ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը մասնակցել է «Աշխատուժի զարգացման առաջին ազգային համաժողովին», որը կազմակերպվել է ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) ֆինանսավորմամբ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի, «ՍԻՎԻՏՏԱ-Հայաստանի», Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի և Հայ օգնության ֆոնդի կողմից:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը շնորհակալություն է հայտնել նախաձեռնության համար` շեշտելով, որ աշխատաշուկայի զարգացումն անմիջականորեն կապված Է մարդկային կապիտալի զարգացման հետ, որը կրթության պետական քաղաքականության առաջնային խնդիրն է:
«Աշխատաշուկայում որակյալ կադրերի առկայությունը սկսվում է կրթությունից և ենթադրում է շատ կոնկրետ գործողություններ: Աշխատաշուկայի և կրթության կապի ամրապնդումը շարունակական հրամայական է` հաշվի առնելով, որ աշխատաշուկայի պահանջներն անընդհատ փոխվում են և մասնագիտական նոր գիտելիքների, հմտությունների ձեռքբերման նպատակով շարունակական վերապատրաստումները դառնում են առաջնային խնդիր: Այս առումով շատ կարևոր է, որ կրթության ոլորտում կատարվող ներդրումները փոխկապակցված լինեն երկրի տնտեսության զարգացման հետ»,- նշել է Արթուր Մարտիրոսյանը` ավելացնելով, որ ԿԳՄՍ նախարարությունն այս ուղղությամբ համագործակցում է պետական այլ գերատեսչությունների հետ:
Նրա խոսքով` ձևավորվել է միջգերատեսչական կայուն երկխոսություն` կրթություն-աշխատաշուկա կապն ուժեղացնելու նպատակով:
Ըստ Ա. Մարտիրոսյանի` 2021 թվականին ՀՀ կառավարությունը հաստատել է Հանրակրթության պետական չափորոշիչը, որից բխող առարկայական չափորոշիչներով և ծրագրերով բովանդակային նոր մոտեցումներ են առաջարկվում:
«Դպրոցներում կգործեն մասնագիտական կողմնորոշման կենտրոններ, որոնք կնպաստեն մասնագիտության գիտակցված ընտրությոանը, որակյալ աշխատուժի ստեղծմանը, երիտասարդների աշխատանքային մրցակցությունը զարգացնող ֆորմալ և ոչ ֆորմալ կրթական համակարգերի կատարելագործմանը:
Միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում ներդրվել և առավել կարևորվում է աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցումը՝ որպես մասնագիտական կրթության առանցքային հայեցակետերից մեկը»,- նշել է նախարարի տեղակալը և հավելել, որ նույն մոդելը հեռանկարային է նաև բարձրագույն կրթության ոլորտում:
Շրջանառության փուլում գտնվող բարձրագույն կրթության և գիտության մասին նոր օրենքի նախագծով բուհերի ակադեմիական ազատությունների բարելավման շրջանակում նոր հնարավորություններ են ստեղծվում աշխատաշուկայի կարիքներին միտված կրթական նոր ծրագրերի իրականացման համար:
Փոխնախարարի խոսքով` աշխատաշուկայի կարիքները և պահանջարկն ավելի գերակա են դարձել նաև բուհերի պետական պատվերով հատկացվող տեղերի համար: Օրենսդրական նոր կարգավորումներ են տրվել ոչ ֆորմալ և լրացուցիչ կրթության արդյունքների ճանաչման առումով:
Միջոցառմանը ներկա են եղել և ողջույնի խոսք ասել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանցը, ՀՀ-ում ԱՄՆ փոխդեսպան Չիպ Լեյթինենը, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի մշտական ներկայացուցիչ Նատիա Նացվիշվիլին:
Ողջունելով ներկաներին՝ Հայաստանում Միացյալ Նահանգների փոխդեսպան Չիփ Լայտինենը կարևորել է մեկնարկող համագործակցությունը տարբեր կառույցների միջև, որոնք կհամատեղեն ուժերը և կաջակցեն Հայաստանի կառավարությանը՝ Զբաղվածության ազգային ռազմավարության մշակման աշխատանքներում. «Մարդկային կապիտալը Հայաստանի ամենակարևոր ակտիվներից մեկն է, շատ կարևոր է, որպեսզի երաշխավորվի դրա զարգացումը»։
«Աշխատուժի զարգացման առաջին ազգային համաժողովին» մասնակցել են պետական եւ մասնավոր հատվածների, միջազգային կազմակերպությունների և կրթական հաստատությունների շուրջ 200 ներկայացուցիչներ։ Մասնակիցների թվում էին նաև ոլորտի փորձագետներ և երիտասարդներ, որոնք համախմբվել էին քննարկելու աշխատուժի զարգացման ընթացիկ մարտահրավերներն ու հնարավորությունները։

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян принял участие в «Первом национальном форуме развития рабочей силы», организованном фондом «Инкубатор предприятий», «СИВИТТА-Армения», национальным аграрным университетом Армении и Фондом армянской помощи при финансировании Агентства международного развития США (USAID).
Заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян поблагодарил за инициативу, подчеркнув, что развитие рынка труда напрямую связано с развитием человеческого капитала, что является первоочередной задачей государственной политики образования.
«Наличие квалифицированных кадров на рынке труда начинается с образования и предполагает очень конкретные действия. Укрепление связи между рынком труда и образованием является постоянным императивом, учитывая, что требования рынка труда постоянно меняются, и непрерывное обучение с целью приобретения новых профессиональных знаний, навыков становится приоритетной задачей. В этом плане очень важно, чтобы инвестиции в сферу образования были взаимосвязаны с развитием экономики страны», - отметил Артур Мартиросян, добавив, что министерство ОНКС в этом направлении сотрудничает с другими государственными ведомствами.
По его словам, сформирован стабильный межведомственный диалог с целью укрепления связи между образованием и рынком труда. В 2021 году правительство Армении утвердило государственный стандарт общего образования, исходя из которого предлагаются новые содержательные подходы по предметным критериям и программам.
«В школах будут действовать центры профессиональной ориентации, которые будут способствовать осознанному выбору профессии, созданию качественной рабочей силы, совершенствованию формальных и неформальных систем образования, развивающих трудовую конкуренцию молодежи. В сфере среднего профессионального образования внедрено и более важно обучение, основанное на работе, как одно из ключевых аспектов профессионального образования», - отметил заместитель министра и добавил, что та же модель перспективна и в сфере высшего образования.
Согласно новому проекту закона о высшем образовании и науке, находящемуся в стадии обращения, в рамках улучшения академических свобод вузов создаются новые возможности для реализации новых образовательных программ, направленных на нужды рынка труда.
По словам замминистра, потребности и спрос на рынке труда стали более приоритетными и для мест, выделяемых вузами по госзаказу.
Новые законодательные регулирования были даны с точки зрения признания результатов неформального и дополнительного образования.
На мероприятии присутствовали заместитель министра труда и социальных вопросов РА Рубен Саркисян, заместитель министра высокотехнологичной промышленности РА Геворг Манташянц, вице-посол США в РА Чип Лейтинен, постоянный представитель армянского офиса Программы развития ООН Натия Нацвишвили.
Приветствуя присутствующих, вице-посол США в Армении Чип Лайтинен отметил важность стартующего сотрудничества между различными структурами, которые объединят силы и окажут содействие правительству Армении в разработке национальной стратегии занятости: «Человеческий капитал-один из важнейших активов Армении, очень важно, чтобы его развитие было гарантировано».
В «Первом национальном форуме по развитию рабочей силы» приняли участие около 200 представителей государственного и частного секторов, международных организаций и образовательных учреждений. Среди участников были также эксперты сферы и молодые люди, которые объединились, чтобы обсудить текущие вызовы и возможности развития рабочей силы.