ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալներ Արա Խզմալյանը և Ալֆրեդ Քոչարյանն ընդունել են ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյին:
Հանդիպմանը քննարկվել են մշակույթի ոլորտում երկու երկրների միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման, ինչպես նաև հայ-ֆրանսիական համագործակցության օրակարգի ընդլայնման ու հարստացման հարցերը:
Նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը նշել է, որ երկկողմ համագործակցությունը պետք է դրվի ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա՝ ռազմավարական ծրագրեր իրականացնելու տեսանկյունից:
«Մենք երկու երկրների խոշոր մշակութային կառույցների միջև հարաբերությունների հաստատման խնդիր ունենք, օրինակ՝ կինոոլորտում համագործակցությունն արդյունավետ կլինի, եթե մեր ծրագրերը չսահմանափակվեն 1-ական վարպետության դասերով, այլ լինի փոխգործակցություն Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և ֆրանսիական CNC-ի միջև: Ցանկալի կլինի, որ այդ նախագծերն ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ իրականացնեն, օրինակ՝ FEMIS-ի կրթական մեթոդը ներդրվի Հայաստանում, կամ հայ ուսանողներն այդ ուսումնական հաստատությունում կրթություն ստանալու հնարավորություն ունենան»,- նշել է փոխնախարարը՝ ընդգծելով, որ կինոկրթության խնդիրը կարելի է դիտարկել նաև ՀՀ-ում գործող ֆրանսիական հաստատությունների տրամաբանության մեջ:
Արա Խզմալյանն անդրադարձել է համատեղ կինոարտադրության և այդ համատեքստում միջպետական պայմանագրի ստորագրման հնարավորությանը, ինչպես նաև կարևորել ֆրանսահայ համայնքի առավելագույն ընդգրկվածությունը համատեղ ծրագրերում:
Նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի կառավարությանը՝ Հայաստանի մշակույթի ոլորտում դրամաշնորհային ծրագիր իրականացնելու համար: Փոխնախարարը վստահեցրել է՝ դրա շրջանակում կիրականացվեն մշակութային մի շարք կարևոր նախագծեր, որոնք մնայուն կլինեն մեր երկրի համար: Այդ համատեքստում Ալֆրեդ Քոչարյանը կարևորել է գործողությունների ճանապարհային քարտեզ մշակելու անհրաժեշտության հարցը:
Դեսպան Անն Լույոյի խոսքով՝ պետք է սահմանել երկու երկրների միջև տարեկան առաջնահերթությունները՝ մշակութային ժառանգության հարցերը քննարկելու համար: Անդրադառնալով կինոարտադրության հարցերին՝ դեսպանը շեշտել է, որ կարող են կազմակերպել ֆրանսիական CNC-ի և FEMIS-ի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև փորձագիտական առաքելության այցը Հայաստան՝ հետագա համագործակցության հարցերը քննարկելու համար:
Անն Լույոն ներկայացրել է նաև Ֆրանսիայի կառավարության՝ Հայաստանի մշակույթի ոլորտում նախատեսվելիք դրամաշնորհային ծրագրի երեք կարևոր ուղղությունները՝ մշակութային ժառանգության վերականգնման վերաբերյալ դասընթացներ, Տաթևի մեծ անապատի վերականգնման աշխատանքներ և Էրեբունի թանգարանի ցուցադրության վերակազմակերպման աջակցություն: Նրա խոսքով՝ նշված ուղղություններով գործընկեր կառույցներ են հանդիսանում Ֆրանսիայի մշակութային ժառանգության ազգային ինստիտուտը, ՀՀ պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնը, Լուվրի թանգարանը և Էրեբունի թանգարանը: Դեսպանը կարևորել է վերոնշյալ ծրագրի շրջանակում կառավարման խորհրդի ձևավորման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև մշակույթի ոլորտում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

Заместители министра образования, науки, культуры и спорта РА Ара Хзмалян и Альфред Кочарян приняли чрезвычайного и полномочного посла Французской Республики в Армении Анн Луйо.
На встрече были обсуждены вопросы еще большего укрепления отношений между двумя странами в сфере культуры, а также расширения и обогащения повестки армяно-французского сотрудничества.
Заместитель министра Ара Хзмалян отметил, что двустороннее сотрудничество должно быть поставлено на институциональную основу с точки зрения реализации стратегических программ.
«У нас есть проблема установления отношений между крупными культурными структурами двух стран, например, сотрудничество в сфере кино будет эффективным, если наши программы не будут ограничены проведением одного мастер-класса, а будут основаны на взаимодействии между Национальным киноцентром Армении и французским CNC. Было бы желательно, чтобы эти проекты осуществляли институциональные реформы, например, образовательный метод FEMIS был внедрен в Армении, или чтобы армянские студенты имели возможность получить образование в этом учебном заведении», - отметил замминистра, подчеркнув, что проблему кинообразования можно рассматривать и в логике действующих в РА французских учреждений.
Ара Хзмалян коснулся возможности подписания совместного межгосударственного договора в киноиндустрии, а также подчеркнул важность максимальной вовлеченности армянской общины Франции в совместные программы в этом контексте.
Заместитель министра Альфред Кочарян, в свою очередь, поблагодарил правительство Франции за реализацию грантовой программы в сфере культуры Армении. Замминистра заверил, что в этих рамках будет реализован ряд важных культурных проектов, которые станут постоянными для нашей страны. В этом контексте Альфред Кочарян подчеркнул необходимость разработки дорожной карты совместных действий.
По словам посла Анн Луйо, необходимо установить ежегодные приоритеты между двумя странами для обсуждения вопросов культурного наследия. Коснувшись вопросов киноиндустрии, посол подчеркнула, что могут организовать визит представителей французских CNC и FEMIS, а также экспертной миссии в Армению для обсуждения вопросов дальнейшего сотрудничества.
Анн Луйо также представила три важных направления грантовой программы правительства Франции в сфере культуры Армении: курсы по восстановлению культурного наследия, работы по восстановлению великой пустыни Татева и содействие в реорганизации экспозиции музея Эребуни.
По ее словам, партнерами по указанным направлениям являются Национальный институт культурного наследия Франции, научно-исследовательский центр историко-культурного наследия РА, музей Лувра и музей Эребуни. Посол подчеркнула необходимость формирования Совета управления в рамках вышеуказанной программы.
В ходе встречи стороны коснулись также других вопросов, представляющих взаимный интерес в сфере культуры.