ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակության կազմում այսօր Կատարի Պետություն է մեկնել նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Կատարի Պետության վարչապետ, ներքին գործերի նախարար Շեյխ Խալիդ բին Խալիֆա բին Աբդուլազիզ Թանին քննարկել են տնտեսության, մասնավորապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, առևտրաշրջանառության, ավիահաղորդակցության, զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև կրթության, այդ թվում` ուսանողների փոխանակման, գիտության, առողջապահության և մշակույթի բնագավառներում գործակցության հնարավորություններին: Ընդգծվել է վերը նշված բոլոր ուղղությունների կապերը զարգացնելու լայն ներուժը, որի իրացման նպատակով երկու երկրների վարչապետները կառավարությունների համապատասխան ոլորտը ներկայացնող գերատեսչությունների ղեկավարներին տվել են կոնկրետ հանձնարարականներ:
Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի և Կատարի վարչապետների ներկայությամբ երկու երկրների միջև ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր: Մասնավորապես, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը և Կատարի կրթության, բարձրագույն կրթության և դաստիարակության հարցերի նախարար Բուսեյնա բինթ Ալի Ալ-Նուայմինը ստորագրել են Հայաստանի և Կատարի միջև կրթության, բարձրագույն կրթության և գիտական հետազոտությունների բնագավառում համագործակցության համաձայնագիր:
ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը և Կատարի Պետության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար շեյխ Մուհամմադ բին Աբդալռահման Ալ Թանին ստորագրել են Հայաստանի և Կատարի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր, ինչպես նաև «Արմենպրես» լրատվական գործակալության և Կատարի ազգային լրատվական գործակալության միջև լրատվության փոխանակման մասին փոխըմբռնման հուշագիր:
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը և Կատարի մունիցիպալ հարցերի կառավարման նախարար Աբդալլահ բին Աբդալազիզ Ալ-Սուբեյհին ստորագրել են մայրաքաղաքներ Երևանի և Դոհայի միջև քույր քաղաքների հռչակման համաձայնագիր:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և Կատարի առողջապահության նախարար տիկին Հանան բինթ Մուհամմադ Ալ-Քուվարին ստորագրել են ՀՀ և ԿՊ միջև առողաջապահության բնագավառում համագործակցության պայմանագիր:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և Կատարի համալսարանի ռեկտոր Հասան բն Ռաշիդ Ալ-Դարհամը ստորագրել են երկու համալսարանների միջև համագործակցության համաձայնագիր։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan left for the State of Qatar today as a member of the Government Delegation headed by the RA Prime Minister Nikol Pashinyan.
RA Prime Minister Nikol Pashinyan and Qatar Prime Minister Sheikh Khalid bin Khalifa bin Abdulaziz Al Thani considered a wide range of issues related to the cooperation development in the fields of economy, in particular, information technology, agriculture, transport infrastructure, trade, aviation communication, tourism.
Cooperation opportunities were also discussed in the fields of education, including student exchange, science, healthcare, and culture. The broad potential for advancing ties in all the mentioned fields was highlighted, for the implementation of which the Prime Ministers of the two countries gave specific instructions to the heads of the corresponding government departments.
Following the meeting, a number of documents were signed between the two countries in the presence of the Prime Ministers of Armenia and Qatar. RA ESCS Minister Vahram Dumanyan and Qatar Minister of Education, Higher Education Buthaina bint Ali Al-Nuaimi signed an agreement between Armenia and Qatar on cooperation in the field of education, higher education, and scientific research․
RA Deputy Prime Minister Hambardzum Matevosyan and Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of Qatar Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani signed a Memorandum of Understanding between the Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Qatar on political consultations, as well as a Memorandum of Understanding between the Armenpress News Agency and the Qatar National News Agency was signed on information exchange.
The Mayor of Yerevan Hrachya Sargsyan and the Minister of Municipality of Qatar Abdulla bin Abdulaziz Al-Subaie signed an agreement on the declaration of the sister cities of Yerevan and Doha.
RA Minister of Health Anahit Avanesyan and the Minister of Public Health of Qatar Mrs. Hanan bint Mohamed Al Kuwari signed an agreement on cooperation in the field of healthcare between the Republic of Armenia and the State of Qatar.
Rector of YSU Hovhannes Hovhannisyan and Rector of Qatar University Hassan bin Rashid Al-Derham signed an agreement on cooperation between the two universities.