ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել է «Ազնավուր» հիմնադրամի ներկայացուցիչներին՝ հիմնադրամի տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրի (Սարկիսյան) գլխավորությամբ:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին (2024 թ.) նվիրված միջոցառումների ծրագիրը, համագործակցության ուղիները:
Քրիստինա Ազնավուրի տեղեկացմամբ՝ ֆրանսիական կողմը նախապատրաստական աշխատանքների փուլում է. մինչև 2024 թ.-ը Ֆրանսիայում կտեղադրվի Շառլ Ազնավուրի արձանը, որի նախագիծն արդեն պատրաստ է, նախատեսվում է անցկացնել խոշորամասշտաբ համերգ, բացել Ազնավուրի կենսագործունեությանը նվիրված ցուցահանդես: Երևանի քաղաքապետարանի հետ քննարկման փուլում է Հայաստանում ևս Ազնավուրի արձանը տեղադրելու հարցը: «Ազնավուր» հիմնադրամի տնօրենն առաջարկել է բոլոր միջոցառումներն անցկացնել Ֆրանսիայի հետ զուգահեռ, այդ թվում՝ արձանի տեղադրումը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ողջունել է հյուրերին և ուրախությամբ փաստել, որ հայաստանյան կողմը սիրով կհամագործակցի հիմնադրամի հետ միջոցառումների ծրագիրն իրականացնելիս, և աշխարհահռչակ շանսոնյեի հոբելյանը Հայաստանում կնշվի նույնքան վառ, որքան Ֆրանսիայում:
«Մենք պատասխանատու ենք, որ հայ-ֆրանսիական օրակարգը որևէ հարցում չտուժի»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն իրազեկել է, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով ստեղծվել է համակարգող աշխատանքային խումբ՝ Հայաստանում գործող Ֆրանկոֆոնիայի բոլոր դերակատարների միջև կրթության և մշակույթի ոլորտներում փոխգործակցությունը և ծրագրային նախաձեռնություններն առավել արդյունավետ կազմակերպելու և իրականացնելու նպատակով: Խմբի անդրանիկ նիստը նախատեսվում է անցկացնել սույն թվականի հուլիսի 28-ին, որին հրավիրված է նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպան Անն Լույոն:
Հանդիպմանը մասնակիցներն անդրադարձել են նաև արդեն իսկ ձևավորված Ֆրանսիական ինստիտուտի և Շառլ Ազնավուրի թանգարանի տեղակայման խնդիրներին, գործունեության հեռանկարներին:
«Ազնավուր» հիմնադրամի ներկայացուցիչները ներկայացրել են նաև Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջի առկա խնդիրները, ներդրումների ծավալը և առաջիկա անելիքները:
Հիմնադրամը 12,5 մլն դրամի ներդրում է կատարել քոլեջի կահավորման, անհրաժեշտ տեխնիկայով, երաժշտական գործիքներով համալրման ուղղությամբ: Պարբերաբար կազմակերպվում են վարպետության դասեր, հրավիրվում են միջազգային ասպարեզում հայտնի մասնագետներ:
«Մեր նպատակն է մեծ ներուժ ունեցող երեխաների համար ճանապարհ հարթել դեպի համաշխարհային բեմեր, նպաստել նրանց տաղանդի զարգացմանը»,- ասել է Քրիստինա Ազնավուրը:
Նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն առաջարկել է համագործակցել և մասնակիցը դառնալ «Կատապուլտ», «Ստեղծագործ Եվրոպա», «ArtNexus» ծրագրերին, որոնց առանցքային նպատակն է զարգացնել մշակութային հաստատությունների և անհատ արվեստագետների կարողությունները:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян принял представителей фонда «Азнавур» во главе с директором фонда Кристиной Азнавур (Саркисян).
Цель встречи-обсудить программму мероприятий, посвященных 100-летию Шарля Азнавура в 2024 году, и пути сотрудничества.
По словам Кристины Азнавур, французская сторона находится на стадии подготовительных работ. До 2024 года во Франции будет установлен памятник Шарлю Азнавуру, проект которого уже готов. Планируется провести масштабный концерт, открыть выставку, посвященную жизнедеятельности Азнавура. С мэрией Еревана обсуждается вопрос установки памятника Азнавуру в Армении. Директор Фонда «Азнавур» предложила провести все мероприятия параллельно с Францией, в том числе установку памятника.
Заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян поприветствовал гостей и с радостью констатировал, что армянская сторона с готовностью будет сотрудничать с фондом в реализации программы мероприятий, и юбилей всемирно известного шансонье в Армении будет отмечаться так же ярко, как и во Франции.
«Мы ответственны за то, чтобы армяно-французская повестка не пострадала ни в одном вопросе», - сказал Артур Мартиросян.
В ходе обсуждения стороны решили создать межведомственную комиссию в рамках юбилея для координации юбилейных мероприятий.
Артур Мартиросян проинформировал, что приказом министра ОНКС РА создана координирующая рабочая группа для более эффективной организации и реализации программных инициатив в сферах образования и культуры между всеми действующими в Армении участниками Франкофонии. Первое заседание группы планируется провести 28 июля сего года, на которое приглашена также Посол Французской Республики в РА Анн Луйо.
На встрече участники коснулись также вопросов размещения уже сформированного Французского института и музея Шарля Азнавура, перспектив деятельности. Представители фонда «Азнавур» представили также существующие проблемы Ереванского государственного колледжа культуры и искусства имени Шарля Азнавура, объем инвестиций и предстоящие задачи.
Фонд инвестировал 12,5 млн., драмов в оснащение колледжа, оборудование необходимой техникой и музыкальными инструментами. Периодически организуются мастер-классы, приглашаются известные на международной арене специалисты. «Наша цель - проложить путь для детей с большим потенциалом на мировые сцены, способствовать развитию их таланта», - сказала Кристина Азнавур.
Заместитель министра Артур Мартиросян предложил сотрудничать и участвовать в программах «Катапульта», «Креативная Европа» и «ArtNexus», основная цель которых-развивать возможности учреждений культуры и отдельных деятелей искусства.