ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը հունիսի 28-29-ը Փարիզում մասնակցում է Կրթության փոխակերպման գագաթնաժողովի (Transforming Education Summit) նախապատրաստական համաժողովին:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի աջակցությամբ անցկացվող համաժողովին մասնակցում են տարբեր երկրներից կրթության ոլորտի ղեկավարներ:
Կրթության պատասխանատուները քննարկելու են գլոբալ հանձնառությունները, ներկայացվելու են ազգային խորհրդատ­վությունների նախնական արդյունքները:
Նախատեսված են նաև պանելային քննարկումներ, որոնց ընթացքում, առանցքային հարցերի շուրջ թեմատիկ քննարկումներից բացի, պատվիրակները 2030 թ. կայուն զարգացման օրակարգի շրջանակում ներկայացնելու են կրթության զարգացման լավագույն փորձը։
Թեմա­տիկ քննարկումները ծավալվելու են ներառա­կան, արդար, անվտանգ և առողջ դպրոցների, ուսուցիչների, մասնագիտական ուսուցման, աշխատանքի և կայուն զարգաց­ման հմտությունների, թվային ուսումնառության, կրթության ֆինանսավորման խնդիրների շուրջ:
Քննարկման արդյունքները կներկայացվեն ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին կայանալիք գագաթնաժողովի ժամանակ։ Գագաթնաժողովին ընդա­ռաջ, կրթության փոխակերպման ազգային հանձ­նառությունները մշակելու նպա­տա­կով, անդամ երկրները պետք է նախա­­ձեռնեն ազգային ներառական խորհրդակցու­թյուններ՝ բոլոր ոլորտների և գործըն­կերների ներգրավմամբ:
Ստեղծվելու է հարթակ երեխաների, երիտասարդների, ծնողների և ուսուցիչների համար՝ իրենց տեսակետները լսելի դարձնելու նպատակով: Սա հնարավորություն է տալու միավորելու կրթության համակարգը վերափոխելու ջանքերը` ներգրավելով ոլորտի պատասխանատուներին և շահառուներին:
Նախապատրաստական գագաթնաժողովի ընթացքում նախատեսվում են տարածաշրջանային խնդիրներին առնչվող կրթության փոխակերպման թեմատիկ քննարկումներ, որոնցից անմասն չէ նաև Հայաստանի Հանրապետությունը:
Նշենք, որ Հայաստանը մշակել է 2022 թվականի սեպտեմբերին Նյու Յորքում կայանալիք գագաթնաժողովում ներկայացվող հարցերի նախնական բովանդակությունը: Գագաթնաժողովի նախապատրաստական ​​աշխատանքներն ընթանում են հետևյալ սկզբունքներով՝ մոբիլիզացնել գործողությունները, գտնել լուծումներ՝ նպատակ ունենալով վերափոխել կրթությունը մինչև 2030 թվականը:
Յուրաքանչյուր երկիր հանձնառու է լինելու ժամանակակից մարտահրավերների պայմաններում (տարատեսակ համավարակներ, գլոբալ կլիմայական ճգնաժամ, արագ տեխնոլոգիական փոխակերպում և այլն) ապահովել որակյալ կրթություն և ցկյանս ուսուցում:
Հունիսի 29-ին նախատեսվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանի ելույթը փարիզյան գագաթնաժողովում:
Հավելենք, որ այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը հանդիպել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի կրթության հարցերով օգնական Ստեֆանիա Ջիանինի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ երկրների հետ կապերի բաժնի ղեկավար Դով Լինչի հետ։ Հանդիպումների ընթացքում Ա. Մարտիրոսյանը ներկայացրել է ՀՀ կրթության ոլորտում ընթացող բարեփոխումները, որոնք ընդգրկում են կրթության բոլոր աստիճանները։
Քննարկվել են կրթության ոլորտում միջազգային փորձագիտական աջակցության տրամադրման առնչվող հարցեր։ Ստեֆանիա Ջիանինին և Դոն Լինչը կարևորել են Հայաստանում կրթության ոլորտի փոփոխությունները, վերահաստատել իրենց պատրաստակամությունը փորձագիտական աջակցություն ցուցաբերելու հարցում:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян 28-29 июня в Париже примет участие в подготовительной конференции саммита трансформации образования (Transforming Education Summit).
В форуме, проводимом при содействии ЮНЕСКО, принимают участие руководители сферы образования из разных стран.
Ответственные за образование обсудят глобальные обязательства, будут представлены предварительные результаты национальных консультаций. Предусмотрены также панельные обсуждения, в ходе которых, помимо тематических обсуждений по ключевым вопросам, делегаты, в рамках повестки устойчивого развития 2030 года, представят наилучший опыт развития образования.
Тематические обсуждения будут посвящены инклюзивным, справедливым, безопасным и здоровым школам, учителям, профессиональному обучению, навыкам работы и устойчивого развития, цифровому обучению, финансированию образования. Результаты обсуждения будут представлены на саммите в сентябре текущего года.
В преддверии саммита, для разработки национальных обязательств по преобразованию образования, страны-члены должны инициировать национальные инклюзивные консультации с участием всех секторов и партнеров.
Будет создана платформа для детей, молодежи, родителей и учителей, чтобы их взгляды были услышаны. Это позволит объединить усилия по преобразованию системы образования с привлечением ответственных лиц и бенефициаров отрасли.
В ходе подготовительного саммита предусматриваются тематические обсуждения по трансформации образования, связанные с региональными проблемами, частью которых является Республика Армения.
Отметим, что Армения разработала предварительное содержание вопросов, представляемых на саммите в Нью-Йорке в сентябре 2022 года. Подготовка к саммиту проходит по следующим принципам: мобилизация действий, поиск решений с целью переориентации образования к 2030 году.
Каждая страна будет обязана в условиях современных вызовов (различные пандемии, глобальный климатический кризис, быстрая технологическая трансформация и т.д.) обеспечить качественное образование и пожизненное обучение. 29 июня планируется выступление заместителя министра ОНКС РА Артура Мартиросяна на Парижском саммите.
Добавим, что в рамках визита заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян встретился с помощником генерального директора ЮНЕСКО по вопросам образования Стефанией Джаннини и руководителем отдела по связям со странами-членами ЮНЕСКО Довом Линчем. Во время встреч А. Мартиросян представил реформы в сфере образования РА, которые охватывают все степени образования.
Были обсуждены вопросы предоставления международного экспертного содействия в сфере образования. Стефания Джаннини и Дон Линч подчеркнули важность изменений в сфере образования в Армении, подтвердили свою готовность оказать экспертное содействие.