Սիրելի´ թանգարանագետներ, թանգարանային գործի նվիրյալ աշխատակիցներ, ջերմորեն շնորհավորում եմ մասնագիտական տոնի առթիվ:
Թանգարանները կարևորագույն հաստատություններ են, որոնց առաքելությունը միտված է ազգային և համամարդկային մշակույթի պահպանմանն ու տարածմանը:
1977 թվականից Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) առաջարկով միջազգային հանրությունը մայիսի 18-ը նշում է որպես Թանգարանների միջազգային օր՝ նպատակ ունենալով համախմբելու թանգարաններին հասարակության և մարդկության առջև ծառացած գլոբալ մարտահրավերների շուրջ, միաժամանակ բարձրացնելու հանրային իրազեկվածությունն այդ մարտահրավերների դիմագրավման և թանգարանների կարևորագույն դերի, հնարավորությունների ուղղությամբ:
2022 թ. Թանգարանների միջազգային օրվա խորագիրն առաջարկում է բացահայտել թանգարանների ուժը երեք առանցքային միտումների համատեքստում՝ կայուն զարգացում, նորարարական-տեխնոլոգիական հասանելիություն և շարունակական կրթություն, որոնք կարևորագույն գործոններ են համայնքների զարգացման և քաղաքացիական հասարակության ձևավորման գործում:
Պահպանելով հիմնական առաքելությունը՝ հավաքչություն, պահպանություն, կրթություն, հետազոտություն, ցուցադրություն, հաղորդակցում, թանգարաններն այսօր վերափոխվում են՝ դառնալով միջգիտակարգային հանգույցներ, որոնք ավելի ինտերակտիվ են, ճկուն և համայնքակենտրոն: Ընդլայնելով իրենց դերը որպես մշակութային-կրթական կենտրոններ՝ թանգարանները թիրախավորում և հասցեագրում են արդի խնդիրները՝ վերարժևորելով իրենց հավաքածուները և ժառանգությունը, ստեղծելով ավանդույթներ, որոնք նորովի են ներկայացնում մեր անցյալը և փոխանցում նոր գաղափարներ՝ կառուցելու ավելի լուսավոր և կայուն ապագա:
Անառարկելի է թանգարանների դերն ազգի պատմության հանրահռչակման, քաղաքացիական և ազգային դաստիարակության, և այս համատեքստում՝ թանգարանային ոլորտի աշխատակիցների մասնագիտական ներդրումը և անձնական նվիրումը թանգարանների զարգացման և կայացման գործում:
Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ Թանգարանների միջազգային օրվա առթիվ, մաղթում բեղուն աշխատանքային գործունեություն, լավատեսություն և նորանոր ձեռքբերումներ:

Дорогие музееведы, преданные сотрудники музейного дела, сердечно поздравляю с профессиональным праздником.
Музеи-важнейшие учреждения, миссия которых направлена на сохранение и распространение национальной и общечеловеческой культуры.
С 1977 года по предложению Международного совета музеев (ICOM) международное сообщество отмечает 18 мая как Международный День музеев с целью сплочения музеев вокруг глобальных вызовов, стоящих перед обществом и человечеством, одновременно повышения степени осведомленности общественности в решении этих проблем и в направлении важнейшей роли и возможностей музеев.
Заглавие Международного дня музеев в 2022 году предлагает раскрыть силу музеев в контексте трех ключевых тенденций: устойчивого развития, инновационно-технологического доступа и непрерывного образования, которые являются важными факторами в развитии сообществ и формировании гражданского общества.
Сохраняя основную миссию-сбор, сохранение, образование, исследования, демонстрацию, общение-музеи сегодня трансформируются в межрегиональные центры, которые более интерактивны, гибки и ориентированы на сообщество. Расширяя свою роль культурно-образовательных центров, музеи нацелены и решают текущие проблемы, переосмысливая свои коллекции и наследие, создавая традиции, которые по-новому представляют наше прошлое и передают новые идеи для построения более светлого и устойчивого будущего.
Неоспорима роль музеев в популяризации истории нации, гражданского и национального воспитания, и в этом контексте-профессиональный вклад и личная преданность сотрудников музейной сферы в развитие и становление музеев.
Вновь поздравляю вас с Международным днем музеев, желаю плодотворной трудовой деятельности, оптимизма и новых достижений.