Նոբելյան մրցանակի առաջին հայազգի դափնեկիր, մոլեկուլային կենսաբան, նյարդաբան Արդեմ Փաթափությանն այցելել է Հայաստանի պատմության թանգարան: Անվանի գիտնականն իր մրցանակը նվիրաբերել է Հայաստանի պատմության թանգարանին։
Մրցանակի հանձնման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Ալֆրեդ Քոչարյանը, ՀՀ Էկոնոմիկայի փոխնախարար Անի Իսպիրյանը, գիտության, մշակույթի ոլորտի գործիչներ, լրագրողներ, գիտնականի ընտանիքի անդամները։
Թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը կարևորել է այս խորհրդանշական քայլը ոչ միայն գիտական ոլորտի նվաճումների արժևորման, այլև գիտության ոլորտի զարգացման, գիտությամբ զբաղվելու խրախուսման, կրթության տեսանկյունից։
«Եթե 18 տարեկանում ինձ ասեին, որ մի օր ես Նոբելյան մրցանակի կարժանանամ ու հետո էլ այն կհանձնեմ Հայաստանի պատմության թանգարանին, չէի հավատա ու կմտածեի, որ կատակում են։ Այս մրցանակը ստանալն ինձ համար անակնկալ էր, բայց միևնույն ժամանակ հույս ներշնչող մի իրադարձություն, հատկապես երիտասարդ ուսանողների համար։ Կարծում եմ՝ սա լուրջ հաղորդագրություն է նրանց համար․ եթե ինձ հետ պատահել է, ապա իրենց հետ էլ կարող է պատահել»,- իր խոսում նշել է Արդեմ Փաթափությանը։
Նոբելյան մրցանակակիրը սիրով պատասխանել է նաև լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հարցերին, գրառում է թողել թանգարանի տպավորությունների գրքում, ապա շրջել թանգարանի ժամանակավոր ցուցասրահներով:
Հայազգի նոբելյան մրցանակակրի՝ իր կողմից ներկայացված կենսագրական մանրամասներին և նրա մրցանակին հնարավոր կլինի ծանոթանալ առաջիկա ամիսներին Հայաստանի պատմության թանգարանում:
Հավելենք, որ Նոբելյան կոմիտեն մրցանակը գիտնականին շնորհել է ջերմաստիճանի և հպման ռեցեպտորների հայտնաբերման համար։

Первый лауреат Нобелевской премии армянского происхождения, молекулярный биолог, невролог Ардем Патапутян посетил музей истории Армении. Известный ученый подарил свою награду музею истории Армении.
На торжественной церемонии вручения премии присутствовали заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Альфред Кочарян, заместитель министра экономики РА Ани Испирян, деятели науки, культуры, журналисты, члены семьи ученого.
Директор музея Давид Погосян отметил важность этого символического шага не только с точки зрения оценки достижений научной сферы, но и развития научной сферы, поощрения занятия наукой, образования.
«Если бы мне в 18 лет сказали, что однажды я получу Нобелевскую премию, а потом вручу ее музею истории Армении, я бы не поверил и подумал, что они шутят. Получение этой награды стало для меня сюрпризом, но в то же время внушающим надежду событием, особенно для молодых студентов. Думаю, это несет серьезный смысл для них: если со мной случилось, то может произойти и с ними», - отметил в своем слове Ардем Патапутян.
Нобелевский лауреат любезно ответил также на вопросы представителей СМИ, оставил запись в книге впечатлений музея, затем обошел временные выставочные залы музея.
С представленными биографическими подробностями нобелевского лауреата армянского происхождения и его премией можно будет ознакомиться в ближайшие месяцы в музее истории Армении.
Добавим, что Нобелевский комитет присудил премию ученому за обнаружение температурных и сенсорных рецепторов.