վարպետ Օլեգ Վինոգրադովին:
Այնուհետև նախարարի տեղակալն ընթերցել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանի շնորհավորական ուղերձը՝ ուղղված Հայաստանում ծննդյան 85-ամյա հոբելյանը նշող ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, բեմադրող-խորեոգրաֆ Օլեգ Վինոգրադովին. «Հարգելի՛ Օլեգ Միխայիլի, թո՛ւյլ տվեք սրտանց շնորհավորել Ձեզ հոբելյանի առթիվ: Ստեղծագործական ուղին, որով անցել եք Դուք, հատուկ է միայն բացառիկ արվեստագետին և իր գործի բացառիկ նվիրյալին: Բազմաթիվ անզուգական բալետային ներկայացումներ, բարձր ճաշակ և գեղագիտական չափանիշներ, ստեղծագործական անկաշկանդ ընթացք` սեփական փորձն աշխարհի տարբեր ծագերում փոխանցելու և աշխարհի փորձը յուրացնելու մեծ ազատություն: Ահա այսպիսին է Ձեր կերպարը համաշխարհային բալետի պատմության մեջ: Անչափ ուրախ ենք, որ Ձեր հոբելյանը նշում եք Հայաստանում` Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի թատրոնի պրեմիերայով: Վստահ ենք, որ համագործակցությունը լինելու է շարունակական` ի նպաստ բալետային արվեստի առաջընթացի»:
Վահրամ Դումանյանը նաև ամուր առողջություն, երիտասարդ ստեղծագործական կյանք է մաղթել մեծանուն վարպետին:

При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА 1-го августа Национальный академический театр оперы и балета им. А. Спендиаряна представил на суд зрителя балетный спектакль С. Прокофьева «Ромео и Джульетта».
На премьере присутствовал заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Ара Хзмалян. По завершении представления заместитель министра поздравил всех с премьерой и отметил: «Кажется, нет более красивого искусства, чем балет, а под гостеприимной крышей оно гармонично сочетает в себе все искусство-архитектуру, изобразительное искусство, музыку, драматургию. И в этом плане, в первую очередь, поздравляю нас, дорогой зритель, потому что в нашей общественной жизни зафиксирована еще одна реальность прекрасного», - подчеркнул заместитель министра, поздравил и выразил благодарность оркестру театра во главе с маэстро К. Дургаряном, артистам балета и великому мастеру Олегу Виноградову.
Затем заместитель министра зачитал поздравительное послание министра ОНКС РА Ваграма Думаняна, адресованное народному артисту СССР, постановщику-хореографу Олегу Виноградову, отметившему в Армении 85-летний юбилей: «Уважаемый Олег Михаил, позвольте сердечно поздравить вас с юбилеем. Творческий путь, пройденный вами, присущ только исключительному художнику и исключительной преданности делу. Множество непревзойденных балетных представлений, высокий вкус и эстетические стандарты, непринужденный творческий процесс-большая свобода передавать свой опыт в разных уголках мира и осваивать мировой опыт. Вот так выглядит ваш образ в истории мирового балета:
Мы очень рады, что вы отмечаете свой юбилей премьерой в театре оперы и балета им. А. Спендиаряна в Армении. Мы уверены, что сотрудничество будет продолжительным во благо прогресса балетного искусства».