ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանը հանդիպել է Որակավորումների ոլորտային շրջանակների բնութագրերի մշակման աշխատանքային խմբերի հետ։
Քննարկվել են ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված ՀՀ բարձրագույն կրթության մասնագիտությունների, մասնավորապես «Երկրաբանություն», «Աշխարհագրություն» և «Սերվիս» մասնագիտությունների նկարագրությունները և շնորհվող որակավորումները։
Աշխատանքային խմբերին ներկայացվել է ՀՀ որակավորումների ազգային, որակավորումների ոլորտային շրջանակների և բարձրագույն կրթական ծրագրերի համապատասխանության, ինչպես նաև բուհերի կողմից իրականացվող կրթական ծրագրերի վերանայման ու արդիականացման անհրաժեշտության հարցերը։
Նախատեսվող աշխատանքը նպատակաուղղված է բարեփոխել բարձրագույն կրթական ծրագրերի բովանդակությունը՝ այն համապատասխանեցնելով միջազգային պահանջներին։
Կարեն Թռչունյանը, կարևորելով բարձրագույն կրթության դերը մասնագետների պատրաստման հարցում, նշել է, որ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում կրթությունը պետք է լինի հետազոտահենք, այն չպետք է հիմնված լինի միայն հմտությունների կամ գիտելիքի վրա։
Հանդիպմանն արծարծվել են նաև բուհերի միասնական քննություններին վերաբերող և հարակից այլ հարցեր: Քննարկման մասնակիցները բարձրագույն կրթության ոլորտի պատասխանատուներին ուղղել են իրենց հուզող մի շարք հարցեր և ստացել դրանց պատասխանները:
Քննարկման արդյունքում հստակեցվել է «Երկրաբանություն», «Աշխարհագրություն» և «Սերվիս» Որակավորումների շրջանակների բնութագրերի մշակման համար նախատեսված ժամկետները։

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Трчунян встретился с рабочими группами по разработке характеристик отраслевых кругов квалификаций.
Были обсуждены утвержденные постановлением Правительства РА описания специальностей высшего образования РА, в частности специальностей «Геология», «География» и «Сервис», а также присваиваемые квалификации.
Рабочим группам были представлены вопросы соответствия национальных квалификаций РА, отраслевых кругов квалификаций и высших образовательных программ, а также необходимость пересмотра и модернизации образовательных программ, осуществляемых вузами.
Намеченная работа направлена на реформирование содержания высших образовательных программ, приведение их в соответствие с международными требованиями.
Карен Трчунян, придавая важность роли высшего образования в подготовке специалистов, отметил, что в высших учебных заведениях образование должно быть исследовательским, оно не должно основываться только на навыках или знаниях.
На встрече были затронуты также вопросы, касающиеся единых экзаменов вузов и другие смежные вопросы.
Участники обсуждения задали ответственным лицам сферы высшего образования ряд волнующих их вопросов и получили ответы на них.
В результате обсуждения были уточнены сроки, предусмотренные для разработки характеристик кругов квалификаций «Геология», «География» «Сервис».