Դոհայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունը, որի կազմում է նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, այցելել է Կատարի ազգային գրադարան, որտեղ բացվել է «Արաբերեն հաղորդագրություններ Հայաստանից. ժառանգություն՝ մշակութային երկխոսության համար» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը:
Գրադարանում Հայաստանի կառավարական պատվիրակությանը դիմավորել է գրադարանի նախագահ, պետական նախարար Համադ Բին Աբդուլազիզ Ալ-Քավարին: Վերջինիս ուղեկցությամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունը ծանոթացել է ցուցադրությանը ներկայացված ցուցանմուշներին, այնուհետև շրջայց կատարել գրադարանում: ՀՀ վարչապետը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի մատյանում:
Ցուցադրությանը ներկայացված են Հայաստանի պատմության թանգարանի դրամագիտական և հնագիտական հավաքածուներից 9 կրկնօրինակ նմուշներ, որոնք ներկայացնում են «Դվին», «Արմինիա», «Հարունաբադ» և «Հալեպ» դրամահատարաններում թողարկված արծաթե ու պղնձե դիրհեմների, 752 թ. թողարկված ոսկե դինարի, «Բարդա» դրամահատարանում թողարկված պղնձե ֆելսի, ինչպես նաև 18-րդ դարով թվագրվող բրոնզե երկգլխանի կացնի նմուշներ՝ բուսական զարդանախշերով և կենդանակերպ պատկերներով։
Ցուցադրական պաստառներում ներկայացվել են հայ-արաբական երկարատև հարաբերություններին վերաբերող մշակութային արժեքներ և պատմական փաստեր։
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ ցուցադրությունը հայ-արաբական բազմադարյա բարեկամական կապերի ևս մեկ վկայությունն է, որը կարող է հետաքրքրել ինչպես տեղացիներին, այնպես էլ այստեղ այցելող զբոսաշրջիկներին: Ցուցահանդեսը Կատարի ազգային գրադարանում կգործի մեկ շաբաթ։

Находящаяся в Дохе правительственная делегация во главе с премьер-министром Николом Пашиняном, в составе которой также министр ОНКС РА Ваграм Думанян, посетила Национальную библиотеку Катара, где открылась временная выставка «Арабские сообщения из Армении. Наследие для культурного диалога».
В библиотеке правительственную делегацию Армении встретил председатель библиотеки, государственный министр Хамад бин Абдулазиз Аль-Кавари.
В сопровождении госминистра Никол Пашинян и возглавляемая им правительственная делегация ознакомились с экспонатами, представленными на выставке, а затем совершили экскурсию по библиотеке.
Премьер-министр РА сделал запись в журнале почетных гостей.
На выставке представлены 9 копий из нумизматических и археологических коллекций Музея истории Армении, которые представляют серебряные и медные дирхемы, выпущенные на монетных дворах «Двин», «Арминия», «Арунабад» и «Алеппо», золотой динар выпущенный в 752 году, медный Фелс, выпущенный на монетном дворе «Барда», а также экземпляры бронзового двуглавого топора 18-го века с растительными орнаментами и изображениями зодиака.
На демонстрационных постерах были представлены культурные ценности и исторические факты, касающиеся длительных армяно-арабских отношений.
Премьер-министр Пашинян отметил, что выставка является еще одним свидетельством многовековых армяно-арабских дружественных связей, которые могут заинтересовать как местных жителей, так и туристов.