Տեղի է ունեցել «Հրազդանը՝ ՀՀ 2022 թվականի երիտասարդական մայրաքաղաք» ծրագրի պաշտոնական բացման արարողությունը: Հանդիսավոր պայմաններում Հրազդանին են հանձնվել խորհրդանշական փոխանցիկ բանալին և հավաստագիրը, որով Հրազդան քաղաքին շնորհվել է «Հայաստանի Հանրապետության տարվա երիտասարդական մայրաքաղաք» տիտղոսը:
Ծրագրի մեկնարկին ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Հրազդանի համայնքապետ Սևակ Միքայելյանը։
Միջոցառումների մեկնարկը տրվել է քայլերթով՝ դեպի Մաքրավան թաղամասում գտնվող անմահ հերոսների հիշատակը հավերժացնող համաքաղաքային հուշահամալիր. մասնակցել են նաև արցախյան պատերազմների հերոսների ծնողներն ու հարազատները։
Միջոցառման շրջանակում Հրազդանի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնում տեղի է ունեցել հրազդանցի երիտասարդ ստեղծագործողների աշխատանքների ցուցադրություն (նկարչություն, քանդակագործություն, դեկորատիվ կիրառական արվեստ և այլն)։
Ցուցահանդեսին հաջորդել է Հրազդանի դրամատիկական թատրոնում 2022թ թ. «Հայաստանի երիտասարդական մայրաքաղաք» հավաստագրի և խորհրդանշական բանալու հանձնման պաշտոնական արարողությունը։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը շնորհավորել է հրազդանցիներին տոնի առթիվ. «Տարածքային համաչափ զարգացումը ենթադրում է սոցիալական, կրթական, մշակութային ծառայությունների մատչելիություն և հասանելիություն՝ անկախ բնակության վայրից։ Հրազդանցի երիտասարդները ևս պետք է հնարավորություն ունենան ապրելու երիտասարդական բուռն կյանքով։ Ցանկանում եմ, որ այդ առումով Հրազդանը՝ որպես երիտասարդական մայրաքաղաք, շարունակի իր գործառույթները ոչ միայն այս, այլև հետագա տարիներին ևս»։
Հրազդանի քաղաքապետ Սևակ Միքայելյանն էլ իր ելույթում նշել է, որ երիտասարդական մայրաքաղաքի տիտղոսը պարտավորեցնող է, և իրենք պատրաստակամ են աջակցելու երիտասարդներին կառուցողական բոլոր ծրագրերում։
ԿԳՄՍ նախարարության և Հրազդանի համայնքապետարանի միջև կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր։ Հուշագրի նպատակն է խթանել Հրազդան քաղաքի զարգացումը, աջակցել երիտասարդների նախաձեռնություններին, նպաստել ենթակառուցվածքների զարգացմանն ու երիտասարդական կազմակերպությունների ծրագրերի իրականացմանը տեղական, հանրապետական և միջազգային մակարդակում:
Տոնական օրը եզրափակվել է համերգային ծրագրով: Միջոցառումները շարունակվելու են ամբողջ տարվա ընթացքում:

Состоялась официальная церемония открытия программы «Раздан-Молодежная столица РА 2022 года». На торжественной церемонии Раздану был вручен символический передаваемый ключ и сертификат, которым городу был присвоен титул «Молодежная столица 2022 года Республики Армения».
На старте программы присутствовали заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян и глава общины Раздан Севак Микаелян.
Старт мероприятиям был дан шествием к общегородскому мемориалу, увековечивающему память бессмертных героев в квартале Макраван, в котором также участвовали родители и родственники героев арцахских войн.
В рамках мероприятия в разданском детско-юношеском творческом центре состоялась выставка работ творческой молодежи Раздана (живопись, скульптура, декоративно-прикладное искусство и др.)
За выставкой последовала церемония вручения сертификата официальная «Молодежная столица Армении в 2022 году» и символического ключа в драматическом театре Раздана.
Заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян поздравил разданцев с праздником: «Пропорциональное территориальное развитие предполагает доступность социальных, образовательных, культурных услуг независимо от места проживания. Молодежь Раздана также должна иметь возможность жить бурной молодежной жизнью. Хочу, чтобы в этом плане Раздан, как молодежная столица, продолжил свои функции не только в этот, но и в последующие годы».
Мэр Раздана Севак Микаелян в своем выступлении отметил, что титул молодежной столицы обязывает, и они готовы содействовать молодежи во всех конструктивных программах.
Между Министерством ОНКС и администрацией разданской общины был заключен меморандум о взаимопонимании. Цель меморандума-стимулировать развитие города Раздан, содействовать инициативам молодежи, способствовать развитию инфраструктур и реализации программ молодежных организаций на местном, республиканском и международном уровне.