Այսօր հանրապետությունում մեկնարկել են բուհական ընդունելության միասնական քննությունները: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանն այդ առթիվ եղել է Գ. Գյուլբենկյանի անվան թիվ 190 ավագ դպրոցում, որտեղ դիմորդները պետք է քննություն հանձնեին «Կենսաբանություն» առարկայից:
Մինչ քննական գործընթացի մեկնարկը Կարեն Թռչունյանը քննական կենտրոնի ղեկավար Վարդան Պարսամյանի ուղեկցությամբ շրջել է քննասենյակներով, ծանոթացել քննական գործընթացի կազմակերպչական աշխատանքներին, զրուցել դիմորդների հետ:
Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի «Հերացի» ավագ դպրոցի շրջանավարտ Սոնա Սիմոնյանը փոխնախարարի հետ զրույցի ընթացքում նշել է, որ «Կենսաբանություն» առարկան լավ է ուսումնասիրել և՛ դպրոցում, և՛ լրացուցիչ պարապմունքների ընթացքում. «Չեմ անհանգստանում. վստահ եմ, որ հաղթահարելու եմ և ընդունվելու ԵՊԲ համալսարան: Դեռ չեմ կողմնորոշվել, թե որ ֆակուլտետում եմ ուզում ուսումս շարունակել, բայց հստակ գիտեմ՝ բժիշկ եմ դառնալու»:
Լրագրողների հետ զրույցում Կարեն Թռչունյանը փաստել է, որ քննական գործընթացը կազմակերպվել է ընթացակարգի համաձայն՝ առանց խնդիրների:
«Հարկ է նշել, որ վերջին տարիներին բնական գիտությունների հանդեպ հետաքրքրությունն աճել է, ինչը ողջունելի է: Մենք մշտապես կատարելագործում և վերահսկում ենք քննական գործընթացի կազմակերպման ու իրականացման աշխատանքները՝ հաշվի առնելով նաև համապատասխան կառույցների կողմից արված առաջարկները: Մասնավորապես 2023 թ. դիմորդներն արդեն երկու անգամ միասնական քննություն հանձնելու հնարավորություն են ունենալու: Աշխարհում այս մեթոդն ընդունված է: Մենք նախատեսում ենք մշտադիտարկում իրականացնել՝ համակարգի արդյունավետությունը պարզելու և հետագայում այն առավել կատարելագործելու համար»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը:
Հավելենք, որ Երևանում ու մարզերում գործում է 15 քննական կենտրոն, 11-ը՝ մարզերում, 4-ը՝ Երևանում: Այսօր առաջին քննությունները «Կենսաբանություն» և «Աշխարհագրություն» առարկաներից են: «Կենսաբանություն» առարկայից քննություն հանձնելու համար հայտագրվել է 1.635 դիմորդ (2021-2022 ուստարի՝ 1.304 դիմորդ), իսկ «Աշխարհագրություն» առարկայից՝ 127 (2021-2022 ուստարի՝ 176 դիմորդ):

Сегодня в республике стартовали единые вступительные экзамены в вузы. Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Трчунян в связи с этим посетил старшую школу 190 им. Г. Гюльбенкяна, где абитуриенты сдавали экзамен по предмету «Биология».
До начала экзаменационного процесса Карен Трчунян в сопровождении руководителя экзаменационного центра Вардана Парсамяна обошел экзаменационные комнаты, ознакомился с организационными работами экзаменационного процесса, побеседовал с абитуриентами.
Выпускница старшей школы «Гераци» Ереванского государственного медицинского университета им. Мхитара Гераци Сона Симонян в беседе с замминистра отметила, что предмет «Биология» хорошо преподавался и в школе, и во время дополнительных занятий. «Не волнуюсь, я уверена, что преодолею и поступлю в ЕГМУ. Пока не определилась, на каком факультете хочу продолжить учебу, но точно знаю, что стану врачом».
В беседе с журналистами Карен Трчунян констатировал, что экзаменационный процесс был организован в соответствии с процедурой и без проблем.
«Следует отметить, что за последние годы интерес к естественным наукам возрос, что приветствуется. Мы постоянно совершенствуем и контролируем работы по организации и осуществлению экзаменационного процесса, учитывая также предложения соответствующих структур. В частности, уже в 2023 году абитуриенты получат возможность дважды сдавать единый экзамен. В мире этот метод принят. Мы планируем провести мониторинг для выяснения эффективности системы и дальнейшего ее совершенствования», - сказал заместитель министра ОНКС.
Добавим, что в Ереване и областях действуют 15 экзаменационных центров, 11-в областях, 4-в Ереване. Сегодня состоятся первые экзамены по предметам «Биология» и «География».
Для сдачи экзамена по предмету «Биология» было заявлено 1635 абитуриентов (1304 абитуриента 2021-2022 учебного года), а по предмету «География» - 127 (176 абитуриентов 2021-2022 учебного года).