ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ՌԴ լուսավորության նախարարի տեղակալ Դենիս Գրիբովի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հանրակրթության ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության զարգացման հարցերը, մասնավորապես անդրադարձ է եղել Հայաստանում ռուսերենի ուսուցման արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:
Նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է կրթության բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները` շեշտելով, որ նախորդ տարի ՀՀ-ում ընդունված հանրակրթության նոր չափորոշչով շեշտադրվում է լեզուների, այդ թվում՝ ռուսերենի ուսուցման բարելավման կարևորությունը: Այդ նպատակով հիմնովին վերափոխվում է ուսուցիչների ատեստավորման և վերապատրաստման համակարգը, նախատեսվում է մշակել նոր դասագրքեր և ուսումնական նյութեր: Այս հարցում հայկական կողմն ակնկալում է ռուսական կողմի մասնագիտական և մեթոդական աջակցությունը:
Անդրադարձ է եղել նաև Հայաստանում ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններ ունեցող դպրոցների գործունեությանը: Այս համատեքստում նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հայաստանում գործող իրավակարգավորումները: Որպես ընդհանուր խնդիր` նշվել է, որ մի շարք առարկաների, այդ թվում՝ լեզուներ, բնական գիտություններ դասավանդող մանկավարժական կադրերի պակաս կա: Ռուսական կողմը փաստել է, որ այդպիսի խնդիր կա նաև Ռուսաստանում:
Ժաննա Անդրեասյանը վստահություն է հայտնել, որ ուսուցչի մասնագիտության գրավչության բարձրացման նպատակով պետության կողմից ձեռնարկվող քայլերը, օրինակ՝ կամավոր ատեստավորման համակարգը, ուսուցիչների վարձատրության ընդհանուր բարելավումը կմեղմացնեն այդ խնդիրը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն ու ՌԴ լուսավորության նախարարի տեղակալ Դենիս Գրիբովը քննարկել են նաև հայ-ռուսական համատեղ աշխատանքային խմբի ձևավորման հարցը. խումբը կզբաղվի կրթության ոլորտում համագործակցության հարցերի զարգացման առաջարկությունների հստակեցմամբ:
Նշենք, որ ՌԴ լուսավորության նախարարի տեղակալ Դենիս Գրիբովի գլխավորած պատվիրակության կազմում էր նաև ՌԴ Ա.Ի. Գերցենի անվան մանկավարժական համալսարանի պրոռեկտոր Ալեքսանդր Կարոտիշևը:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян встретилась с находящейся в Армении с рабочим визитом делегацией во главе с заместителем министра просвещения РФ Денисом Грибовым.
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития армяно-российского сотрудничества в сфере общего образования, в частности, были затронуты работы по повышению эффективности обучения русскому языку в Армении.
Заместитель министра Жанна Андреасян представила основные направления реформ образования, подчеркнув, что принятым в прошлом году в РА новым стандартом общего образования подчеркивается важность улучшения изучения языков, в том числе русского. С этой целью принципиально трансформируется система аттестации и переподготовки учителей, планируется разработать новые учебники и учебные материалы. В этом вопросе армянская сторона ожидает профессионального и методического содействия российской стороны.
Были затронуты также деятельность школ в Армении, имеющих классы с обучением на русском языке. В этом контексте заместитель министра представила действующие в Армении правовые регулирования. В качестве общей проблемы было отмечено, что наблюдается нехватка педагогических кадров, преподающих ряд дисциплин, в том числе языки, естественные науки.
Жанна Андреасян выразила уверенность, что шаги, предпринимаемые государством с целью повышения привлекательности профессии учителя, например, система добровольной аттестации, а также общее улучшение оплаты труда учителей смягчат эту проблему.
Заместитель министра ОНКС РА и заместитель министра просвещения РФ Денис Грибов также обсудили вопрос формирования армяно-российской совместной рабочей группы. Группа займется уточнением предложений по развитию вопросов сотрудничества в сфере образования.
Отметим,что в состав делегации, возглавляемой заместителем министра просвещения РФ Денисом Грибовым также входил проректор Российского государственного педагогического университета имени А. И. Герцена Александр Коротышев.