Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Արայիկ Խզմալյանն ընդունել են աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Մոլդովայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Սերգիու Պրոդանին:
Նախարարին ուղեկցում էին Մոլդովայի ներդրումների գործակալության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Իոն Իորդաչին և Մոլդովայի Հանրապետության մշակույթի նախարարության զբոսաշրջության գծով գլխավոր խորհրդական Դավիդ Լուպուսորը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ԿԳՄՍՆ արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը, ՀՀ ԱԳՆ Եվրասիական տարածաշրջանի վարչության երկկողմ հարաբերությունների բաժնի պետ Հասմիկ Հասմիկյանը:
Հանդիպմանը նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Արա Խզմալյանը հյուրընկալվող կողմին հանգամանորեն ներկայացրել են Հայաստանում մշակույթի ոլորտում առկա գործընթացները՝ ընդգծելով առանձին ուղղություններում մասնագիտական կրթությանը միտված ծրագրերի իրականացման կարևորությունը:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև մշակույթի ոլորտում փոխգործակցության խորացմանն ու ամրապնդմանը, ինչպես նաև մշակութային կրթության ոլորտում համատեղ նոր ծրագրերի ներդրմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Այս համատեքստում կողմերն անդրադարձել են կինոարտադրության ոլորտին, ժամանակակից արվեստի մյուս ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված հնարավոր հեռանկարներին:
Որպես համագործակցության կարևոր բաղադրիչ շեշտադրվել է կինոկրթության, մշակութային արժեքների վերականգնող մասնագետների, գրադարանային գործի ոլորտում մասնագիտական կրթությանն ուղղված ծրագրերի համատեղ իրականացումը:
Խոսելով միջազգային համագործակցության ծրագրերի մասին՝ Արթուր Մարտիրոսյանը Մոլդովայի մշակույթի նախարար Սերգիու Պրոդանին տեղեկացրել է, որ Հայաստանը «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի «Մշակույթ» ենթածրագրին պաշտոնապես միացել է 2018 թվականին, ինչը հայաստանյան մշակութային գործիչներին հնարավորություն է տալիս համագործակցել եվրոպացի գործընկերների հետ և ստեղծարար գործունեություն իրականացնել եվրոպական հարթակներում: Նախարարի տեղակալն առաջարկել է այս հարթակում ևս համագործակցել՝ հանդես գալով համատեղ ծրագրերով:
Հայ-մոլդովական մշակութային համագործակցության նոր ուղիների զարգացման և նախանշված ծրագրերի իրականացման նպատակով կողմերն անդրադարձել են նաև երկու նախարարությունների միջև 2022-2025 թթ. համար մշակույթի և արվեստի ոլորտում համագործակցության ծրագրի ստորագրման հեռանկարին:

Заместители министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Артур Мартиросян и Араик Хзмалян приняли находящегося в Армении с рабочим визитом министра культуры Республики Молдова Сергиу Продана.
Министра сопровождали заместитель генерального директора Агентства по инвестициям Молдовы Ион Иордачи и главный советник по туризму Министерства культуры Республики Молдова Давид Лупусор.
Во встрече приняли участие также начальник управления внешних связей и диаспоры МОНКС РА Аркадий Папоян, начальник отдела двусторонних отношений управления Евразийского региона МИД РА Асмик Асмикян.
На встрече заместители министра Артур Мартиросян и Ара Хзмалян обстоятельно представили гостям существующие в Армении процессы в сфере культуры, подчеркнув важность реализации программ, направленных на профессиональное образование в отдельных направлениях.
В ходе беседы был обсужден ряд вопросов, касающихся углубления и укрепления взаимодействия между двумя странами в сфере культуры, а также внедрения новых совместных программ в сфере культурного образования. В этом контексте стороны коснулись сферы киноиндустрии, возможных перспектив расширения сотрудничества в других сферах современного искусства.
В качестве важного компонента сотрудничества была подчеркнута совместная реализация программ, направленных на профессиональное образование в области кинообразования, реставраторов культурных ценностей, библиотечного дела.
Говоря о программах международного сотрудничества, Артур Мартиросян сообщил министру культуры Молдовы Сергиу Продану, что в 2018 году Армения официально присоединилась к подпрограмме «Культура» программы «Креативная Европа», что дает армянским деятелям культуры возможность сотрудничать с европейскими партнерами и осуществлять творческую деятельность на европейских площадках.
Заместитель министра предложил сотрудничать и на этой площадке, выступая с совместными программами.
С целью развития новых путей армяно-молдавского культурного сотрудничества и реализации намеченных программ стороны также коснулись сотрудничества между двумя министерствами на 2022-2025 годы, на перспективу подписания программы сотрудничества в сфере культуры и искусства.