ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ջոան Ֆեյրլիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը։
Վահրամ Դումանյանը կարևորել է ԿԳՄՍ նախարարության և ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի համագործակցության շրջանակում տարիներ շարունակ իրականացվող անգլերենի դասավանդման և համայնքային միջմշակութային ծրագրերը։ Նախարարը փաստել է՝ Խաղաղության կորպուսի առաջին կամավորները Հայաստան են ժամանել դեռևս հեռավոր 1992 թվականին՝ Հայաստանի համար առավել բարդ շրջանում, և աջակցել մի շարք դժվարությունների հաղթահարմանը:
Վահրամ Դումանյանի խոսքով՝ Խաղաղության կորպուսի գործունեության կարևորությունը սկսում է անվանումից՝ խաղաղություն, որի կարիքն այսօր գլոբալ առումով առկա է ողջ աշխարհում: Նա պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու համագործակցությունը ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հետ՝ հույս հայտնելով, որ իրականացվող համատեղ ծրագրերը կնպաստեն գլոբալ խաղաղության հաստատմանը, քանի որ անվտանգության գլխավոր երաշխիքը, ըստ նախարարի, կրթությունն է: Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հետ 2018 թվականին ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակում իրականացվող անգլերենի ուսուցման ծրագրերին՝ կարևորելով լեզվի միջոցով միջմշակութային երկխոսությունը:
Ջոան Ֆեյրլին իր հերթին նշել է, որ ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակը գնահատում է ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությունը մի շարք ծրագրերի իրականացման գործում: Նա նշել է, որ այս տարի լրանում է ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի՝ Հայաստանում գործունեություն ծավալելու 30 տարին, և այս ընթացքում շուրջ 1100 կամավորներ աշխատել են հայաստանյան ծրագրերում: Ջոան Ֆեյրլին ներկայացրել է գրասենյակի գործունեությունը, ինչպես նաև ներկա և առաջիկա ծրագրերը, որոնք ներառում են ՀՀ բոլոր մարզերը:
Նրա խոսքով՝ համավարակով պայմանավորված՝ 2020 թվականից դադարեցվել է կամավորների աշխատանքը բոլոր երկրներում, սակայն Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը կանգ չեն առել: Կամավորներն իրականացրել են անգլերենի ուսուցման 15 առցանց դասընթացներ՝ 150 երիտասարդների և 20 ուսուցիչների մասնակցությամբ: Նա նաև ընդգծել է, որ կորպուսի իրականացրած երիտասարդական ծրագրերը համահունչ են ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններին. դրանք ուղղված են կյանքի հմտությունների և ձեռնարկատիրական ոլորտում Գավառի և Իջևանի երիտասարդների վերապատրաստմանը: Ջոան Ֆեյրլին հույս է հայտնել, որ 2023 թվականից կվերսկսվի կամավորների աշխատանքը Հայաստանում. դրա շրջանակում նախատեսվելիք ծրագրերը կներառեն չորս մարզ՝ Շիրակի, Լոռու, Կոտայքի և Արագածոտնի:
Հանդիպման մասնակիցները կարևորել են նաև երիտասարդական զարգացման ծրագրերի շրջանակում համայնքային կենտրոնների և կառույցների հետ աշխատանքը՝ ոչ ֆորմալ կրթական միջավայր ապահովելու տեսանկյունից:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received today the Delegation headed by USA Peace Corps Armenia Country Director Joan Fairley. Deputy Minister Arthur Martirosyan also attended the meeting.
Vahram Dumanyan stressed the importance of the English language teaching programs and intercultural community programs implemented over the years within the framework of cooperation between the ESCS Ministry and the US Peace Corps. The Minister stated that the first Peace Corps volunteers arrived in Armenia back in 1992, during the most difficult period for Armenia, and helped overcome many difficulties.
According to Vahram Dumanyan, the importance of the Peace Corps activity begins with the name – that is peace, the need for which is currently actual all over the world. He expressed willingness to continue cooperation with the US Peace Corps, expressing hope that the implemented joint programs will contribute to the establishment of global peace, since the main guarantee of security, according to the Minister, is education. Vahram Dumanyan touched upon the English language training programs within the framework of the Memorandum of Understanding signed in 2018 with the US Peace Corps, emphasizing the importance of intercultural dialogue through language.
Joan Fairley, in turn, noted that the US Peace Corps Armenia Office appreciates the support of the ESCS Ministry in the implementation of various programs. He noted that this year marks the 30th anniversary of the U.S. Peace Corps in Armenia, and during this period about 1,100 volunteers have worked in Armenian programs. Joan Fairley presented the activities of the office, as well as current and upcoming programs that include all regions of Armenia.
According to him, the activities of volunteers in all countries have stopped since 2020 due to the pandemic, but the programs implemented in Armenia continued. Volunteers conducted 15 online English language courses with the participation of 150 young people and 20 teachers․ He also underlined that the youth programs implemented by the Corps correspond to the priorities of the RA Government: they are aimed at training the youth of Gavar and Ijevan in the field of life skills and entrepreneurship. Joan Fairley was hopeful that the work of volunteers in Armenia will resume in 2023: the program within this frame will include four regions: Shirak, Lori, Kotayk and Aragatsotn.
The participants of the meeting also highlighted the importance of working with community centers and structures within the framework of youth development programs in terms of providing an informal educational environment.