ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը և նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն (Լոնդոն) կատարած այցի ընթացքում մի շարք հանդիպումներ են ունեցել կրթամշակութային ոլորտների ներկայացուցիչների հետ:
Մայիսի 25-ին Վահրամ Դումանյանը և Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպում են ունեցել Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության ԱԳՆ և Բրիտանական խորհրդի ներկայացուցիչների հետ:
Մեծ Բրիտանիայում՝ ՀՀ դեսպանատանը, հայկական պատվիրակությունը հանդիպել է Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի գործադիր տնօրեն Ջասթին Մըք Քենզի Սմիթի, Օտարերկրյա համագործակցության և զարգացման հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Ռեբեկա Էտկինսոնի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթության ոլորտի առաջնահերթություններին, հնարավոր համագործակցության եղանակներին ու մշակութային ժառանգությանն առնչվող հարցեր: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ադդեհ Հովասափյանը:
Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի կրթության ինստիտուտում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարն ու փոխնախարարը հանդիպել են պրոֆեսորադասախոսական կազմի և միջազգային համագործակցության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ և քննարկել կրթության բարեփոխման հնարավորությունները:
Հավելենք, որ Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն (Լոնդոն) կատարած այցի շրջանակում Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Դարթֆորդի դպրոց: Շրջայցի ընթացքում ԿԳՄՍ փոխնախարարը դպրոցի տնօրենի և աշխատակազմի հետ քննարկել է դպրոցի ներքին վերահսկողության համակարգի, կառավարման մոդելների, ինչպես նաև ուսուցիչների վերապատրաստման և խրախուսման համակարգերին վերաբերող մի շարք հարցեր:

В ходе визита в Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (Лондон) министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян и заместитель министра Жанна Андреасян провели ряд встреч с представителями образовательно-культурных сфер.
25 мая Ваграм Думанян и Жанна Андреасян встретились с представителями МИД и Британского совета Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии.
В посольстве Армении в Великобритании армянская делегация встретилась с исполнительным директором департамента Восточной Европы и Центральной Азии Джастином МакКензи Смитом, представителем армянского офиса иностранного сотрудничества и развития Ребеккой Эткинсон. В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся приоритетов сферы образования, возможных способов сотрудничества и культурного наследия. На встрече присутствовал также директор армянского филиала Британского совета Адде Овасапян.
В Институте образования Университетского колледжа Лондона министр и заместитель министра ОНКС РА встретились с профессорско-преподавательским составом и представителями сферы международного сотрудничества и обсудили возможности реформирования образования.
Добавим, что в рамках визита в Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (Лондон) Жанна Андреасян посетила школу в Дартфорде. В ходе визита заместитель министра ОНКС обсудила с директором и аппаратом школы ряд вопросов, касающихся системы внутреннего контроля школы, моделей управления, а также систем переподготовки и поощрения учителей.