ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել կրթական բարեփոխումների օրակարգի և ընթացքի վերաբերյալ խորհրդակցություն, որին մասնակցել են նաև ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, նախարարի տեղակալներ Ժաննա Անդրեասյանը և Կարեն Թռչունյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են կրթության ոլորտի ռազմավարության մշակմանը և այդ համատեքստում բարձրագույն, մասնագիտական կրթության ու հանրակրթության բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվող կարգավորումներին, բարձրագույն կրթության որակի չափորոշիչներին և ռազմավարական ուղենիշներին, պրոֆեսորադասախոսական կազմի մասնագիտական հմտությունների զարգացմանը, օտար լեզուներով կրթության հնարավորություններին, ակադեմիական միջավայրի բարելավմանը և այլ թեմաների:
Ներկայացվել է մասնագիտական կրթության ռեֆորմի ընթացքը, քննարկվել են հանրակրթության բնագավառում արդեն իսկ մեկնարկած բարեփոխման աշխատանքները:
Վարչապետն ընդգծել է, որ կրթության ոլորտի բարեփոխումը ՀՀ կառավարության բացարձակ առաջնահերթություններից է, և այս բնագավառում պետք է գնալ ռազմավարական լուծումների՝ ապահովելով հանրակրթություն-մասնագիտական կրթություն–բարձրագույն կրթություն շղթայի փոխգործելիությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև նշել է, որ պետք է ինտենսիվ շարունակել կրթության ռազմավարության շուրջ աշխատանքային քննարկումները՝ առանցքում ունենալով կրթության բովանդակության և ֆիզիկական ենթակառուցվածքների ձևավորման խնդիրները:

Во главе с премьер-министром РА Николом Пашиняном сегодня состоялось совещание по повестке и ходу образовательных реформ, в котором приняли участие также руководитель аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян, министр ОНКС Ваграм Думанян, заместители министра Жанна Андреасян и Карен Трчунян.
В ходе совещания были обсуждены вопросы, касающиеся разработки стратегии сферы образования и реформ высшего, профессионального образования и общего образования в этом контексте.
Были затронуты регулирования, предлагаемые в проекте закона «О высшем образовании и науке», стандарты качества и стратегические ориентиры высшего образования, развитие профессиональных навыков профессорско-преподавательского состава, возможности образования на иностранных языках, улучшение академической среды и другие темы.
Был представлен ход реформ профессионального образования, обсуждены уже начатые в сфере общего образования работы по реформированию.
Премьер-министр подчеркнул, что реформа сферы образования является одним из абсолютных приоритетов правительства РА, и в этой сфере нужно идти на стратегические решения, обеспечивая совместимость цепочки общее образование–профессиональное образование-высшее образование.
Никол Пашинян также отметил, что необходимо интенсивно продолжать рабочие обсуждения вокруг стратегии образования, имея в центре внимания вопросы формирования содержания образования и физической инфраструктуры.