ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն այսօր հանդիպել են ՀՀ-ում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերի հետ:
Ողջունելով դեսպանին՝ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է հայ-գերմանական կրթական, գիտական, մշակութային ու սպորտային ոլորտներում համագործակցության շարունակությունը և նշել, որ Հայաստանն այն ընդլայնելու լայն օրակարգ ունի։ Շեշտելով Գերմանիայի արդյունավետ փորձը՝ Վահրամ Դումանյանն առանձնացրել է մի շարք ոլորտներ, որտեղ Գերմանիան կարող է խորհրդատվական և փորձագիտական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին։
Մասնավորապես կարևորելով ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում գերմաներենի խորացված ուսուցման իրականացումը` կողմերը դիտարկել են ծրագրում նոր դպրոցների ընդգրկման հնարավորությունը: Վահրամ Դումանյանն առաջնահերթ է համարել միջին մասնագիտական ոլորտում իրականացվող հայ-գերմանական համագործակցության ծրագիրը, որի արդյունքում ՀՀ միջին մասնագիտական մի շարք հաստատություններում ներդրվել է դուալ կրթությունը:
ՀՀ-ում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է զարգացնել միջբուհական համագործակցությունը՝ ուսանողների, դասախոսների, երիտասարդ գիտնականների փոխանակման և կրթահետազոտական ծրագրերի իրականացմամբ, ինչպես նաև կարևորել մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համատեղ միջոցառումներ կյանքի կոչելու անհրաժեշտությունը:
Նախարարն այս առումով կարևորել է Գերմանական ակադեմիական փոխանակման կենտրոնի (DAAD) աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը, ինչի առնչությամբ դեսպանը նշել է, որ Հայաստանին տրամադրվող կրթաթոշակային տեղերը կավելացվեն:
Դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար, բարձր է գնահատել հայ-գերմանական համագործակցությունը և ասել, որ Գերմանիան կշարունակի համագործակցությունը բոլոր նշված ուղղություններով և պատրաստ է աջակցել Հայաստանին՝ որդեգրած ճանապարհը սահուն անցնելու համար։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян и заместитель министра Артур Мартиросян сегодня встретились с Чрезвычайным и полномочным послом Германии в РА Виктором Рихтером.
Поприветствовав посла, министр ОНКС отметил важность продолжения сотрудничества в армяно-германской образовательной, научной, культурной и спортивной сферах и отметил, что у Армении есть широкая повестка его расширения. Подчеркнув эффективный опыт Германии, Ваграм Думанян выделил ряд сфер, в которых Германия может оказать Армении консультативную и экспертную помощь.
В частности, придавая важность углубленному изучению немецкого языка в общеобразовательных школах РА, стороны рассмотрели возможность включения в программу новых школ. Ваграм Думанян счел приоритетной программу армяно-германского сотрудничества, осуществляемую в средне-профессиональной сфере, в результате которой в ряде средне-профессиональных учреждений РА внедрено двойное образование.
В ходе встречи с Чрезвычайным и полномочным послом Германии в РА министр ОНКС предложил развивать межвузовское сотрудничество посредством обмена студентами, преподавателями, молодыми учеными и осуществления учебно-исследовательских программ, а также отметил необходимость реализации совместных мероприятий в сферах культуры и спорта.
В этом плане министр подчеркнул важность программ, осуществляемых при содействии немецкого центра академического обмена (DAAD), в связи с чем посол отметил, что будут увеличены предоставляемые Армении стипендиальные места.
Посол Виктор Рихтер поблагодарил за теплый прием, высоко оценил армяно-германское сотрудничество и сказал, что Германия продолжит сотрудничество по всем указанным направлениям и готова содействовать Армении для плавного перехода пройденного пути.