Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սպորտի նախարար Օլեգ Մատիցինին:
Ռուսական կողմի պատվիրակության կազմում են եղել ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, Ռուսաստանի թենիսի ֆեդերացիայի նախագահ Շամիլ Տարպիշչևը, նախագահի օգնական Մաքսիմ Կոզինը, ՌԴ սպորտի նախարարի օգնական Անտոն Բարանովը, ՌԴ սպորտի նախարարության կրթության, գիտության և միջազգային հարաբերությունների վարչության պետ Ալեքսեյ Գորբունովը և ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության երկրորդ քարտուղար Մարիա Կորոտինան:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը և Արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, ողջունելով հյուրերին, նշել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության հետ համագործակցության շրջանակները շատ լայն են` սկսած կրթությունից և գիտությունից մինչև մշակույթ և սպորտ. «Հայ-ռուսական հարաբերություններն իսկապես շատ խորը հիմքերի վրա են դրված նաև մարզական ասպարեզում: Ուրախ ենք ողջունել Ձեզ մեր երկրում և պատրաստ ենք շարունակել ձևավորված ավանդույթները՝ խորացնելով բարիդրացիական հարաբերությունները: Վստահ ենք՝ մեր թիմերի համատեղ մարզումներն ու ուսումնամարզական հավաքները կնպաստեն երկուստեք մասնագիտական որակների բարելավմանը: Ինչ վերաբերում է ՌԴ-ում անցկացվող մրցաշարերին, ապա Հայաստանը մշտապես կլինի դրանց ակտիվ մասնակիցը՝ ձգտելով գրանցել լավագույն արդյունքներ»:
ՌԴ սպորտի նախարար Օլեգ Մատիցինը բարձր է գնահատել հայկական կողմի՝ ռուս մարզիկներին ցուցաբերած աջակցությունը, մասնավորապես Հայաստանում ուսումնամարզական հավաքներ անցկացնելու հնարավորություն ընձեռելու հարցում:
ՌԴ սպորտի նախարարի խոսքով՝ Հայաստանն իր մարզական կարիերայում կարևոր դերակատարություն է ունեցել, քանի որ ինքը ժամանակին զբաղվել է սեղանի թենիսով և հենց մեր երկրում է լրացրել ԽՍՀՄ սպորտի վարպետի նորման:
Նշենք, որ ռուսական պատվիրակությունն այսօր այցելել է «Դինամո» մարզադահլիճ, ինչպես նաև Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր:
««Դինամո» մարզադահլիճում բազմաթիվ մրցաշարերի եմ մասնակցել, հիանալի հիշողություններ ունեմ: Ինչ վերաբերում է Մարզահամերգային համալիրին, ապա այն իսկապես հրաշալի կառույց է: Վստահ եմ, բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնությունը հիանալի կընթանա»,- ասել է Օլեգ Մատիցինն ու հաջողություն մաղթել հայկական կողմին:
Վահրամ Դումանյանն առանձնակի ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ ՀՀ կառավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում սպորտին և անում է հնարավոր ամեն բան՝ դրա զարգացմանն ու մասսայականացմանը նպաստելու համար: Նախարարի խոսքով՝ պատահական չէ, որ մեկ շաբաթից Երևանում մեկնարկելու է բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնությունը, իսկ մեկ տարի անց ընդունելու ենք նաև ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունը. «ՀՀ վարչապետի անմիջական հանձնարարականով մեծ տեղ է հատկացվում նաև մասսայական սպորտին: Վաղը Պարզ լճի տարածքում դպրոցականները մրցելու են թիմային խճուղավազք մարզաձևում, իսկ մայիսի 28-ին մեծահասակները Սևանա լճի տարածքում անցկացնելու են սիրողական հեծանվավազքի մրցաշարը: Այս մրցաշարերը կրում են «ՀՀ վարչապետի գավաթ» խորագիրը»:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը ռուս գործընկերոջը նաև պատմել է Գյումրիում կառուցվող նոր մարզաբազայի մասին, որն անվանակոչվելու է օլիմպիական խաղերի չեմպիոն, ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանի պատվին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նաև քննարկել են սպորտի ոլորտում հետագա համագործակցության հեռանկարները՝ մարզիկների և մարզիչների փոխանակման ծրագրերի միջոցով, սպորտային բժշկությանն ուղղված համատեղ կրթական ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը, ինչպես նաև համատեղ մարզումային միջոցառումներ կազմակերպելու հեռանկարները:

Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Ваграм Думанян принял находящегося в Армении с рабочим визитом министра спорта Российской Федерации Олега Матыцина.
В составе делегации российской стороны были Чрезвычайный и Полномочный Посол РФ в РА Сергей Копыркин, президент Федерации тенниса России Шамиль Тарпищев, помощник президента Максим Козин, помощник министра спорта РФ Антон Баранов, начальник управления образования, науки и международных отношений Министерства спорта РФ Алексей Горбунов и второй секретарь посольства РФ в РА Мария Коротина.
Во встрече приняли участие также заместитель министра ОНКС РА Карен Гилоян и начальник Управления внешних связей и диаспоры Аркадий Папоян.
Приветствуя гостей, министр Ваграм Думанян отметил, что рамки сотрудничества с Российской Федерацией очень широки, от образования и науки до культуры и спорта: «Армяно-российские отношения действительно заложены на очень глубоком фундаменте и в спортивной сфере. Мы рады приветствовать Вас в нашей стране и готовы продолжить сформировавшиеся традиции, углубляя добрососедские отношения. Мы уверены, что совместные тренировки и учебно-тренировочные сборы наших команд будут способствовать улучшению профессиональных качеств. Что касается проводимых в РФ турниров, то Армения всегда будет их активным участником, стремясь добиться наилучших результатов».
Министр спорта России Олег Матыцин высоко оценил содействие армянской стороны российским спортсменам, в частности, в предоставлении возможности проведения учебно-тренировочных сборов в Армении.
По словам министра спорта РФ, Армения сыграла важную роль в его спортивной карьере, поскольку в свое время он занимался настольным теннисом и именно в нашей стране выполнил норму мастера спорта СССР.
Отметим, что российская делегация сегодня посетила спортзал «Динамо», а также спортивно-концертный комплекс им. Карена Демирчяна.
«Я участвовал во многих турнирах, проходивших в спортзале «Динамо», у меня сохранились прекрасные воспоминания. Что касается спортивно-концертного комплекса, то это действительно замечательная структура. Уверен, что чемпионат Европы по боксу пройдет отлично» - сказал Олег Матыцин и пожелал удачи армянской стороне.
Ваграм Думанян обратил особое внимание на то обстоятельство, что правительство РА уделяет большое внимание спорту и делает все возможное для его развития и популяризации. По словам министра, не случайно, что через неделю в Ереване стартует чемпионат Европы по боксу, а через год мы примем также Чемпионат Европы по тяжелой атлетике. «По непосредственному поручению премьер-министра РА большое место отводится также массовому спорту. Завтра на территории озера Парз лич школьники будут соревноваться в командном спорте, а 28 мая взрослые проведут любительский велосипедный турнир на территории озера Севан. Эти турниры носят название «Кубок премьер-министра РА».
Министр ОНКС РА также рассказал российскому коллеге о строящейся в Гюмри новой спортивной базе, которая будет названа в честь чемпиона Олимпийских игр, борца Артура Алексаняна.
В ходе встречи стороны также обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества в области спорта посредством программ обмена спортсменами и тренерами, возможность реализации совместных образовательных программ, направленных на спортивную медицину, а также перспективы организации совместных тренировочных мероприятий.