ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ԿԳՄՍ նախարարությունում հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետության դեսպան Ալեմայեհու Տեգենուին (նստավայրը՝ Մոսկվա):
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը ողջունել է պարոն դեսպանին և կարևորել նրա դիվանագիտական գործունեությունը՝ ի շահ հայ-եթովպական կապերի զարգացման:
Արթուր Մարտիրոսյանն առանձնացրել է Հայաստանի և Եթովպիայի միջև բարեկամական հարաբերությունները՝ մատնանշելով երկու ժողովուրդների հազարամյա մշակութային առնչությունները և ընդհանրությունները: Որպես երկկողմ հարաբերությունների զարգացման բարենպաստ նախադրյալներ՝ նախարարի տեղակալը նաև առանձնացրել է Եթովպիայի՝ Աֆրիկայի առանցքային երկիր լինելու հանգամանքը, Եթովպիայում թեկուզ սակավաթիվ, բայց ազդեցիկ հայ համայնքի առկայությունը, ինչպես նաև Խորհրդային Միության ժամանակներում սկզբնավորված կրթական համագործակցությունը՝ համոզմունք հայտնելով, որ դեսպան Ալեմայեհու Տեգենուն իր ներդրումը կունենա Հայաստանի և Եթովպիայի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման և խորացման գործում։
Կողմերը քննարկել են կրթության, գիտության մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները: Առաջարկվել է զարգացնել միջբուհական համագործակցությունը՝ ի դեմս ուսանողների, դասախոսների փոխանակման ծրագրերի, գիտության և մասնավորապես հնագիտության ոլորտում համագործակցությունը՝ հաշվի առնելով երկու երկրների և ժողովուրդների բացառիկ մշակութային ժառանգությունը։ Արծարծվել են նաև սպորտի ոլորտում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, մասնավորապես ուսումնամարզական հավաքներին ու մարզումներին փոխադարձ մասնակցությունն այնպիսի մարզաձևերում, որտեղ կողմերն ունեն համաշխարհային մակարդակի հաջողություններ։
Հայաստանի Հանրապետությունում Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետության դեսպանը հույս է հայտնել, որ համագործակցության արդյունքում ավելի մեծաթիվ եթովպացի ուսանողներ Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում կրթությունը շարունակելու հնարավորություն կունենան: Կողմերը քննարկել են նաև կրթության ոլորտում համագործակցությունն ամրապնդելու նպատակով հնարավոր հուշագրի ստորագրման հարցը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն ու դեսպանը համակարծիք են եղել, որ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում երկու երկրները փոխգործակցության հսկայական ներուժ ունեն, և անհրաժեշտ է, որ այն լիովին իրացվի:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը դեսպան Ալեմայեհու Տեգենուին նաև ներկայացրել է սեպտեմբերի 5-10-ը Հայաստանում անցկացվելիք «STARMUS VI. 50 տարի Մարսի վրա» փառատոնի մանրամասները՝ վստահություն հայտնելով, որ Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետության կրթության և մշակույթի նախարարների մասնակցությունը նոր խթան կհանդիսանա կրթության, մշակույթի, սպորտի և գիտության ոլորտների զարգացման համար:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян принял посла Федеративной Демократической Республики Эфиопия в Республике Армения Алемайеху Тегену (резиденция в Москве).
Заместитель министра ОНКС РА приветствовал посла и подчеркнул важность его дипломатической деятельности в интересах развития армяно-эфиопских связей.
Артур Мартиросян выделил дружественные отношения между Арменией и Эфиопией, указав на тысячелетние культурные связи и общности двух народов. В качестве благоприятных предпосылок для развития двусторонних отношений заместитель министра также выделил то обстоятельство, что Эфиопия является ключевой страной Африки, а наличие в Эфиопии хоть и малочисленной, но влиятельной армянской общины, а также образовательное сотрудничество, зародившееся еще во времена Советского Союза, выразив уверенность, что посол Алемайеху Тегену внесет свой вклад в укрепление и углубление отношений между Арменией и Эфиопией.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в сферах образования, науки, культуры и спорта. Было предложено развивать межвузовское сотрудничество в качестве программ обмена студентами и преподавателями, сотрудничество в области науки и, в частности, археологии с учетом исключительного культурного наследия двух стран и народов. Были затронуты также вопросы сотрудничества в сфере спорта, в частности, взаимное участие в учебно-тренировочных сборах и тренировках в таких видах спорта, где стороны имеют успехи мирового уровня.
Посол Федеративной Демократической Республики Эфиопия в Республике Армения выразил надежду, что в результате сотрудничества большее число эфиопских студентов получат возможность продолжить образование в высших учебных заведениях Армении. Стороны обсудили также вопрос подписания возможного меморандума с целью укрепления сотрудничества в сфере образования.
Заместитель министра и посол сошлись во мнении, что в сферах образования, науки, культуры и спорта обе страны обладают огромным потенциалом взаимодействия, и необходимо, чтобы оно было полностью реализовано.
Также заместитель министра ОНКС РА представил послу Алемайеху Тегену подробности фестиваля «STARMUS VI. 50 лет на Марсе», который состоится 5-10 сентября в Армении и выразил уверенность, что участие министров образования и культуры Федеративной Демократической Республики Эфиопия станет новым стимулом для развития сфер образования, культуры, спорта и науки обеих стран.