ԵՊՀ-ում ամփոփվել է ICPC ծրագրավորման միջազգային օլիմպիադայի՝ Հյուսիսային Եվրասիայի տարածաշրջանային փուլը: ԵՊՀ երեք թիմեր գրանցել են տպավորիչ արդյունքներ՝ պարգևատրվելով երկրորդ կարգի դիպլոմներով։
Մրցույթի ամփոփմանը մասնակցել է ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը: Նա գոհունակություն է հայտնել, որ տարիների քրտնաջան աշխատանքը տվեց իր արդյունքը: Նրա խոսքով՝ այս տարի ԵՊՀ թիմերը ոչ միայն մրցակցում էին մյուս համալսարանների թիմերի հետ, այլև միմյանց հետ, քանի որ երկու թիմերն էլ եզրափակիչ անցնելու մեծ հնարավորություններ ունեին. «Որպես 2001 թվականից ICPC համալսարանական թիմերի ծրագրավորման միջազգային օլիմպիադայի Հայաստանի տարածաշրջանային տնօրեն՝ շնորհակալություն եմ հայտնում ԵՊՀ ռեկտոր պարոն Հովհաննիսյանին, «CodeSignal» ընկերությանը և մարզիչներին: Շնորհավորում եմ բոլորիս. գիտեք, որ սա շատ լրջագույն նվաճում է, և մեր նպատակն է, որ ՀՀ համալսարանները քայլեն աշխարհի առաջատար բուհերի հետ»:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն իր հերթին նշել է, որ «Yerevan SU-2813» թիմի գրանցած արդյունքն օլիմպիադայի բոլոր մասնակիցների միջև 10-րդն է, և թիմի անդամները պարգևատրվել են բրոնզե մեդալներով։
«Այս նվաճումը հետևողական և քրտնաջան աշխատանքի արդյունք է, որի համար ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ԿԳՄՍ նախարար, մրցույթի Հայաստանի տարածաշրջանի տնօրեն Վահրամ Դումանյանին, ով մեծ ներդրում ունի մրցույթին հայաստանյան թիմերի մասնակցության և նրանց ձեռքբերումների գործում»,- ընդգծել է ռեկտորը՝ շնորհակալություն հայտնելով նաև թիմերի մարզիչներ Արմեն Անդրեասյանին, Ալբերտ Սահակյանին, ուսանողներին և այն մարդկանց, որոնք իրենց ներդրումն են ունեցել այս հաջողությանը հասնելու ճանապարհին:
«CodeSignal» ընկերության ինժեներական տնօրեն Էդուարդ Փիլիպոսյանի խոսքով՝ ընկերությունն ակտիվ աջակցում է օլիմպիական շարժմանը:
«Մեզ համար կարևոր էր բարձր արդյունքներ գրանցելը, և մենք ունենք երբևէ եղած լավագույն արդյունքը»,- շեշտել է նա՝ հավելելով, որ ընկերությունն առաջին 5 թիմերի համար պատրաստել է հատուկ մրցանակներ:
«Մեր լավագույն թիմը 10-րդ տեղում է՝ արժանանալով բրոնզե մեդալների։ Հրապարակվել է նաև 10 թիմերի ցուցակը, որոնք նվաճել են եզրափակչի ուղեգիր։ Այդ ցուցակում ԵՊՀ թիմը 8-րդն է։ 6 կամ 7 խնդիր լուծած թիմերին տրվել է 2-րդ կարգի դիպլոմ՝ մեր թիմերից երեքը։ 4-5 խնդիր լուծած թիմերը ստացել են 3-րդ կարգի դիպլոմ՝ մեր չորրորդ թիմը»,- նշել է ԵՊՀ ծրագրավորման և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ամբիոնի ասիստենտ Արմեն Անդրեասյանը՝ վստահեցնելով, որ հաջորդ տարի ևս համալսարանական թիմերից մեկը դուրս կգա եզրափակիչ փուլ:
«Yerevan SU-2813» թիմի անդամ Վահագն Ալթունյանը սովորում է մայր բուհի ԻԿՄ ֆակուլտետում: Նա ուրախությամբ նշում է, որ իր թիմը մասնակցելու է եզրափակչին. «Շատ մարտական ենք տրամադրված, քանի որ նման արդյունք կիսաեզրափակիչ փուլում Հայաստանի թիմերի շրջանում նախադեպը չուներ: Ցանկություն ունենք կրկնելու մեր արդյունքը եզրափակիչ փուլում և նոր ռեկորդներ գրանցելու»։

The Northern Eurasia regional stage of the ICPC International Collegiate Programming Contest has been summed up at YSU. Three YSU teams registered impressive results and were awarded second-class diplomas.
ESCS Minister Vahram Dumanyan participated in the conclusion of the competition. He expressed satisfaction that the years of hard work paid off․ According to him, this year the YSU teams not only competed with the teams of other universities but also with each other, as both teams had high chances to get to the finals: “As the Armenian Regional Director of the ICPC International Collegiate Programming Contest since 2001, I would like to express my gratitude to YSU Rector Mr. Hovhannisyan, “CodeSignal” Company and the coaches. My congratulations to all of us: you know, this is a very serious achievement, and our goal is for the RA universities to compete with the leading universities of the world.”
Rector of the YSU Hovhannes Hovhannisyan, in his turn, noted that the result achieved by the “Yerevan SU-2813” team is the 10th among all the participants of the Olympiad, and the members of the team were awarded bronze medals.
“This achievement is the result of consistent and painstaking work, for which I want to thank the ESCS Minister and the Armenian Regional Director of the Competition Vahram Dumanyan, who made a great contribution to the participation of Armenian teams in the competition and their achievements,” underlined the Rector, expressing his gratitude to the team coaches Armen Andreasyan and Albert Sahakyan, students and people who contributed to achieving this success.
According to the Director of Engineering of the “CodeSignal” company Eduard Piliposyan, the company actively supports the Olympic movement.
“It was important for us to achieve higher results, and now we have the best result ever gained,” emphasized he, adding that the Company has prepared special prizes for the first 5 teams.
“Our best team is in the 10th place and is awarded bronze medals. The list of 10 teams that won a ticket to the Finals has also been published. The YSU team is the 8th on the list. The three of our teams that solved 6 or 7 tasks were awarded a 2nd-degree diploma. The four of our teams that solved 4-5 tasks, received a 3rd degree – diploma,” noted the assistant of the Chair of Programming and Information Technologies of YSU Armen Andreasyan, assuring that next year one of the university teams will reach the finals once again.
Member of the “Yerevan SU-2813” team Vahagn Altunyan, studies at the Faculty of IAM of YSU. He is happy to note that his team will take part in the Final: “We are very determined since such a result was unprecedented among the Armenian teams in the semifinals. We wish to repeat our result in the Final to set new records.”