ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է Վրաստանի Խորհրդարանի մշակույթի հանձնաժողովի նախագահ Էլիսո Բոլկվաձեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը և ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Իրակլի Կվանչախաձեն:
Նախարար Վահրամ Դումանյանը շնորհակալություն է հայտնել Էլիսո Բոլկվաձեին այցի համար և ընդգծել, որ հայ և վրացի ժողովուրդները ընդհանուր շատ հետաքրքրություններ ունեն, որի հիմքում երկու ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամությունն է:
Դիմելով Էլիսո Բոլկվաձեին որպես Վրաստանի Խորհրդարանի մշակույթի հանձնաժողովի նախագահի՝ նախարարն անդրադարձել է մշակութային արժեքների՝ հուշարձանների պահպանման հրատապությանը՝ արժևորելով դրանց համամարդկային նշանակությունը:
«Մեզ համար առաջնային է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային հուշարձաններին սպառնացող վտանգի կանխումը: Դրանք հայկական լինելուց բացի՝ նաև համամարդկային մեծ արժեք են ներկայացնում, դրանց պահպանումն օրհասական խնդիր է»,- նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ այս հարցում հայկական կողմն ապավինում է ինչպես միջազգային հանրության, այնպես էլ վրաց գործընկերների հնարավոր աջակցությանը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև մշակույթի ոլորտում առկա ծրագրերին, առաջիկա նախագծերին, որոնք երկկողմ հետաքրքրություն են ներկայացնում:
Վրաստանի Խորհրդարանի մշակույթի հանձնաժողովի նախագահ Էլիսո Բոլկվաձեն շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման և համատեղ իրականացվելիք ծրագրերի քննարկման համար: Նա ընդգծել է, որ մշտապես պատրաստակամ է եղել աջակցելու Վրաստանում հայ երիտասարդների մշակութային կյանքի առաջխաղացմանը հատկապես միջազգային հարթակներում:
Էլիսո Բոլկվաձեն հետաքրքրվել է ՀՀ-ում միջգերատեսչական, օրենսդրական կարգավորումների ընթացքի մասին, ինչին ի պատասխան՝ նախարար Վահրամ Դումանյանը փաստել է, որ ՀՀ կրթական ոլորտն այժմ գտնվում է բարեփոխումների ակտիվ փուլում, և թե՛ ՀՀ կառավարությունում, թե՛ Ազգային ժողովում ու շահագրգիռ այլ կառույցներում ընթանում են կառուցողական քննարկումներ՝ շոշափելի արդյունքներով:
Ըստ Էլիսո Բոլկվաձեի՝ իրենք ևս կրթական բարեփոխումների նոր շրջանում են և որպես առաջնահերթություն՝ շատ են կարևորում կրթական ոլորտում արվեստի ուսուցման ներդրումը՝ մշակույթի զարգացման հեռանկարով:
Կողմերը նախանշել են մի քանի կարևոր միջոցառումներ, որոնք կամրապնդեն և նոր որակի կհասցնեն հայ-վրացական մշակութային հարաբերությունները: Կարևորվել է հայ-վրացական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին ընդառաջ՝ միջոցառումների, հայ և վրացի երիտասարդ կատարողների համերգների անցկացումը:
Էլիսո Բոլկվաձեի իրազեկմամբ՝ հաջորդ տարի նախատեսվում է Բաթումիում մեկ օր նվիրել Հայաստանին և ներկայացնել Սերգեյ Փարաջանովին նվիրված ցուցահանդես: Նա հույս է հայտնել, որ հայաստանյան կողմը նախարար Վահրամ Դումանյանի գլխավորությամբ ներկա կլինի միջոցառմանը:
Նախարարն էլ վրացի գործընկերներին հրավիրել է մասնակցելու 2023 թվականին կայանալիք Հայկական կինոյի 100-ամյակի հոբելյանական միջոցառումներին՝ բարձր գնահատելով վրաց կինոգործիչների արվեստի մնայուն արժեքը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received the delegation headed by Chairman of the Culture Committee of the Parliament of Georgia Elisso Bolkvadze.
ESCS Deputy Minister Alfred Kocharyan and Charge d'affaires of the Embassy of Georgia in Armenia Irakli Kvanchakhadze also participated in the meeting.
Minister Vahram Dumanyan thanked Elisso Bolkvadze for the visit and emphasized that the Armenian and Georgian peoples have many common interests, which are based on the centuries-old friendship between the two peoples.
Addressing Elisso Bolkvadze as Chairman of the Culture Committee of the Parliament of Georgia, the Minister touched upon the urgency of preserving the monuments of cultural values emphasizing their universal importance.
“The priority for us is to prevent the threat to Armenian cultural monuments in the territories under the control of Azerbaijan. Apart from being Armenian, they are of great universal value and their preservation is vital,” noted the Minister adding that the Armenian side confides in the international community and the possible support of the Georgian partners in this issue.
The sides also touched upon the existing cultural programs and upcoming projects of mutual interest.
Chairman of the Culture Committee of the Parliament of Georgia Elisso Bolkvadze thanked for the meeting and the discussion of upcoming joint programs. She underlined that she has always been ready to advance the cultural life of Armenian youth in Georgia, especially on international platforms.
Elisso Bolkvadze inquired about the process of interdepartmental and legislative regulations in Armenia, in response to which Minister Vahram Dumanyan stated that the Armenian education sector is currently undergoing active reforms, and constructive discussions with tangible results are held both in the RA Government, the National Assembly, and other stakeholders.
According to Elisso Bolkvadze, they are also in a new period of educational reforms and, as a priority, attach great importance to the introduction of art education in the education sector with the perspective of cultural development.
The sides outlined several important measures that will strengthen and give a new quality to the Armenian-Georgian cultural relations. The importance of holding events on the eve of the 30th anniversary of the Armenian-Georgian diplomatic relations and concerts of young Armenian and Georgian performers was highlighted.
According to Elissso Bolkvadze, next year it is planned to have an Armenian day in Batumi and present an exhibition dedicated to Sergey Parajanov. She expressed hope that the Armenian side, headed by Minister Vahram Dumanyan, will attend the event.
The Minister invited his Georgian partners to participate in the anniversary events dedicated to the 100th anniversary of Armenian cinema, which is scheduled in 2023, highly appreciating the permanent value of the art of Georgian cinematographers.