ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը Համաշխարհային կրթական ֆորումի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն (Լոնդոն) կատարած այցի շրջանակում մայիսի 24-ին հանդիպում է ունեցել Բրիտանական խորհրդի գլխավոր տնօրեն Սքոթ Մաքդոնալդի հետ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը և Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը:
Ողջունելով և շնորհակալություն հայտնելով Համաշխարհային կրթական ֆորումի շրջանակում հայաստանյան պատվիրակությանը հյուրընկալելու և Բրիտանական խորհրդի ու ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության միջև փոխգործակցության և ոլորտային համագործակցության զարգացման նոր հնարավորություն ընձեռելու համար՝ Վահրամ Դումանյանը փաստել է, որ Բրիտանական խորհուրդը Հայաստանում իր աշխատանքների մեկնարկից ի վեր (2001 թ.) շարունակում է կառուցել կրթամշակութային հարաբերություններ՝ յուրահատուկ կամուրջ հանդիսանալով երկու երկրների միջև. «ԿԳՄՍ նախարարությունը միշտ էլ բարձր է գնահատել Բրիտանական խորհրդի կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում անգլերենի որակյալ կրթության իրականացմանն ուղղված ջանքերը և այն հսկայական աշխատանքը, որը նպատակաուղղված է անգլերենի ուսուցման միջոցով երկու երկրների միջև արվեստի, կրթության և մշակույթի ոլորտներում սերտ համագործակցության ապահովմանը։ Դա է պատճառը, որ 2021 թվականին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ու Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի միջև կնքվել է Բրիտանական խորհրդի անգլերենի և կրթության ծրագրի շրջանակում համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիրը»:
Նախարարը հավելել է, որ Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի հետ գործընկերության շրջանակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության տեսլականին և գերակայություններին համապատասխան կատարվել են շատ կարևոր աշխատանքներ հետևյալ ուղղություններով. Հայաստանի դպրոցների շարունակական մասնագիտական կողմնորոշման քաղաքականության և շրջանակի մշակում, «Ապագա անգլերեն. ճանապարհներ դեպի գերազանցություն» ծրագրի միջոցով անգլերենի ուսուցման համակարգում հետազոտության իրականացում, խորքային ուսումնասիրություն և նորարարությունների խթանում, «Անգլերենի ազդեցությունը» հետազոտական ուսումնասիրության և «Կոդավորման հմտություններ. կապակցենք ներկան ապագային» նախագծերի իրականացում:
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի հետ գործընկերությամբ մշակվել է նաև Ուսուցիչների շարունակական մասնագիտական զարգացման հայեցակարգը, որը կներառի ՀՀ ուսուցչական համակազմի շարունակական մասնագիտական զարգացման ողջ տեսլականը: Այդ հայեցակարգը հիմք կհանդիսանա ՀՀ ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրերի մշակման, մասնագիտական չափանիշների սահմանման, այդ ողջ գործընթացի քարտեզագրման և իրականացման համար։
Բրիտանական խորհրդի գլխավոր տնօրեն Սքոթ Մաքդոնալդը, իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով վստահության և արդյունավետ համագործակցության համար, ընդգծել է. «Մենք ուրախ ենք, որ համագործակցությունը ներառում է տարբեր ուղղություններ: Ես հավատում եմ, որ մենք ճիշտ ուղու վրա ենք, ուստի Բրիտանական խորհուրդը պատրաստակամ է շարունակելու և առավել ամրապնդելու փոխգործակցությունը»:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը և Բրիտանական խորհրդի գլխավոր տնօրեն Սքոթ Մաքդոնալդը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որի նպատակն է ամրապնդել Բրիտանական խորհրդի «Անգլերենի ծրագրի» շրջանակում իրականացվող համագործակցությունը:
Նոր հուշագրով աջակցություն է ցուցաբերվելու Բրիտանական խորհրդի կողմից մշակված «Հայաստանի Հանրապետության պետական դպրոցներում շարունակական մասնագիտական զարգացման քաղաքականությունը և շրջանակը» փաստաթղթի գործարկմանը: Այդ գործընթացում ներառվելու է անգլերենի 1000 ուսուցիչ, և փորձարկվելու է Շարունակական մասնագիտական զարգացման (ՇՄԶ) շրջանակը:
Հուշագրով միաժամանակ նախատեսվում են Հայաստանի Հանրապետության պետական դպրոցներում անգլերենի ուսուցիչների համար նաև առցանց ՇՄԶ ծրագրերի իրականացումն ու ներդնումն ուսուցիչների համայնքի առցանց հարթակի միջոցով:
«Միացյալ Թագավորության կատարած այցի շրջանակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը և Բրիտանական խորհուրդը վերահաստատում են իրենց պատրաստակամությունը շարունակական համագործակցության համատեքստում՝ ստորագրելով նոր փոխըմբռնման հուշագիր: Այս հուշագրով ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման տրամաբանությունը կամբողջանա, և կփորձարկվի անգլերենի հազար ուսուցիչների շրջանում՝ ճանապարհ բացելով կարևոր բարեփոխման համար։ Կարծում եմ, որ այս համագործակցությունը նոր հեռանկարներ է բացելու առաջիկայում կրթամշակութային ոլորտում հայ-բրիտանական համագործակցության զարգացման խորացման համար»,- ամփոփել է Վահրամ Դումանյանը:
Նշենք, որ Կրթական ֆորումի շրջանակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը և փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել են նաև Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Բարձրագույն կրթության որակի ապահովման կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ալասթեր Դելեյնիի, Ֆինլանդիայի կրթության նախարար Լի Անդերսենի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարներին առնչվող հարցեր:
Հավելենք նաև, որ Համաշխարհային կրթական ֆորումին մասնակցում են ավելի քան 200 երկրների պատվիրակություններ, այդ թվում՝ 112 երկրների նախարարներ:

Within the framework of the visit to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (London) to participate in the Education World Forum, RA ESCS Minister Vahram Dumanyan had a meeting with the Chief Executive of the British Council Scott McDonald on 24 May.
