ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակության կազմում այսօր Կատարի Պետություն է մեկնել նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Կատարի Պետության վարչապետ, ներքին գործերի նախարար Շեյխ Խալիդ բին Խալիֆա բին Աբդուլազիզ Թանին քննարկել են տնտեսության, մասնավորապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, առևտրաշրջանառության, ավիահաղորդակցության, զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև կրթության, այդ թվում` ուսանողների փոխանակման, գիտության, առողջապահության և մշակույթի բնագավառներում գործակցության հնարավորություններին: Ընդգծվել է վերը նշված բոլոր ուղղությունների կապերը զարգացնելու լայն ներուժը, որի իրացման նպատակով երկու երկրների վարչապետները կառավարությունների համապատասխան ոլորտը ներկայացնող գերատեսչությունների ղեկավարներին տվել են կոնկրետ հանձնարարականներ:
Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի և Կատարի վարչապետների ներկայությամբ երկու երկրների միջև ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր: Մասնավորապես, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը և Կատարի կրթության, բարձրագույն կրթության և դաստիարակության հարցերի նախարար Բուսեյնա բինթ Ալի Ալ-Նուայմինը ստորագրել են Հայաստանի և Կատարի միջև կրթության, բարձրագույն կրթության և գիտական հետազոտությունների բնագավառում համագործակցության համաձայնագիր:
ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը և Կատարի Պետության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար շեյխ Մուհամմադ բին Աբդալռահման Ալ Թանին ստորագրել են Հայաստանի և Կատարի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր, ինչպես նաև «Արմենպրես» լրատվական գործակալության և Կատարի ազգային լրատվական գործակալության միջև լրատվության փոխանակման մասին փոխըմբռնման հուշագիր:
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը և Կատարի մունիցիպալ հարցերի կառավարման նախարար Աբդալլահ բին Աբդալազիզ Ալ-Սուբեյհին ստորագրել են մայրաքաղաքներ Երևանի և Դոհայի միջև քույր քաղաքների հռչակման համաձայնագիր:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և Կատարի առողջապահության նախարար տիկին Հանան բինթ Մուհամմադ Ալ-Քուվարին ստորագրել են ՀՀ և ԿՊ միջև առողաջապահության բնագավառում համագործակցության պայմանագիր:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և Կատարի համալսարանի ռեկտոր Հասան բն Ռաշիդ Ալ-Դարհամը ստորագրել են երկու համալսարանների միջև համագործակցության համաձայնագիր։

В составе возглавляемой премьер-министром Армении Николом Пашиняном правительственной делегации сегодня в Государство Катар отправился также министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и министр внутренних дел Катара шейх Халид бин Халифа бин Абдулазиз Тани обсудили широкий круг вопросов, касающихся развития сотрудничества в сферах экономики, в частности, информационных технологий, сельского хозяйства, транспортной инфраструктуры, торгового оборота, авиасообщения, туризма.
Были затронуты также возможности сотрудничества в сферах образования, в том числе обмена студентами, в области науки, здравоохранения и культуры. Был подчеркнут широкий потенциал развития связей по всем вышеперечисленным направлениям, с целью реализации которого премьер-министры двух стран дали конкретные поручения руководителям ведомств, представляющих соответствующую сферу правительств.
По итогам встречи в присутствии премьер-министров Армении и Катара между двумя странами был подписан ряд документов. В частности, министр ОНКС РА Ваграм Думанян и министр образования, высшего образования и воспитания Катара Бусейна бинт Али Аль-Нуаймин подписали соглашение между Арменией и Катаром о сотрудничестве в области образования, высшего образования и научных исследований.
Вице-премьер РА Амбарцум Матевосян и вице-премьер, министр иностранных дел Катара шейх Мухаммад бин Абдалрахман Аль Тани подписали меморандум о взаимопонимании между министерствами иностранных дел Армении и Катара по проведению политических консультаций, а также меморандум о взаимопонимании между информационным агентством «Арменпресс» и Национальным информационным агентством Катара по обмену информацией.
Мэр Еревана Грачья Саргсян и министр Управления по муниципальным вопросам Катара Абдалла бин Абдалазиз Аль-Субейхи подписали соглашение о провозглашении городов-побратимов между столицами Ереваном и Дохой.
Министр здравоохранения РА Анаит Аванесян и министр здравоохранения Катара госпожа Ханан бинт Мухаммад аль-Кувари подписали соглашение о сотрудничестве в области здравоохранения между РА и Катаром.
Ректор ЕГУ Оганес Оганесян и ректор Катарского университета Хасан бен Рашид Аль-Дархам подписали соглашение о сотрудничестве между двумя университетами.