ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանում Բենինի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Ակամբի Անդրե Օկունլոլա-Բիաուին (նստավայրը՝ ք Մոսկվա):
Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԿԳՄՍՆ արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը:
Նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ գործունեություն:
Փոխնախարարը ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարարության համակարգման ոլորտները՝ այդպիսով ընդգծելով համագործակցության հնարավոր ուղղությունները:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև նշել է, որ Բենինի Հանրապետությունում հայկական սփյուռքը մեծապես նպաստում է այնտեղ Հայաստանի մշակույթի, ավանդույթների և պատմության տարածմանն ու հանրահռչակմանը:
Դեսպան Ակամբի Անդրե Օկունլոլա-Բիաուն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և հույս հայտնել, որ այս հանդիպումը հետագա ընդլայնված համագործակցության միայն սկիզբն է:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բարձրագույն կրթության, գիտության ոլորտներում արդյունավետ փոխգործակցության հնարավոր հեռանկարները: Ինչպես տեղեկացրել է դեսպանը, իրենց նախատեսած ծրագրերի առանցքում առաջին տեղում կրթությունն է:
Կողմերն անդրադարձել են բուհերի միջև համագործակցության, ուսանողների՝ գիտական համաժողովների մասնակցության, համատեղ նախագծերի իրագործման հնարավորություններին:
Ակամբի Անդրե Օկունլոլա-Բիաուն հետաքրքրվել է օտարերկրացի ուսանողների՝ հայաստանյան բուհերում ուսանելու պայմանների մասին, ինչին ի պատասխան՝ ԿԳՄՍՆ արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը համառոտ ներկայացրել է ՀՀ բուհեր ընդունվելու ընթացակարգը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը օտարերկրյա ուսանողների հետ աշխատելու մեծ փորձառություն ունի:
Քննարկվել են նաև մշակույթի, սպորտի, երիտասարդության բնագավառներում փոխադարձ ներուժի իրացման հեռանկարները: Նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանն աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել և ընդգծել՝ նախարարությունը բաց է և պատրաստ՝ ցանկացած խնդրի լուծմանն օժանդակելու հարցում:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла новоназначенного посла Республики Бенин в Армении Акамби Андре Окунлола-Бяу (резиденция г. Москва).
На встрече присутствовал также начальник управления внешних связей и диаспоры МОНКС РА Аркадий Папоян.
Заместитель министра Жанна Андреасян поздравила посла с назначением и пожелала ему плодотворной деятельности.
Замминистра представила сферы координации министерства, тем самым подчеркнув возможные направления сотрудничества.
Жанна Андреасян также отметила, что армянская диаспора в бенинской Республике в значительной степени способствует распространению и популяризации там культуры, традиций и истории Армении.
Посол Акамби Андре Окунлола-Бяу поблагодарил за теплый прием и выразил надежду, что эта встреча-только начало дальнейшего расширенного сотрудничества.
В ходе встречи были обсуждены возможные перспективы эффективного взаимодействия в сферах высшего образования и науки. Как сообщил посол, в основе намеченных ими программ-образование на первом месте.
Стороны коснулись сотрудничества между вузами, участия студентов в научных конференциях, возможностей реализации совместных проектов.
Акамби Андре Окунлола-Бяу поинтересовался условиями обучения иностранных студентов в армянских вузах, в ответ на что начальник управления внешних связей и диаспоры МОНКС Аркадий Папоян кратко представил процедуру поступления в вузы РА, подчеркнув, что Армения имеет большой опыт работы с иностранными студентами.
Были обсуждены также перспективы реализации взаимного потенциала в сферах культуры, спорта, молодежи.
Заместитель министра Жанна Андреасян выразила готовность содействовать и подчеркнула, что министерство открыто и готово содействовать решению любой проблемы.