ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ՌԴ լուսավորության նախարարի տեղակալ Դենիս Գրիբովի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հանրակրթության ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության զարգացման հարցերը, մասնավորապես անդրադարձ է եղել Հայաստանում ռուսերենի ուսուցման արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:
Նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է կրթության բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները` շեշտելով, որ նախորդ տարի ՀՀ-ում ընդունված հանրակրթության նոր չափորոշչով շեշտադրվում է լեզուների, այդ թվում՝ ռուսերենի ուսուցման բարելավման կարևորությունը: Այդ նպատակով հիմնովին վերափոխվում է ուսուցիչների ատեստավորման և վերապատրաստման համակարգը, նախատեսվում է մշակել նոր դասագրքեր և ուսումնական նյութեր: Այս հարցում հայկական կողմն ակնկալում է ռուսական կողմի մասնագիտական և մեթոդական աջակցությունը:
Անդրադարձ է եղել նաև Հայաստանում ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններ ունեցող դպրոցների գործունեությանը: Այս համատեքստում նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հայաստանում գործող իրավակարգավորումները: Որպես ընդհանուր խնդիր` նշվել է, որ մի շարք առարկաների, այդ թվում՝ լեզուներ, բնական գիտություններ դասավանդող մանկավարժական կադրերի պակաս կա: Ռուսական կողմը փաստել է, որ այդպիսի խնդիր կա նաև Ռուսաստանում:
Ժաննա Անդրեասյանը վստահություն է հայտնել, որ ուսուցչի մասնագիտության գրավչության բարձրացման նպատակով պետության կողմից ձեռնարկվող քայլերը, օրինակ՝ կամավոր ատեստավորման համակարգը, ուսուցիչների վարձատրության ընդհանուր բարելավումը կմեղմացնեն այդ խնդիրը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն ու ՌԴ լուսավորության նախարարի տեղակալ Դենիս Գրիբովը քննարկել են նաև հայ-ռուսական համատեղ աշխատանքային խմբի ձևավորման հարցը. խումբը կզբաղվի կրթության ոլորտում համագործակցության հարցերի զարգացման առաջարկությունների հստակեցմամբ:
Նշենք, որ ՌԴ լուսավորության նախարարի տեղակալ Դենիս Գրիբովի գլխավորած պատվիրակության կազմում էր նաև ՌԴ Ա.Ի. Գերցենի անվան մանկավարժական համալսարանի պրոռեկտոր Ալեքսանդր Կարոտիշևը:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the delegation headed by Deputy Minister of Education of the Russian Federation Denis Gribov, who was on a working visit to Armenia.
During the meeting, issues of Armenian-Russian cooperation development in the field of general education were discussed, in particular, the activities on improving the efficiency of teaching Russian in Armenia were touched upon.
Deputy Minister Zhanna Andreasyan presented the main directions of education reforms, underlining that the new standard of general education adopted last year in Armenia highlights the importance of enhancing language studies, including Russian. Therefore, the system of certification and teacher training is being fundamentally transformed, it is planned to develop new textbooks and educational materials. In this matter, the Armenian side expects professional and methodological assistance from the Russian partners.
A reference was also made to the activities of schools with Russian classes in Armenia In this context, the Deputy Minister presented the legal regulations in Armenia. The shortage of teaching staff for a number of subjects, including languages, and natural sciences was underlined as a general issue. The Russian side stated that there is a similar issue in Russia.
Zhanna Andreasyan expressed confidence that the steps taken by the state to increase the attractiveness of the profession of teaching, namely, the system of voluntary certification, the general improvement of teachers' salaries, will mitigate these issues.
RA ESCS Deputy Minister and Deputy Minister of Education of the Russian Federation Denis Gribov also considered the formation of an Armenian-Russian joint working group: the group will clarify proposals for the cooperation development in the field of education.
It should be noted that the delegation headed by Deputy Minister of Education of the Russian Federation Denis Gribov, included Alexander Korotishev, Vice-Rector of the Herzen State Pedagogical University of the Russian Federation