«Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարի կազմակերպման նպատակով ստեղծված հանձնաժողովի անդամները խորհրդակցություն են անցկացրել ԿԳՄՍ նախարարությունում՝ քննարկելու մրցաշարի կազմակերպմանն ու անցկացմանն առնչվող հարցերը:
Խորհրդակցությունը վարել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ, հանձնաժողովի նախագահ Կարեն Գիլոյանը. նա ընդգծել է՝ մրցաշարի կազմակերպչական աշխատանքները սահուն են ընթանում, իսկ տեխնիկական որոշ հարցեր կլուծվեն առաջիկա օրերին:
ԿԳՄՍՆ սպորտի քաղաքականության վարչության զանգվածային սպորտի և ֆիզիկական դաստիարակության բաժնի պետ Սերգեյ Աբրահամյանը զեկուցել է, որ մրցաշարի նախընտրական՝ մարզային փուլերին ՀՀ մարզերի, Երևան քաղաքի և Արցախի Հանրապետության շուրջ 250 դպրոցի 1730 աշակերտ է մասնակցել:
Մրցաշարի եզրափակիչ փուլին մասնակցելու է 12 թիմ` յուրաքանչյուրի կազմում 7 աշակերտ (5 տղա, 2 աղջիկ), որոնք կհաղթահարեն 4000 մետր մրցատարածությունը: Վերջնարկը նախատեսվում է անցկացնել Պարզ լճին հարող տարածքում: Մրցաշարը տեղի կունենա մայիսի 14-ին:
Հանձնաժողովի անդամները քննարկել են նաև մրցաշարի անվտանգությանը և բժշկական օգնությանը վերաբերող հարցեր: Մրցաշարի մասնակից թիմերն ապահովվելու են ճանապարհածախսով և մարզահագուստով, իսկ Սյունիքի և Արցախի թիմերը կապահովվեն նաև գիշերակացով:
Լուծված են նաև մրցաշարի մրցավարությանն առնչվող հարցերը. «Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարում կաշխատի 36 մրցավար:
Հիշեցնենք՝ մրցաշարի պարգևատրման ֆոնդի համար նախատեսված է 14 մլն 715 հազար դրամ: Մասնավորապես առաջին տեղ զբաղեցրած դպրոցը կստանա 4 մլն դրամ, երկրորդ տեղը` 2 մլն 500 հազար դրամ, երրորդ տեղը` 1 մլն 500 հազար դրամ:
Առաջին տեղ գրաված թիմի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը կստանա 700 հազար դրամ, իսկ թիմում ընդգրկված 7 աշակերտներից յուրաքանչյուրը` 150 հազարական դրամ: Երկրորդ և երրորդ տեղերի համար սահմանված է համապատասխանաբար 500 հազար դրամ ուսուցչի, 100 հազարական դրամ աշակերտների, 300 հազար դրամ ուսուցչի և 75 հազարական դրամ աշակերտների համար:
Հատկացված գումարով նախատեսվում է նաև մասնակիցների համար ապահովել գավաթներ, մեդալներ, հավաստագրեր, շնորհակալագրեր, հուշանվերներ: Միջոցառման անցկացման համար կիրականացվի տարածքի ձևավորում, նկարահանում, իսկ փակման արարողության ժամանակ կապահովվի նաև ուղիղ հեռարձակում:

Члены комиссии, созданной с целью организации турнира по командному бегу школьников «Кубок премьер-министра Республики Армения», провели совещание в министерстве ОНКС для обсуждения вопросов, касающихся организации и проведения турнира.
Совещание вел заместитель министра ОНКС РА, председатель комиссии Карен Гилоян. Он подчеркнул, что организационные работы турнира проходят гладко, а некоторые технические вопросы будут решены в ближайшие дни.
Начальник отдела массового спорта и физического воспитания управления спортивной политики МОНКС РА Сергей Абрамян доложил, что в предвыборных, областных этапах турнира приняли участие 1730 учеников около 250 школ из областей Армении, города Еревана и Республики Арцах.
В финальном туре турнира примут участие 12 команд, в составе каждой из которых 7 учеников (5 мальчиков, 2 девочки), которые преодолеют дистанцию в 4000 метров. Финал планируется провести на территории, прилегающей к озеру Парз лич. Турнир состоится 14 мая. Члены комиссии также обсудили вопросы, касающиеся безопасности турнира и медицинской помощи. Команды, участвующие в турнире, будут обеспечены дорожными расходами и спортивной формой, а командам Сюника и Арцаха также будет предоставлен ночлег.
Решены также вопросы, связанные с судейством турнира. На командном турнире школьников «Кубок премьер-министра РА» будет работать 36 судей.
Напомним, что для призового фонда турнира предусмотрено 14 млн. 715 тыс. драмов. В частности, школа, занявшая первое место, получит 4 млн. драмов, второе - 2 млн 500 тыс. драмов, третье - 1 млн. 500 тыс. драмов.
Учитель физкультуры команды, занявшей первое место, получит 700 тыс. драмов, а каждый из 7 учеников команды - по 150 тыс. драмов. Для второго и третьего мест установлено соответственно 500 тыс. драмов для учителей, 100 тыс. драмов для учеников, 300 тыс. драмов для учителей и 75 тыс. драмов для учеников.
На выделенную сумму планируется также предоставить участникам трофеи, медали, сертификаты, благодарственные грамоты, сувениры. Для проведения мероприятия будет осуществлено о оформление территории и видеосъемка, а во время церемонии закрытия будет обеспечена прямая трансляция.