2022 թ. լրանում է անվանի դիրիժոր Օհան Դուրյանի ծննդյան 100-ամյակը: Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության ժողովրդական արտիստ, դիրիժոր Օհան Դուրյանի ծննդյան 100-ամյա հոբելյանը նշելու նպատակով ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծվել է հոբելյանական հանձնաժողով՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանի նախագահությամբ:
Նախարար Վահրամ Դումանյանի հրամանով ստեղծվել է հոբելյանական հանձնաժողովին կից խորհուրդ, և հաստատվել է դրա անհատական կազմը:
ԿԳՄՍ նախարարությունում տեղի է ունեցել հոբելյանական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը, որը վարել է ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը: Նիստը, որին ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, անցկացվել է միացյալ՝ հոբելյանական հանձնաժողովի անդամների և աշխատանքային խմբի մասնակցությամբ:
Նախարարը ողջունել է նիստի մասնակիցներին՝ ընդգծելով Օհան Դուրյանի հոբելյանն ամենաբարձր մակարդակով կազմակերպելու և նշելու գործում միացյալ աշխատանքային խմբի կարևոր առաքելությունը:
«Բարձր մտավորականի իր էությամբ Օհան Դուրյանը եզակի երևույթ է ինչպես երաժշտարվեստի ոլորտում, այնպես էլ մեր կյանքում: Մաեստրոն ուղեցույց է յուրաքանչյուրիս համար՝ ինչպես պետք է ապրել, ինչպես պետք է ստեղծագործել, ինչպես սիրել և պայքարել: Նա այն կերպարն է, որի կարիքն այսօր մենք շատ-շատ ունենք, և նրա դավանած արժեքները պետք է ազդակ լինեն բոլորին՝ ձգտելու այդ կերպարին»,- շեշտել է նախարար Վահրամ Դումանյանը:
Նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը ևս անդրադարձել է Օհան Դուրյանի հոբելյանական տարին պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու կարևորությանը և որպես նպատակի իրագործման առաջնային քայլ մատնանշել հանձնաժողովի ու աշխատանքային խմբի կազմում համապատասխան կառույցների ղեկավարների և մշակույթի գործիչների ընդգրկվածությունը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել և դիտարկվել են Օհան Դուրյանի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական տարաբնույթ միջոցառումների բովանդակային բաղադրիչները, ներկայացվել են աշխատանքային խմբի անդամների առաջարկություններն ու դիրքորոշումները: Նախանշվել և մտքեր են փոխանակվել նաև միջոցառումների ձևաչափերի ու ժամանակացույցին առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ:
Հանդիպման ավարտին հնչեցված առաջարկներն ամփոփելու և դրանք հաջորդ նիստի քննարկմանը ներկայացնելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

В 2022 году исполняется 100 лет со дня рождения известного дирижера Огана Дуряна. С целью празднования 100-летнего юбилея народного артиста Армянской Советской Социалистической Республики, дирижера Огана Дуряна решением премьер-министра РА создана юбилейная комиссия под председательством министра ОНКС РА Ваграма Думаняна.
Приказом Министра Ваграма Думаняна был создан совет при юбилейной комиссии, и утвержден его индивидуальный состав.
В министерстве ОНКС РА состоялось первое заседание юбилейной комиссии, которое вел министр Ваграм Думанян. Заседание, на котором присутствовал также заместитель министра Ара Хзмалян, состоялось с участием членов юбилейной комиссии и рабочей группы.
Министр приветствовал участников заседания, подчеркнув важную миссию объединенной рабочей группы по организации и празднованию юбилея Огана Дуряна на самом высоком уровне.
«Большой интеллектуал Оган Дурян-уникальное явление как в сфере музыкального искусства, так и в нашей жизни. Маэстро-руководство для каждого из нас: как жить, как творить, как любить и бороться. Он тот образ, в котором мы сегодня очень нуждаемся, и исповедуемые им ценности должны быть сигналом для всех, чтобы стремиться к этому образу», - подчеркнул министр Ваграм Думанян.
Заместитель министра Ара Хзмалян также коснулся важности организации юбилейного года Огана Дуряна на должном уровне и указал на включение в состав комиссии и рабочей группы руководителей соответствующих структур и деятелей культуры в качестве первоочередного шага в реализации цели.
В ходе заседания были обсуждены и рассмотрены содержательные компоненты различных юбилейных мероприятий, посвященных 100-летию Огана Дуряна, представлены предложения и позиции членов рабочей группы. Были намечены и обменялись мнениями также по ряду вопросов, касающихся формата и графика мероприятий. В конце встречи была достигнута договоренность о подведении итогов прозвучавших предложений и их представлении на обсуждение следующего заседания.