ՀՀ ԱԺ մայիսի 4-ի լիագումար նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է ««Կրթության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին›› օրենքի նախագիծը:
Կատարված փոփոխությամբ` «Կրթության մասին» օրենքը լրացվել է նոր բովանդակությամբ, որով քաղաքացիների ստացած ոչ ֆորմալ ու ինֆորմալ կրթությունը ճանաչելու իրավական հիմքեր են ստեղծվել: Մասնավորապես սահմանվել են ուսուցման ազգային ռեեստր, լրացուցիչ կրթական ծրագրերի և դասընթացների կազմակերպման, դասընթացներին մասնակցած անձանց գնահատման, ոչ ֆորմալ և ինֆորմալ ուսումնառության արդյունքների ճանաչման հասկացությունները և ընթացակարգերը:
Համաձայն օրենքի` ոչ ֆորմալ և ինֆորմալ ուսումնառության արդյունքների գնահատումը կամավոր գործընթաց է, որն իրականացվում է քաղաքացու ներկայացրած հայտի հիման վրա` նրա գիտելիքների, փաստացի կարողությունների գնահատման միջոցով: Գնահատումն իրականացնում են ուսուցման ազգային ռեեստրում գրանցված կազմակերպության մասնագետները կամ ֆիզիկական անձինք (գնահատողներ)՝ սահմանված պահանջներին համապատասխանելու և տվյալ մասնագիտական խմբում ընդգրկվելու միջոցով:
Գնահատված ու ճանաչված արդյունքները կարող են հիմք հանդիսանալ աշխատաշուկա մուտք գործելու և կոնկրետ աշխատանք կատարելու կամ զբաղմունք իրականացնելու համար։ Ոչ ֆորմալ և ինֆորմալ ուսումնառության արդյունքների գնահատման համար կսահմանվի և կտրվի պետական նմուշի միասնական փաստաթուղթ: Ոչ ֆորմալ և ինֆորմալ ուսումնառության արդյունքների գնահատման և ճանաչման կարգը կսահմանի Կառավարությունը։
Նշենք, որ ««Կրթության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին›› օրենքի նախագիծը հեղինակել են ԱԺ պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանը, Թագուհի Ղազարյանը, Կնյազ Հասանովը և Հասմիկ Հակոբյանը: Հարցը զեկուցել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը:

На пленарном заседании НС 4 мая во втором чтении и полностью принят проект закона о внесении дополнений в закон «Об образовании».
Согласно внесенной поправке, закон «Об образовании» был дополнен новым содержанием, по которому были созданы правовые основания для признания полученного гражданами неформального и информационного образования. В частности, определен Национальный реестр учебных программ, концепции и процедуры организации дополнительных образовательных программ и курсов, оценки лиц, участвовавших в курсах, признания результатов неформального и информационного обучения.
Согласно закону, оценка результатов неформального и информационного обучения-это добровольный процесс, который осуществляется на основе представленной гражданином заявки посредством оценки его знаний, фактических способностей. Оценку проводят специалисты или физические лица (оценщики) организации, зарегистрированной в Национальном реестре обучения, путем соответствия установленным требованиям и включения в данную профессиональную группу.
Оцененные и признанные результаты могут служить основой для выхода на рынок труда и выполнения конкретной работы или занятия. Для оценки результатов неформального и информационного обучения будет определен и выдан единый документ государственного образца. Порядок оценки и признания результатов неформального и информационного обучения определит правительство.
Отметим, что проект закона «О внесении дополнений в «Закон об образовании»» был инициирован депутатами НС Сисаком Габриеляном, Тагуи Казарян, Князем Гасановым и Асмик Акопян. Вопрос доложила заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян.