ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ալբանիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Լուելա Հայդարագային (նստավայրը՝ Աթենք):
Նշենք՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Ալբանիայի նորանշանակ դեսպան Լուելա Հայդարագան հուլիսի 20-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը ողջունել է տիկին դեսպանին, շնորհավորել պաշտոնին նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ հայ-ալբանական կապերի զարգացման: Արթուր Մարտիրոսյանը համոզմունք է հայտնել, որ վերջինս իր ներդրումը կունենա Հայաստանի և Ալբանիայի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման և խորացման գործում։
Դեսպան Հայդարագան ընդունելության համար շնորհակալություն է հայտնել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալին և ընդգծել, որ երկու երկրների միջև ընդհանրությունները բազմաթիվ են, իսկ կրթական, մշակութային ու մի քանի այլ ուղղություններով առկա է սերտ համագործակցության շատ ավելի մեծ ներուժ:
Նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ պատմական, մշակութային ընդհանրություններից զատ՝ Ալբանիայի հետ համագործակցությունը յուրահատուկ է նաև նրանով, որ Ալբանիան՝ որպես անցումային երկիր, ունի էական հաջողություններ, որոնք կարող են նկատի առնվել Հայաստանի կրթության, մշակույթի, գիտության և մյուս ոլորտների զարգացման համատեքստում։
Կողմերը քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով կրթության, մշակույթի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով քաջալերել այդ ոլորտների կառույցներին համագործակցության ծավալման առումով։ Որպես առաջին քայլ մատնանշվել է «Էրազմուս+», «Հորիզոն Եվրոպա» ծրագրերի շրջանակներում միջբուհական համագործակցության հնարավորությունը, մշակութային փոխայցելությունները, երիտասարդական կառույցների միջև համագործակցությունը։
ՀՀ-ում Ալբանիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև մշակույթի ոլորտում հայ-ալբանական համագործակցությունը սերտացնելու անհրաժեշտությանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին՝ նշելով, որ հայկական կողմն այս առումով ակնկալում է միջազգային հանրության, այդ թվում և Ալբանիայի աջակցությունը, որպեսզի Ադրբեջանը զերծ մնա հայկական մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելուց և աղավաղելուց:
Դեսպան Լուելա Հայդարագան արձագանքել է՝ Ալբանիայի Հանրապետության կառավարությունը քաջատեղյակ է ստեղծված իրավիճակին, և պատրաստակամություն է հայտնել մտահոգությունները փոխանցել Ալբանիայի կառավարությանը։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը դեսպան Լուելա Հայդարագային նաև հրավիրել է մասնակցելու սեպտեմբերի 5-10-ը Հայաստանում անցկացվելիք «STARMUS VI. 50 տարի Մարսի վրա» փառատոնին՝ տեղեկացնելով, որ Հայաստանում նախատեսված միջոցառմանը մասնակցելու են շուրջ հինգ տասնյակ աշխարհահռչակ գիտնականներ, ինժեներներ և տիեզերագնացներ, երաժշտության և արվեստի համաշխարհային դեմքեր, այդ թվում՝ Նոբելյան մրցանակակիրներ, տեխնոլոգիական ոլորտի ներկայացուցիչներ:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Албания в Республике Армения Луелу Хайдарагу (резиденция в Афинах).
Отметим, что 20 июля новоназначенный посол Албании в Республике Армения Луела Хайдарага вручила верительные грамоты Президенту РА Ваагну Хачатуряну.
Заместитель министра ОНКС приветствовал госпожу посла, поздравил с назначением на должность и пожелал плодотворной работы в интересах развития армяно-албанских связей. Артур Мартиросян выразил уверенность, что последний внесет свой вклад в укрепление и углубление отношений между Арменией и Албанией.
Посол Хайдарага поблагодарила заместителя министра ОНКС за прием и подчеркнула, что между двумя странами много общего, а по образовательным, культурным и нескольким другим направлениям есть гораздо больший потенциал для тесного сотрудничества.
Заместитель министра Артур Мартиросян отметил, что помимо исторических, культурных общностей, сотрудничество с Албанией уникально и тем, что как переходная страна Албания имеет существенные успехи, которые могут быть учтены в контексте развития образования, культуры, науки и других сфер Армении.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в сферах образования, культуры и молодежи в двустороннем и многостороннем форматах, выразив обоюдную готовность поощрять структуры этих сфер в плане расширения сотрудничества. В качестве первого шага была указана возможность межвузовского сотрудничества в рамках программ «Эразмус+», «Горизонт Европа», взаимные культурные визиты, сотрудничество между молодежными структурами.
На встрече с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Албания в РА также была затронута необходимость укрепления армяно-албанского сотрудничества в сфере культуры.
Заместитель министра ОНКС обратил внимание посла на проблему сохранения армянского культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана вследствие 44-дневной войны, отметив, что армянская сторона в этом плане ожидает содействия международного сообщества, в том числе и Албании, чтобы Азербайджан воздержался от уничтожения и искажения армянского культурного наследия.
Посол Луела Хайдарага ответила, что правительство Республики Албания хорошо осведомлено о сложившейся ситуации и выразила готовность передать обеспокоенность правительству Албании.
Заместитель министра ОНКС пригласил посла Луелу Хайдарагаю принять участие в предстоящем 5-10 сентября в Армении фестивале «STARMUS VI. 50 лет на Марсе», в котором примут участие около 50 всемирно известных ученых, инженеров и космонавтов, мировых деятелей музыки и искусства, в том числе лауреаты Нобелевской премии, представители технологической сферы.