ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ջոան Ֆեյրլիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը։
Վահրամ Դումանյանը կարևորել է ԿԳՄՍ նախարարության և ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի համագործակցության շրջանակում տարիներ շարունակ իրականացվող անգլերենի դասավանդման և համայնքային միջմշակութային ծրագրերը։ Նախարարը փաստել է՝ Խաղաղության կորպուսի առաջին կամավորները Հայաստան են ժամանել դեռևս հեռավոր 1992 թվականին՝ Հայաստանի համար առավել բարդ շրջանում, և աջակցել մի շարք դժվարությունների հաղթահարմանը:
Վահրամ Դումանյանի խոսքով՝ Խաղաղության կորպուսի գործունեության կարևորությունը սկսում է անվանումից՝ խաղաղություն, որի կարիքն այսօր գլոբալ առումով առկա է ողջ աշխարհում: Նա պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու համագործակցությունը ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հետ՝ հույս հայտնելով, որ իրականացվող համատեղ ծրագրերը կնպաստեն գլոբալ խաղաղության հաստատմանը, քանի որ անվտանգության գլխավոր երաշխիքը, ըստ նախարարի, կրթությունն է: Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հետ 2018 թվականին ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակում իրականացվող անգլերենի ուսուցման ծրագրերին՝ կարևորելով լեզվի միջոցով միջմշակութային երկխոսությունը:
Ջոան Ֆեյրլին իր հերթին նշել է, որ ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակը գնահատում է ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությունը մի շարք ծրագրերի իրականացման գործում: Նա նշել է, որ այս տարի լրանում է ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի՝ Հայաստանում գործունեություն ծավալելու 30 տարին, և այս ընթացքում շուրջ 1100 կամավորներ աշխատել են հայաստանյան ծրագրերում: Ջոան Ֆեյրլին ներկայացրել է գրասենյակի գործունեությունը, ինչպես նաև ներկա և առաջիկա ծրագրերը, որոնք ներառում են ՀՀ բոլոր մարզերը:
Նրա խոսքով՝ համավարակով պայմանավորված՝ 2020 թվականից դադարեցվել է կամավորների աշխատանքը բոլոր երկրներում, սակայն Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը կանգ չեն առել: Կամավորներն իրականացրել են անգլերենի ուսուցման 15 առցանց դասընթացներ՝ 150 երիտասարդների և 20 ուսուցիչների մասնակցությամբ: Նա նաև ընդգծել է, որ կորպուսի իրականացրած երիտասարդական ծրագրերը համահունչ են ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններին. դրանք ուղղված են կյանքի հմտությունների և ձեռնարկատիրական ոլորտում Գավառի և Իջևանի երիտասարդների վերապատրաստմանը: Ջոան Ֆեյրլին հույս է հայտնել, որ 2023 թվականից կվերսկսվի կամավորների աշխատանքը Հայաստանում. դրա շրջանակում նախատեսվելիք ծրագրերը կներառեն չորս մարզ՝ Շիրակի, Լոռու, Կոտայքի և Արագածոտնի:
Հանդիպման մասնակիցները կարևորել են նաև երիտասարդական զարգացման ծրագրերի շրջանակում համայնքային կենտրոնների և կառույցների հետ աշխատանքը՝ ոչ ֆորմալ կրթական միջավայր ապահովելու տեսանկյունից:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян сегодня принял делегацию, возглавляемую руководителем армянского офиса Корпуса Мира США Джоан Фейрли. Во встрече принял участие и заместитель министра Артур Мартиросян.
Ваграм Думанян отметил важность реализуемых на протяжении многих лет программ преподавания английского языка и межкультурных общинных программ в рамках сотрудничества Министерства ОНКС и Корпуса Мира США. Министр констатировал, что первые добровольцы Корпуса мира прибыли в Армению еще в далеком 1992 году, в самый трудный для Армении период, и содействовали преодолению ряда трудностей.
По словам Ваграма Думаняна, важность деятельности Корпуса Мира начинается с названия - мир, потребность в котором сегодня глобально присутствует во всем мире. Он выразил готовность продолжить сотрудничество с Корпусом мира США, выразив надежду, что осуществляемые совместные программы будут способствовать установлению глобального мира, поскольку главной гарантией безопасности, по словам министра, является образование. Ваграм Думанян коснулся программ обучения английскому языку в рамках подписанного в 2018 году Меморандума о взаимопонимании с Корпусом мира США, подчеркнув важность межкультурного диалога посредством языка.
Джоан Фейрли, в свою очередь, отметила, что армянский офис Корпуса Мира США оценивает поддержку Министерства ОНКС в реализации ряда программ. Она отметила, что в этом году исполняется 30 лет деятельности Корпуса Мира США в Армении, и за это время около 1100 добровольцев работали в армянских программах. Джоан Фейрли представила деятельность офиса, а также текущие и предстоящие программы, которые охватывают все регионы Армении.
По ее словам, в связи с пандемией с 2020 года прекращена работа добровольцев во всех странах, однако программы, реализуемые в Армении, не остановились. Волонтеры провели 15 онлайн-курсов по изучению английского языка с участием 150 молодых людей и 20 учителей. Она также подчеркнула, что осуществленные корпусом молодежные программы созвучны приоритетам правительства РА, они направлены на подготовку молодежи Гавара и Иджевана в области жизненных навыков и предпринимательства. Джоан Фейрли выразила надежду, что с 2023 года возобновится работа волонтеров в Армении. В рамки программы будут включены четыре области: Ширак, Лори, Котайк и Арагацотн.
Участники встречи также отметили важность работы с общинными центрами и структурами в рамках программ молодежного развития с точки зрения обеспечения неформальной образовательной среды.