Տեղի է ունեցել «Հրազդանը՝ ՀՀ 2022 թվականի երիտասարդական մայրաքաղաք» ծրագրի պաշտոնական բացման արարողությունը: Հանդիսավոր պայմաններում Հրազդանին են հանձնվել խորհրդանշական փոխանցիկ բանալին և հավաստագիրը, որով Հրազդան քաղաքին շնորհվել է «Հայաստանի Հանրապետության տարվա երիտասարդական մայրաքաղաք» տիտղոսը:
Ծրագրի մեկնարկին ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Հրազդանի համայնքապետ Սևակ Միքայելյանը։
Միջոցառումների մեկնարկը տրվել է քայլերթով՝ դեպի Մաքրավան թաղամասում գտնվող անմահ հերոսների հիշատակը հավերժացնող համաքաղաքային հուշահամալիր. մասնակցել են նաև արցախյան պատերազմների հերոսների ծնողներն ու հարազատները։
Միջոցառման շրջանակում Հրազդանի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնում տեղի է ունեցել հրազդանցի երիտասարդ ստեղծագործողների աշխատանքների ցուցադրություն (նկարչություն, քանդակագործություն, դեկորատիվ կիրառական արվեստ և այլն)։
Ցուցահանդեսին հաջորդել է Հրազդանի դրամատիկական թատրոնում 2022թ թ. «Հայաստանի երիտասարդական մայրաքաղաք» հավաստագրի և խորհրդանշական բանալու հանձնման պաշտոնական արարողությունը։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը շնորհավորել է հրազդանցիներին տոնի առթիվ. «Տարածքային համաչափ զարգացումը ենթադրում է սոցիալական, կրթական, մշակութային ծառայությունների մատչելիություն և հասանելիություն՝ անկախ բնակության վայրից։ Հրազդանցի երիտասարդները ևս պետք է հնարավորություն ունենան ապրելու երիտասարդական բուռն կյանքով։ Ցանկանում եմ, որ այդ առումով Հրազդանը՝ որպես երիտասարդական մայրաքաղաք, շարունակի իր գործառույթները ոչ միայն այս, այլև հետագա տարիներին ևս»։
Հրազդանի քաղաքապետ Սևակ Միքայելյանն էլ իր ելույթում նշել է, որ երիտասարդական մայրաքաղաքի տիտղոսը պարտավորեցնող է, և իրենք պատրաստակամ են աջակցելու երիտասարդներին կառուցողական բոլոր ծրագրերում։
ԿԳՄՍ նախարարության և Հրազդանի համայնքապետարանի միջև կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր։ Հուշագրի նպատակն է խթանել Հրազդան քաղաքի զարգացումը, աջակցել երիտասարդների նախաձեռնություններին, նպաստել ենթակառուցվածքների զարգացմանն ու երիտասարդական կազմակերպությունների ծրագրերի իրականացմանը տեղական, հանրապետական և միջազգային մակարդակում:
Տոնական օրը եզրափակվել է համերգային ծրագրով: Միջոցառումները շարունակվելու են ամբողջ տարվա ընթացքում:

The official opening ceremony of the program "Hrazdan – RA Youth Capital 2022" was held. In a solemn ceremony, Hrazdan was given the symbolic transfer key and the certificate, with which the Hrazdan city was awarded the title of “Youth Capital of the Year of the Republic of Armenia”.
RA ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan and the head of the Hrazdan community Sevak Mikaelyan attended the launching event.
The events started with a march to the city memorial to eternal heroes in Makravan district: the parents and relatives of the heroes of the Artsakh wars also participated.
As part of the event, an exhibition of the works of young artists from Hrazdan (painting, sculpture, decorative applied art, etc.) was held in the Children’s and Youth Creative Center of Hrazdan.
The exhibition was followed by the official ceremony of awarding the certificate “Youth Capital of Armenia” 2022 and the symbolic key at the Hrazdan Drama Theatre.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan congratulated the residents of Hrazdan on the occasion of the holiday: “Proportional territorial development presupposes the availability and accessibility of social, educational, and cultural services regardless of the place of residence. The youth of Hrazdan should also have the opportunity to enjoy an active youth life. In this regard, I want Hrazdan, as the youth capital, to continue its functions not only in this but also in the coming years.”
Mayor of Hrazdan Sevak Mikaelyan noted in his speech that the title of the youth capital is obliging, and they are ready to assist young people in all constructive programs.
A memorandum of understanding was signed between the ESCS Ministry and the Hrazdan Municipality. The objective of the memorandum is to promote the development of the city of Hrazdan, support the initiatives of the youth, contribute to the development of infrastructure and the implementation of programs of youth organizations at the local, national and international levels.