ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն այսօր հանդիպել են ՀՀ-ում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերի հետ:
Ողջունելով դեսպանին՝ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է հայ-գերմանական կրթական, գիտական, մշակութային ու սպորտային ոլորտներում համագործակցության շարունակությունը և նշել, որ Հայաստանն այն ընդլայնելու լայն օրակարգ ունի։ Շեշտելով Գերմանիայի արդյունավետ փորձը՝ Վահրամ Դումանյանն առանձնացրել է մի շարք ոլորտներ, որտեղ Գերմանիան կարող է խորհրդատվական և փորձագիտական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին։
Մասնավորապես կարևորելով ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում գերմաներենի խորացված ուսուցման իրականացումը` կողմերը դիտարկել են ծրագրում նոր դպրոցների ընդգրկման հնարավորությունը: Վահրամ Դումանյանն առաջնահերթ է համարել միջին մասնագիտական ոլորտում իրականացվող հայ-գերմանական համագործակցության ծրագիրը, որի արդյունքում ՀՀ միջին մասնագիտական մի շարք հաստատություններում ներդրվել է դուալ կրթությունը:
ՀՀ-ում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է զարգացնել միջբուհական համագործակցությունը՝ ուսանողների, դասախոսների, երիտասարդ գիտնականների փոխանակման և կրթահետազոտական ծրագրերի իրականացմամբ, ինչպես նաև կարևորել մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համատեղ միջոցառումներ կյանքի կոչելու անհրաժեշտությունը:
Նախարարն այս առումով կարևորել է Գերմանական ակադեմիական փոխանակման կենտրոնի (DAAD) աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը, ինչի առնչությամբ դեսպանը նշել է, որ Հայաստանին տրամադրվող կրթաթոշակային տեղերը կավելացվեն:
Դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար, բարձր է գնահատել հայ-գերմանական համագործակցությունը և ասել, որ Գերմանիան կշարունակի համագործակցությունը բոլոր նշված ուղղություններով և պատրաստ է աջակցել Հայաստանին՝ որդեգրած ճանապարհը սահուն անցնելու համար։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan and Deputy Minister Arthur Martirosyan convened a meeting with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia Victor Richter today.
Welcoming the Ambassador, the ESCS Minister highlighted the continuation of the Armenian-German cooperation in the fields of education, science, culture and sports, noting that Armenia has a broad agenda to expand it. Emphasizing the productive experience of Germany, Vahram Dumanyan highlighted a number of fields in which Germany can provide advisory and expert assistance to Armenia.
In particular, emphasizing the advanced studies of the German language in the RA Secondary schools, the parties discussed the possibility of including new schools in the program. Vahram Dumanyan considered a priority the Armenian-German cooperation program implemented in the field of vocational education, as a result of which dual education was introduced in a number of secondary professional institutions of the Republic of Armenia.
During the meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia, the ESCS Minister proposed to enhance inter-university cooperation through the exchange of students, lecturers, and young scientists, and the implementation of education-research programs, and also underlined the need to implement joint activities in the fields of culture and sports.
In this regard, the Minister stressed the importance of the programs implemented with the assistance of the German Academic Exchange Center (DAAD), in connection with which the Ambassador noted that the scholarships provided to Armenia will be increased.
Ambassador Victor Richter thanked for the warm welcome, highly appreciated the Armenian-German cooperation, and noted that Germany will continue the cooperation in all the mentioned directions, and is ready to assist Armenia for a smooth transition of the adopted path.
During the meeting, the sides also touched upon the successful activities of the Armenian Diaspora in Germany.