Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի է ունեցել Կենսաբանության 33-րդ միջազգային օլիմպիադայի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ներկա են եղել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, «Կենսաբանության միջազգային օլիմպիադայի ասոցիացիայի» նախագահ Րիոչի Մացուդան, Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը։ Հանդիսությանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Ժաննա Անդրեասյանը, Կարեն Թռչունյանը, Արթուր Մարտիրոսյանը, Կարեն Գիլոյանը, ինչպես նաև ԱԺ պատգամավորներ, այլ բարձրաստիճան այրեր, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, օլիմպիադայի միջազգային կազմկոմիտեի և ժյուրի պատվիրակությունների անդամներ, ավելի քան 70 երկրներից ժամանած օլիմպիադայի մասնակիցներ, կրթության և մշակույթի ոլորտների ներկայացուցիչներ:
Հանդիսավոր միջոցառումը տեղի է ունեցել՝ ըստ Կենսաբանության միջազգային կազմկոմիտեի ընթացակարգի: Բեմ են բարձրացվել օլիմպիադայի դրոշը և գավաթը, որին հաջորդել է Հայաստան ժամանած բոլոր երկրների աշակերտական թիմերի շքերթը:
«Այս կարևոր միջոցառումը Հայաստանում հյուրընկալելու պատիվն ընձեռվել է դեռևս 2018 թվականին Թեհրանում կայացած օլիմպիադայի ընթացքում՝ Կենսաբանության միջազգային օլիմպիադայի ասոցիացիայի որոշմամբ: Մենք ստանձնել ենք այս պատասխանատվությունը մեծագույն պատրաստակամությամբ ու նախանձախնդրությամբ: Իբրև այն ժամանակվա ՀՀ կրթության և գիտության նախարար` պատիվ եմ ունեցել ստորագրելու օլիմպիադայի անցկացման հուշագիրը և ուրախ եմ, որ մենք եղել ենք հետևողական՝ չնայած վերջին տարիների բոլոր խնդիրներին և մարտահրավերներին, և այսօր Կենսաբանության միջազգային օլիմպիադան արդեն իսկ իրողություն է դառնում մեր երկրում»,- ելույթի խոսքում ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը։
Միջազգային հյուրերին գիտակրթական կարևոր իրադարձությամբ Հայաստանում գտնվելու առիթով ողջունել է նաև ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը. «Անառարկելի է, որ 21-րդ դարում խիստ կարևորվում են կենսաբանության նվաճումները, որոնք նոր զարգացումների, տեխնոլոգիական նոր լուծումների աղբյուր են: Դուք եք Երկիր մոլորակի ապագա տերերը և ձեզանից է կախված մարդկության ապագան: Որպես երիտասարդ կենսաբաններ, որպես կյանքի մասին գիտությանը սիրահարված մարդիկ՝ պահե՛ք, պահպանե՛ք մեր մոլորակը, խնամե՛ք ու զարգացրե՛ք՝ ի շահ մարդկության»։
«Կենսաբանության միջազգային օլիմպիադայի ասոցիացիայի» նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հայաստանյան գործընկերներին՝ հյուրընկալության և հետհամաճարակային այս շրջանում միջոցառման կազմակերպումը ստանձնելու համար։ Նա նաև առանձնակի շնորհավորել է մասնակիցներին. «Շնորհավորում եմ բոլորիդ ձեր երկրներում Կենսաբանության օլիմպիադայի հաղթող ճանաչվելու կապակցությամբ:
Այս առումով կարող եմ ասել, որ դուք բոլորդ հաղթողներ եք:
Կենսաբանության բնագավառում ձեր ակնառու ձեռքբերումները կճանաչվեն և կպարգևատրվեն այսօր և այս շաբաթվա ընթացքում՝ այս միջոցառմանը ձեր մասնակցության արդյունքներով»։

The opening ceremony of the 33rd International Biology Olympiad was held at the Al. Spendiaryan National Academic Theatre of Opera and Ballet.
Chief of Staff of the Prime Minister of the Republic of Armenia Arayik Harutyunyan, RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan, Chairman of the “Association of the International Biology Olympiad” Ryoichi Matsuda, Rector of Yerevan State University Hovhannes Hovhannisyan participated in the event. ESCS Deputy Ministers Zhanna Andreasyan, Karen Trchunyan, Arthur Martirosyan, and Karen Giloyan, as well as NA Deputies, other high-ranking officials, ambassadors accredited to Armenia, members of the delegations of the International Organizing Committee of the Olympiad and the jury, participants of the Olympiad from more than 70 countries, representatives of the fields of education and culture also attended the event.
The official event was held according to the guidelines of the Steering Committee of the International Biology Olympiad. The flag and the trophy of the Olympiad were raised on the stage, followed by the parade of student teams of the participant countries who arrived in Armenia.
“The honor to host this important event in Armenia was granted back in 2018 during the Olympics in Tehran by the decision of the International Biology Olympiad Association. We have undertaken this responsibility with the greatest willingness and passion. Being the Minister of Education and Science of the Republic of Armenia back then, I had the honor to sign a memorandum on holding the Olympiad and I am glad that we have been consistent despite all the difficulties and challenges of recent years, and today the International Biology Olympiad is already becoming a reality in our country,” stated Chief of Staff of the Prime Minister of the Republic of Armenia Arayik Harutyunyan in his speech.
ESCS Minister Vahram Dumanyan welcomed the international guests on the occasion of their visit to Armenia for the important scientific and educational event: “It is undeniable that in the 21st century, the achievements of Biology are very important, which are a source for new developments and technological solutions. You are the future masters of the Earth and the future of humanity depends on you. As young biologists, as people who are in love with the science of life, preserve and protect our planet, take care and develop for the benefit of humanity.”
The President of the “International Biology Olympiad” Association thanked his Armenian colleagues for the hospitality and organization of the event in this post-pandemic period. He also specially congratulated the participants: “Congratulations to all of you on winning the Biology Olympiad in your countries.
In this sense, I can say that you are all winners.
Your outstanding achievements in Biology will be recognized and awarded today and during this week according to the results of your participation in this event.”