The meeting was also attended by Deputy Minister Zhanna Andreasyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to the United Kingdom Varuzhan Nersesyan
In his welcome remarks Vahram Dumanyan expressed gratitude for hosting the Armenian Delegation within the framework of the Education World Forum and for providing a new opportunity for the advancement of cooperation and sectoral collaboration between the British Council and the RA ESCS Ministry, stating that since the beginning of its activities in Armenia in 2001, the British Council has continued to build educational and cultural relations, being a kind of bridge between the two countries: “The ESCS Ministry has always highly appreciated the efforts of the British Council to ensure high-quality English language education in the Republic of Armenia and the tremendous work aimed at ensuring close cooperation between the two countries in the field of art, education and culture through English language teaching. This is the reason that in 2021 a Memorandum of Understanding on cooperation within the framework of the British Council's English Language and Education program was signed between the RA ESCS Ministry and the British Council Armenia office.”
The Minister added that within the framework of the partnership with the British Council Armenia Office, in accordance with the vision and priorities of the RA ESCS Ministry, a great deal of important activities has been carried out in the following directions: development of a policy and framework for continuous professional orientation of schools in Armenia, "Future English: Roads to Excellence” conducting research in the English teaching system, in-depth research and promotion of innovations, Implementation of research projects "Impact of English” and "Coding skills: Connecting present to the future".
In partnership with the British Council Armenia Office, the concept of continuous professional development of teachers has also been developed, which will include the entire vision of continuous professional development of the teaching staff of the Republic of Armenia. This concept will become the basis for the development of training programs for teachers in the Republic of Armenia, the establishment of professional standards, and the mapping and implementation of the entire process.
The CEO of the British Council Scott McDonald, in turn, thanked for the trust and efficient cooperation, underlining: “We are glad that the cooperation is multi-layered. I believe that we are on the right track, so the British Council is willing to continue and further enhance the cooperation.”
During the meeting, the RA ESCS Minister Vahram Dumanyan and the CEO of the British Council Scott McDonald signed a Memorandum of Understanding, which aims to strengthen the cooperation within the framework of the British Council "English Program".
The new Memorandum will support the launch of the document "Policy and framework for continuous professional development in public schools of the Republic of Armenia" developed by the British Council. 1000 English teachers will be involved in the process, and the Continuing Professional Development (CPD) framework will be piloted.
At the same time, the Memorandum envisages the implementation of online CPD programs for English teachers in public schools of the Republic of Armenia through the online platform of the teachers' community.
“Within the framework of the visit to the United Kingdom, the RA ESCS Ministry and the British Council reaffirm their willingness in the context of ongoing cooperation by signing a new Memorandum of Understanding. This memorandum will complement the logic of the professional development of teachers and will be piloted among thousands of English teachers, making a way for an important reform. I think that this cooperation will ensure new perspectives for enhancing the development of the Armenian-British cooperation in the field of education and culture in the near future,” summed up Vahram Dumanyan.
It should be noted that within the framework of the Education Forum, RA ESCS Minister Vahram Dumanyan and Deputy Minister Zhanna Andreasyan also had a meeting with the Executive Director of the Higher Education Quality Assurance Agency of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Alastair Delaney and Minister of Education of Finland Li Andersson. During the meetings, issues related to the prospects of bilateral cooperation were considered.
Note that the Education World Forum is attended by delegations from more than 200 countries, including ministers from 112 countries.