Հայաստանի Հանրապետության կառավարական պատվիրակության՝ Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած այցի շրջանակում ապրիլի 19-ին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ մշակույթի նախարար Օլգա Լյուբիմովայի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՌԴ մշակույթի նախարարի տեղակալ, պետքարտուղար Ալլա Մանիլովան:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը երկու երկրների միջև մշակութային երկխոսությունը զարգացնելու, մշակութային շփումները խթանելու և համատեղ մշակութային ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Նախարար Օլգա Լյուբիմովան էլ բարձր է գնահատել Ռուսաստանում պարբերաբար կազմակերպվող հայ կատարողների ու համույթների ելույթները և կարևորել հանդիպման կայացումը հատկապես 2022 թ. Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի շրջանակում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2022 թ. նախատեսվող «Ռուսաստանում Հայաստանի մշակույթի օրեր» միջոցառմանը: Նախարար Օ. Լյուբիմովան առաջարկել է ծրագրի բացումը կազմակերպել 2022 թ. հունիսի 10-ին Մոսկվայի պետական ակադեմիական ֆիլհարմոնիայում: Նա հատկապես կարևորել է միջոցառմանը Կոմիտասի անվան պետական լարային քառյակի մասնակցությունը և նշել, որ երկու կողմերի կազմակերպիչները մշտապես ուղիղ կապի մեջ են միմյանց հետ՝ միջոցառումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու նպատակով:
Նախարար Վ. Դումանյանը կարևորել է երկու բարեկամական պետությունների միջև մշակութային համագործակցության ընդլայնումը և դրա նպատակով «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Ռուսաստանի Դաշնության մշակույթի նախարարության միջև 2022-2025 թթ. մշակույթի բնագավառում համագործակցության» ծրագրի ստորագրումը, որը հստակ սահմանում է առաջիկա տարիների առանցքային ուղղությունները: Նա ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատրաստակամությունն է հայտնել 2022 թ. ընթացքում Հայաստանում հյուրընկալել «Ռուսաստանի հոգևոր մշակույթի օրեր» միջոցառումը:
Նախարար Օ. Լյուբիմովան անդրադարձել է նաև մշակութային կրթության ոլորտում համագործակցությանը և համատեղ ծրագրերի իրականացմանը՝ մասնավորապես ՌԴ մշակութային բուհերում հայ դիմորդներ ընդունելու պատրաստակամություն հայտնելով: Նա առաջարկել է նաև դիտարկել ՀՀ և ՌԴ առաջատար մասնագետների մուլտիմեդիա ցուցահանդեսներ և վարպետության դասեր կազմակերպելու հնարավորությունը:
Նախարար Օլգա Լյուբիմովան նախարար Վահրամ Դումանյանին հրավիրել է հայաստանյան պատվիրակության հետ ներկա գտնվել ամենամյա Սանկտպետերբուրգյան միջազգային մշակութային համաժողովին և Սանկտ Պետերբուրգի երաժշտության տան կողմից կազմակերպվող երիտասարդ տաղանդների համերգային ծրագրին:
Նշենք՝ հանդիպման շրջանակում ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Ռուսաստանի Դաշնության մշակույթի նախարարության միջև 2022-2025 թթ. մշակույթի բնագավառում համագործակցության» ծրագիրը:
Հանդիպման ավարտին նախարար Վահրամ Դումանյանը նախարար Օլգա Լյուբիմովային հրավիրել է այցելել Հայաստան՝ ակնկալելով, որ այցը տեղի կունենա 2022 թվականի սեպտեմբերի 5-10-ը Հայաստանում նախատեսվող «STARMUS FESTIVAL VI. 50 տարի Մարսի վրա» բացառիկ փառատոնի շրջանակում:

Within the frame of the visit of the Delegation of the RA Government to the Russian Federation on April 19, the Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Vahram Dumanyan had a meeting with the Minister of Culture of the Russian Federation Olga Lyubimova. The meeting was also attended by the Deputy Minister of Culture of the Russian Federation, State Secretary Alla Manilova.
During the meeting, RA ESCS Minister Vahram Dumanyan expressed willingness to advance cultural dialogue between the two countries, foster cultural interactions, and implement joint cultural programs.
Minister Olga Lyubimova highly appreciated the performances of Armenian artists and ensembles periodically organized in Russia and stressed the importance of holding the meeting, especially in 2022 within the framework of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Russia.
During the meeting, a reference was made to the events of the “Armenian Culture Days in Russia” planned for 2022. Minister O. Lyubimova suggested organizing the opening ceremony of the program at the Moscow State Academic Philharmonic on June 10, 2022. She emphasized the importance of the participation of the Komitas State String Quartet in the event and noted that the organizers of both sides are always in direct contact with each other to organize the event at a high level.
Minister V. Dumanyan underlined the importance of expanding cultural cooperation between the two friendly states and for this purpose signing of the program on “Cooperation in the field of culture between the RA Ministry of Education, Science, Culture, Sports and the Ministry of Culture of the Russian Federation, for 2022-2025” which clearly defines the key guidelines for the coming years. He expressed the willingness of the RA ESCS Ministry to host the event "Days of Spiritual Culture of Russia" in Armenia in 2022.
Minister O. Lyubimova also referred to the cooperation in the field of cultural education and the implementation of joint programs, in particular, expressing willingness to admit Armenian students to cultural higher education institutions of the Russian Federation. She also suggested considering the possibility of organizing multimedia exhibitions and master classes by leading specialists of Armenia and the Russian Federation.
Minister Olga Lyubimova invited Minister Vahram Dumanyan together with the Armenian delegation to attend the annual St. Petersburg International Cultural Forum and the concert program of young talents organized by the St. Petersburg Music House.
It should be noted that within the framework of the meeting, the program on “Cooperation in the field of culture between the RA Ministry of Education, Science, Culture, Sports and the Ministry of Culture of the Russian Federation, for 2022-2025” was signed.
At the end of the meeting, Minister Vahram Dumanyan invited Minister Olga Lyubimova to visit Armenia, expecting that the visit will be within the framework of the "STARMUS VI. 50 Years on Mars" exclusive festival scheduled for September 5-10, 2022 in Armenia.