ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ հուլիսի 10-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում մեկնարկել է Երևանի «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնը: Փառատոնի գլխավոր հովանավորը Երևանի քաղաքապետարանն է։ Հուլիսի 10-17-ը կինոարվեստի երկրպագուները հնարավորություն կունենան վայելելու ամենամյա կինոտոնը:
Փառատոնի պաշտոնական բացման արարողությանը ներկա էին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, փառատոնի անվանի հյուրերը, ժյուրիի անդամները, մրցութային և ոչ մրցութային ծրագրերի մասնակիցները, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանությունների ներկայացուցիչներ, արվեստագետներ, մշակութասեր հանրություն։ Արարողության մեկնարկին ներկայացվել են կադրեր մրցութային և ոչ մրցութային ֆիլմերից:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը. նա շնորհավորել է ներկաներին մշակութային կյանքի ամենանշանակալի իրադարձություններից մեկի՝ «Ոսկե ծիրանի» բացման կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել կազմակերպիչներին փառատոնի իրականացման գործում ներդրած ահռելի ջանք ու եռանդի համար:
«Այն, որ «Ոսկե ծիրանը» լիարժեք իրականացնում է մշակույթի ոլորտում իր միջազգային մանդատը, կասկածից վեր է: Փառատոնն ունի երկու տասնամյակ անցած ճանապարհ, և այդ տասնամյակների ընթացքում շուրջ 13 հազար հայտ՝ ավելի քան 130 երկրներից, հազարավոր մեդիա անդրադարձներ փառատոնի մասին: «Ոսկե ծիրանի» շնորհիվ մենք ընդլայնում ենք կինոշուկայի, մասնագիտական շփումների և փորձի փոխանակման սահմանները: Վերջին տարիներին բարդ ժամանակներ ենք անցել՝ համավարակի սահմանափակումներով պայմանավորված, բայց նախարարության և փառատոնի ղեկավարության հետևողականության ու ջանքերի շնորհիվ կարողացանք չընդհատել փառատոնի կենսագրությունը: Ավելին, այս տարի «Ոսկե ծիրանը» ոչ միայն վերականգնում է իր նախկին ձևաչափերն ու ծավալները, այլև որոշ ցուցանիշներում գերազանցում է նախկին ցուցանիշները; Պայմանավորվածություն ունենք, որ աննախադեպ է լինելու նաև հայկական արտադրության ֆիլմերի ընդգրկվածությունը»,- ասել է Արա Խզմալյանը և 19-րդ կինոփառատոնի կայացմանը մեծապես աջակցելու համար շնորհակալություն է հայտնել Երևանի քաղաքապետարանին՝ ի դեմս քաղաքապետի, և նրանց, ովքեր իրենց ավանդն ու ներդրումն են ունեցել այս տարվա կինոտոնի կայացմանը:
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնի մեկնարկը տրվել է Մայքլ Գյուրջյանի «Ամերիկացի» ֆիլմով։
«Ոսկե ծիրան» փառատոնի շրջանակում կցուցադրվեն շուրջ 100 ֆիլմեր տարբեր ծրագրերի ընթացքում։ «Երևանյան պրեմիերաներ» ծրագրի շրջանակում հայ հանդիսատեսին կներկայացվեն ֆիլմեր Կաննի, Բեռլինի և այլ միջազգային կինոփառատոներից:
Փառատոնը կունենա երեք մրցութային ծրագիր։ Հարգանքի տուրք կմատուցվի անվանի կինոգործիչներ Յուրի Երզնկյանի, Լաերտ Վաղարշյանի, Ալեն Ռենեի, Պիեռ Պաոլո Պազոլինիի հոբելյաններին։
Նշենք, որ Երևանի «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնը կփակվի Գարին Հովհաննիսյանի «Չտեսնված հանրապետություն» կինոնկարով՝ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում հուլիսի 17-ին։

При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА 10 июля в концертном зале Арама Хачатуряна стартовал 19-й ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос». Главный спонсор фестиваля-мэрия Еревана. 10-17 июля поклонники киноискусства получат возможность насладиться ежегодным кинопраздником.
На официальной церемонии открытия фестиваля присутствовали заместитель министра ОНКС РА Ара Хзмалян, мэр Еревана Грачья Саркисян, известные гости фестиваля, члены жюри, участники конкурсных и внеконкурсных программ, представители аккредитованных в РА посольств, деятели искусства, поклонники кинематографа. В начале церемонии были представлены кадры из конкурсных и внеконкурсных фильмов.
С приветственной речью выступил заместитель министра ОНКС РА Ара Хзмалян. Он поздравил присутствующих с открытием одного из самых значимых событий культурной жизни – «Золотого абрикоса» и поблагодарил организаторов за огромные усилия и энергию, вложенные в осуществление фестиваля.
«То, что «Золотой абрикос» полноценно выполняет свой международный мандат в сфере культуры, вне всяких сомнений. Фестиваль имеет два десятилетия пройденного пути, и за эти десятилетия около 13 тысяч заявок из более чем 130 стран, тысячи медиа-обращений к фестивалю. Благодаря «Золотому абрикосу» мы расширяем границы кинорынков, профессиональных контактов и обмена опытом. В последние годы мы пережили трудные времена из-за ограничений пандемии, но благодаря последовательности и усилиям министерства и руководства фестиваля мы смогли не прерывать биографию фестиваля. Более того, в этом году «Золотой абрикос» не только восстанавливает свои прежние форматы и объемы, но и по некоторым показателям превосходит прежние. У нас есть договоренность, что беспрецедентным будет также охват фильмов армянского производства», - сказал Ара Хзмалян и за большую поддержку в становлении 19-го кинофестиваля поблагодарил мэрию Еревана в лице мэра и тех, кто внес свой вклад и вклад в становление кинопраздника в этом году.
Старт 19-го ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» был дан фильмом Майкла Гюрджяна «Американец». В рамках фестиваля «Золотой абрикос» будут показаны около 100 фильмов.
В рамках программы «Ереванские премьеры» армянским зрителям будут представлены фильмы с Каннского, Берлинского и других международных кинофестивалей.
Фестиваль будет иметь три конкурсные программы. Дань уважения будет дана юбилеям известных кинодеятелей Юрия Ерзнкяна, Лаэрта Вагаршяна, Алена Рене, Пьера Паоло Пазолини.
Отметим, что 19-й ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» завершится фильмом Гарина Ованнисяна «Невиданная республика» в концертном зале Арама Хачатуряна 17 июля.