ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Բրիտանական խորհրդի ներկայացուցիչ, Քննությունների տարածաշրջանային տնօրեն Կեշավ Շվարդինի հետ:
Հանդիպմանը ներկա են գտնվել Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ադդէ Հովասափյանը, ԿԳՄՍՆ հանրակրթության վարչության պետ Արսեն Բաղդասարյանը, Արտաքին կապերի բաժնի պետ Անգելինա Հովհաննիսյան, Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության վարչության ծրագրերի իրականացման և գնահատման բաժնի պետ Սյուզաննա Ղազարյանը:
Նախարարի տեղակալը ողջունել է հյուրերին և շնորհակալություն հայտնել այցելության համար՝ նշելով, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը պատրաստակամ է Բրիտանական խորհրդի հետ ընդլայնել հետագա համագործակցությունը:
«ԿԳՄՍ նախարարությունը միշտ էլ բարձր է գնահատել Բրիտանական խորհրդի կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում անգլերենի որակյալ կրթության իրականացմանն ուղղված ջանքերը և այն աշխատանքը, որը նպաստում է կրթության միջազգայնացման գործընթացին»,- նշել է նախարարի տեղակալը` ավելացնելով, որ Բրիտանական խորհրդի և ԿԳՄՍ նախարարության համագործակցությունն ամրապնդված է համագործակցության հուշագրով:
Բրիտանական խորհրդի ներկայացուցիչ, Քննությունների տարածաշրջանային տնօրեն Կեշավ Շվարդինը, իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել վստահության, արդյունավետ համագործակցության համար. «Մենք ուրախ ենք, որ համագործակցությունը ներառում է տարբեր ուղղություններ, Բրիտանական խորհուրդը պատրաստակամ է շարունակելու և առավել ամրապնդելու փոխգործակցությունը»:
Հանդիպման ընթացքում նախարարի տեղակալը կարևորել է նաև միջին մասնագիտական ոլորտում Բրիտանական խորհրդի հետ համակարգված ծրագրերի իրականացումը, որն ուղղված կլինի կարողությունների և հմտությունների զարգացմանը:
Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության վարչության ծրագրերի իրականացման և գնահատման բաժնի պետ Սյուզաննա Ղազարյանը հանդիպման ընթացքում խոսել է հետբուհական մասնագիտական կրթության ոլորտում անգլերենի պահանջի մասին, ներկայացրել է իրավական կարգավորումները և մարտահրավերները, բարձրագույն կրթության ոլորտում Բրիտանական խորհրդի և ՀՀ բարձրագույն կրթական հաստատությունների հետ իրականացված «Անգլերենը՝ որպես դասավանդման լեզու» ծրագրի արդյունքները:
«Մենք հույս ունենք, որ ԿԳՄՍ նախարարության և Բրիտանական խորհրդի միջև համագործակցությունը կնպաստի բարձրագույն կրթության ոլորտի բոլոր շահառուների (պրոֆեսորադասախոսական կազմ, վարչական անձնակազմ, ուսանողներ և այլն), ինչպես նաև քաղաքականություն մշակողների կարողությունների զարգացմանն ուղղված համատեղ ծրագրերի իրագործմանը»,- ասել է Սյուզաննա Ղազարյանը:
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ադդէ Հովասափյանը շնորհակալություն է հայտնել ԿԳՄՍ նախարարությանն աջակցության ու համագործակցության համար և հույս է հայտնել, որ Բրիտանական խորհրդի հետ համագործակցությունը շարունակական կլինի:
Հանդիպման վերջում Բրիտանական խորհրդի ներկայացուցիչը նշել է, որ հաշվի կառնվեն ՀՀ կրթության բոլոր աստիճաններում նշված մարտահրավերները և կարիքները, կներկայացվեն ծրագրային նոր առաջարկներ՝ նախարարության հետ սերտ համագործակցությունը շարունակելու համար:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян встретилась с представителем Британского совета, региональным директором по экзаменам Кешавом Швардином.
На встрече присутствовали директор Армянского филиала Британского совета Адде Овасапян, начальник управления общего образования МОНКС Арсен Багдасарян, начальник отдела внешних связей Ангелина Ованнисян, начальник отдела реализации и оценки программ управления высшего и послевузовского профессионального образования Сюзанна Казарян.
Заместитель министра поприветствовала гостей и выразила благодарность за визит, отметив, что министерство ОНКС РА готово расширить дальнейшее сотрудничество с Британским советом.
«Министерство ОНКС всегда высоко оценивало усилия Британского совета по реализации качественного образования английского языка в Республике Армения и ту работу, которая способствует процессу интернационализации образования»,- отметила заместитель министра, добавив, что сотрудничество Британского совета и Министерства ОНКС подкреплено меморандумом о сотрудничестве.
Представитель Британского совета, региональный директор экзаменов Кешав Швардин, в свою очередь, поблагодарил за доверие и эффективное сотрудничество: «Мы рады, что сотрудничество включает в себя различные направления, Британский совет готов продолжить и еще больше укрепить взаимодействие».
В ходе встречи заместитель министра также отметила важность реализации скоординированных с Британским советом программ в средней профессиональной сфере, которые будут направлены на развитие способностей и навыков.
Начальник отдела реализации и оценки программ управления высшего и поствузовского профессионального образования Сюзанна Казарян в ходе встречи говорила о востребованности английского языка в сфере поствузовского профессионального образования, представила правовые регулирования и вызовы, результаты программы «Английский как язык преподавания», осуществленной с Британским советом в сфере высшего образования и высшими образовательными учреждениями РА.
«Мы надеемся, что сотрудничество между Министерством ОНКС и Британским советом будет способствовать реализации совместных программ, направленных на развитие потенциала всех бенефициаров сферы высшего образования (профессорско-преподавательский состав, Административный персонал, студенты и т.д.), а также лиц, разрабатывающих политику», - сказала Сюзанна Казарян.
Директор Армянского филиала Британского совета Адде Овасапян поблагодарила Министерство ОНКС за поддержку и сотрудничество и выразила надежду, что сотрудничество с Британским советом будет продолжительным.
В конце встречи представитель Британского совета Кешав Швардин отметил, что будут учтены вызовы и потребности, указанные во всех степенях образования РА, будут представлены новые программные предложения для продолжения тесного сотрудничества с министерством.