Պարարվեստի՛ սիրելի ներկայացուցիչներ,
Պարը մշակութային այն կարևոր դրսևորումներից է, որ մղում է ինքնաճանաչման, ազգային արժեքների բացահայտման՝ միևնույն ժամանակ կամրջելով տարբեր աշխարհագրությունների մշակույթներ, ստեղծելով փոխճանաչման հիմքեր:
Պարը, ի վերջո, մշակութային հաղորդակցման լեզու է, և այս տոնը կոչված է միավորելու բոլոր ուղղությունների պարերը՝ որպես արվեստի միասնական ձև, որը չի ճանաչում քաղաքական, էթնիկ, մշակութային որևէ սահման:
Պարը ոչ միայն արվեստի գեղեցիկ արտացոլում է, մարմնի լեզու, այլև ազգային պատմության, կենսակերպի ու ավանդույթների, իղձերի ու նվաճումների յուրօրինակ արտացոլում: Ի պատիվ պարարվեստի մեր երախտավորների՝ աշխարհը հաղորդակից է դառնում մեր պարային մշակույթի թե՛ ավանդական, թե՛ ժամանակակից դրսևորումներին, բացահայտում մեզ նաև այս տիրույթում: Մշակութային քաղաքականության համատեքստում պետությունը մի շարք ծրագրերով մշտապես աջակցում է ազգագրական և ժողովրդական համույթների գործունեությանը, բալետային ներկայացումների, ազգագրական, ժողովրդական պարերի նոր բեմադրությունների իրականացմանը, ազգային պարարվեստը միջազգային հանրությանը պատշաճ ներկայացնելուն, ինչպես նաև երիտասարդ կատարողների և պարուսույցների խրախուսմանը:
Պարարվեստի բոլոր գործիչներին մաղթում եմ ստեղծագործական նոր ներշնչանքներ, բազում բեմեր և լեփ-լեցուն դահլիճներ:

Дорогие представители танцевального искусства,
Танец-одно из тех важных культурных проявлений, которое побуждает к самопознанию, раскрытию национальных ценностей, в то же время соединяя различные географические культуры, создавая основы для взаимного познания.
Танец-это, в конечном счете, язык культурного общения, и этот праздник призван объединить танцы всех направлений как единую форму искусства, не признающую никаких политических, этнических, культурных границ.
Танец-не только прекрасное отражение искусства, языка тела, но и своеобразное отражение национальной истории, образа жизни и традиций, чаяний и достижений. Благодаря нашим танцорам мир становится причастным как к традиционным, так и к современным проявлениям нашей танцевальной культуры, раскрывает нас и в этой сфере. В контексте культурной политики государство по ряду программ постоянно содействует деятельности этнографических и народных ансамблей, осуществлению новых постановок балетных спектаклей, этнографических, народных танцев, надлежащему представлению Национального танцевального искусства международному сообществу, а также поощрению молодых исполнителей и хореографов.
Желаю всем деятелям танцевального искусства новых творческих вдохновений, множества сцен и переполненных залов.