2022 թվականի մայիսի 21-31-ը Երևանում անցկացվելիք Եվրոպայի բռնցքամարտի առաջնությունն անցկացնելու նպատակով ՀՀ կառավարության ապրիլի 15-ի որոշմամբ պահուստային ֆոնդից 750 մլն 192 հազար դրամ գումար է հատկացվել:
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, ներկայացնելով նախագիծը, նշել է, որ գումարը նախատեսված է մրցաշարի բրենդավորման, գովազդի և սոցիալական ցանցերում առաջխաղացման, բացման և փակման հանդիսավոր արարողությունների ու մրցաշարի ընթացքում այլ միջոցառումների կազմակերպման համար:
«Ակնկալվում է, որ Եվրոպայի բռնցքամարտի առաջնությանը կմասնակցեն ընդհանուր առմամբ շուրջ 400 միջազգային պատվիրակներ` 280 մարզիկներ և ուղեկցող անձնակազմեր: Առաջնության անցկացումն իր կարևոր տեղն ունի մարզաձևի զարգացման և մասսայականացման գործում, ինչի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունն էլ ավելի ճանաչելի կդառնա միջազգային մարզական հարթակներում՝ որպես առաջատար երկիր: 2022 թվականի մայիսի 21-ից 31-ը Երևանում կայանալիք Եվրոպայի բռնցքամարտի առաջնությունն իր ծավալով և նշանակությամբ աննախադեպ է Հայաստանում երբևէ կազմակերպված սպորտային միջոցառումների շարքում։ Նույնիսկ խորհրդային տարիներին մեր երկրում նման մակարդակի սպորտային միջոցառում չի կազմակերպվել»,- նշել է Վահրամ Դումանյանը:
Ժամանակի սղության պատճառով` հաշվի առնելով առաջնության նախապատրաստման և պատշաճ անցկացման համար պահանջվող աշխատանքների ծավալը՝ որոշում է կայացվել գումարն ուղիղ դրամաշնորհի տեսքով տրամադրել «Ֆակտորի Փրոդաքշն» ՍՊԸ-ին: Ընկերության ընտրությունը կատարել է Եվրոպայի բռնցքամարտի առաջնության անցկացման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովը` գնային հարցմամբ, 6 կազմակերպությունների կողմից ներկայացված առաջարկների ուսումնասիրության արդյունքում:
Նախարարը նշել է, որ առաջիկայում Կառավարության քննարկմանը կներկայացվի նաև գումարի հատկացման մասին ՀՀ կառավարության որոշման ևս մեկ նախագիծ` կազմակերպչական այլ ծախսերի` մասնավորապես պատվիրակության կացության, համավարակի թեստերի, ավիատոմսերի, տրանսպորտային ծառայությունների, պաշտոնական ընթրիքի և այլնի համար։
Վահրամ Դումանյանը նաև տեղեկացրել է, որ Եվրոպայի բռնցքամարտի առաջնության նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակում ՀՀ կառավարության 2022 թվականի փետրվարի 17-ի 179-Ն որոշմամբ Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիային հատկացված 77 մլն 768 հազար դրամով ձեռք բերված մարզագույքը գտնվում է Լարսի անցակետում։ Մասնավորապես մրցաշարի համար գնվել են բռնցքամարտի ռինգեր, տանձիկներ, ձեռնոցներ և այլ անհրաժեշտ գույք:
Անդրադառնալով նախագծին` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է միջազգային նշանակություն ունեցող միջոցառումների անցկացումը մեր երկրում` նշելով, որ Եվրոպայի բռնցքամարտի առաջնության կազմակերպմամբ կընդգծվի Հայաստանի տեսանելիությունը միջազգային սպորտային քարտեզի վրա:

21 – 23 мая 2022 года в Ереване будет проведен чемпионат Европы по боксу. Решением Правительства РА от 15 апреля на проведение чемпионата из резервного фонда выделено 750 млн 192 тыс. драмов.
Представляя проект, министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян отметил, что сумма предусмотрена для брендинга турнира, рекламы и продвижения в социальных сетях, торжественных церемоний открытия и закрытия чемпионата и организации в ходе турнира иных мероприятий.
«Ожидается, что в чемпионате Европы по боксу примут участие в общей сложности около 400 международных делегатов, 280 спортсменов и сопровождающий персонал. Проведение чемпионата занимает важное место в развитии и популяризации спорта, в результате чего Республика Армения станет более узнаваемой на международных спортивных площадках как ведущая страна. Чемпионат Европы по боксу, который пройдет в Ереване с 21 по 31 мая 2022 года, беспрецедентен по объему и значимости среди когда-либо организованных в Армении спортивных мероприятий. Даже в советские годы в нашей стране не было организовано спортивное мероприятие такого уровня», – отметил Ваграм Думанян.
С учетом нехватки времени и объема работ, необходимых для подготовки и надлежащего проведения первенства, было принято решение предоставить сумму в виде прямого гранта ООО «Фактори Продакшн». Выбор компании межведомственной комиссией, координирующей работы по проведению чемпионата Европы по боксу, проведен по результатам изучения предложений, представленных 6-ью организациями, и с учетом ценового запроса.
Министр отметил, что в ближайшее время правительству РА будет представлен на обсуждение еще один проект постановления правительства о выделении суммы на иные организационные расходы, в частности, на проживание делегаций, проведение тестов на коронавирус, авиабилеты, транспортные услуги, официальный ужин и др.
Ваграм Думанян сообщил также, что спортивный инвентарь, приобретенный по решению правительства РА от 17 февраля 2022 года за 77 млн 768 тыс. драмов, выделенных Федерации бокса Армении в рамках подготовительных работ к чемпионату Европы по боксу, находится на КПП Ларс. Для турнира приобретены боксерские ринги, груши, перчатки и другой необходимый инвентарь.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил важность проведения в нашей стране мероприятий международного масштаба, отметив, что организация чемпионата Европы по боксу подчеркнет место Армении на международной спортивной карте.