ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն ու Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն համագործակցության հուշագիր են ստորագրել՝ 2024 թվականին Փարիզում կայանալիք օլիմպիական խաղերի նախապատրաստությունը պատշաճ կազմակերպելու վերաբերյալ:
Հուշագիրը ստորագրել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը և ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը:
Հուշագիրը ստորագրվել է՝ ղեկավարվելով բարձրակարգ մարզիկների պատրաստման, միջազգային մրցասպարեզներում ՀՀ հավաքական թիմերի և մարզիկների մասնակցության ապահովման, պետական ծրագրի միջոցով ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ազգային համակարգի կատարելագործման, օլիմպիական գաղափարների պահպանման և տարածման պետական քաղաքականության սկզբունքներով:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանի խոսքով՝ այս համագործակցության արդյունքում պետք է ամեն ինչ արվի, որ Հայաստանի հավաքականը Փարիզ-2024-ին մասնակցի ամենաբարձր մակարդակով. «Ստացվել է այնպես, որ Տոկիոյի օլիմպիական խաղերի հետաձգման պատճառով ընդամենը 3 տարվա օլիմպիական ցիկլ հայտարարվեց: Այսօր արդեն մենք 2 տարուց էլ քիչ ժամանակ ունենք ու պետք է աշխատենք ուժերի գերլարմամբ, որպեսզի հասնենք այն արդյունքին, ինչն ակնկալում ենք:
Ամեն ինչ պետք է արվի, որպեսզի պատշաճ կազմակերպվեն ուսումնամարզական հավաքները, լուծվեն մարզադահլիճների, գույքի, մարզիկների հանդերձանքի հարցերը, ապահովվի նրանց մասնակցությունը միջազգային պաշտոնական մրցումներին՝ Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններին: Ամեն ինչ պետք է անենք, որ հնարավորինս շատ վարկանիշ նվաճենք, ու Հայաստանի հավաքականը Փարիզ-2024-ին մասնակցի ամենաբարձր մակարդակով»:
ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանն էլ ընդգծել է՝ կարևոր է այն, որ այս փաստաթղթով հստակ տարանջատվում են կողմերի պարտավորությունները. «Ուզում եմ բոլորիս շնորհավորել այս հուշագրի ստորագրման առթիվ, քանի որ այս կերպ մենք փաստում ենք, որ ԿԳՄՍ նախարարությունն ու Օլիմպիական կոմիտեն համահունչ են մեր երկրում սպորտի զարգացման և օլիմպիական խաղերի նախապատրաստության գործընթացին: Ամենակարևորն էլ այն է, որ այս փաստաթղթով մենք հստակ տարանջատում ենք մեր գործողությունները, հստակ պարտավորություններ ենք վերցնում մեզ վրա: Բոլորիս նպատակը Փարիզ-2024-ում առավելագույն թվով մարզիկ-մարզուհիներ ունենալն ու առավելագույն թվով մեդալներ նվաճելն է»:
ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղարը հույս է հայտնել, որ սպորտը մեր երկրում համախմբման, միասնականության և համերաշխության խորհրդանիշ կդառնա. «Մենք միշտ կողմ ենք հանրային համերաշխության, և թող սպորտը մեր երկրում համախմբման, միասնականության և համերաշխության խորհրդանիշ լինի: Սա էլ հենց նշվում է օլիմպիական խարտիայի մեջ»:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն Փարիզ–2024 ամառային օլիմպիական խաղերի նախապատրաստման 2022-2024 թվականների փուլային ծրագրի կազմման և իրագործման հետ կապված ստանձնում է հետևյալ պարտականությունները՝
• Ծաղկաձոր քաղաքի նախկին Գլխավոր մարզահամալիրի 3-րդ մասնաշենքը 30 տարով անհատույց օգտագործման իրավունքով Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեին հանձնելու դեպքում, դրանք ամբողջությամբ հիմնանորոգել մեկ տարվա ընթացքում և դրա կառավարումը և շահագործումը իրականացնել Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի հավասար մասնակցությամբ առևտրային կազմակերպության միջոցով։
• Յուրաքանչյուր տարի՝ սկսած 2022 թվականից մինչև 2024 թվականը ներառյալ, հիմնանորոգել մեկից երկու մարզադպրոց՝ այդ թվում սահմանամերձ։
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն էլ, հանդես գալով Հայաստանի Հանրապետության անունից, պարտավորվում է Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի կողմից հիմնանորոգված մարզակառույցներն ապահովել անհրաժեշտ մասնագիտական մարզագույքով:
Հուշագիրն ուժի մեջ է մտնում ստորագրման պահից և գործում է մինչև Փարիզ–2024 ամառային օլիմպիական խաղերի մեկնարկը:

Министерство образования, науки, культуры и спорта РА и Национальный олимпийский комитет Армении подписали меморандум о сотрудничестве по надлежащей организации подготовки к Олимпийским играм в Париже в 2024 году.
Меморандум подписали заместитель министра ОНКС РА Карен Гилоян и генеральный секретарь НОК Армении Грачья Ростомян.
Меморандум был подписан, руководствуясь принципами государственной политики подготовки высококлассных спортсменов, обеспечения участия сборных команд и спортсменов РА в международных соревнованиях, совершенствования национальной системы физической культуры и спорта посредством государственной программы, сохранения и распространения олимпийских идей.
По словам заместителя министра Карена Гилояна, в результате этого сотрудничества должно быть сделано все, чтобы сборная Армении участвовала в Париже-2024 на самом высоком уровне. «Получилось так, что из-за задержки Олимпийских игр в Токио был объявлен только 3-летний олимпийский цикл. Сегодня у нас меньше двух лет, и мы должны работать с перенапряжением сил, чтобы достичь того результата, которого мы ожидаем. Необходимо сделать все, чтобы правильно организовать учебно-тренировочные сборы, решить вопросы спортзалов, имущества, снаряжения спортсменов, обеспечить их участие в официальных международных соревнованиях – чемпионатах Европы и мира. Мы должны сделать все возможное, чтобы завоевать как можно больше рейтинга, и сборная Армении примет участие в Париже-2024 на самом высоком уровне».
Генеральный секретарь НОК Армении Грачья Ростомян подчеркнул важность того, что этим документом четко разграничиваются обязательства сторон. «Хочу поздравить всех нас с подписанием этого меморандума, поскольку таким образом мы констатируем, что министерство ОНКС и олимпийский комитет созвучны процессу развития спорта и подготовки к Олимпийским играм в нашей стране. Самое главное, что этим документом мы четко разделяем наши действия, берем на себя четкие обязательства. У нас есть цель – представить максимальное количество спортсменов и спортсменок в Париже-2024 и завоевать максимальное количество медалей».
Генсек НОК Армении выразил надежду, что спорт станет символом сплоченности, единства и солидарности в нашей стране: «Мы всегда за общественную солидарность, и пусть спорт в нашей стране будет символом сплоченности, единства и солидарности. Это и отмечается в Олимпийской хартии».
В связи с составлением и реализацией поэтапной программы подготовки к Летним Олимпийским играм Париж–2024 Национальный олимпийский комитет Армении берет на себя следующие обязанности на 2022 – 2024 годы:
• В случае передачи 3-го корпуса бывшего главного спорткомплекса города Цахкадзор Национальному Олимпийскому комитету Армении с правом безвозмездного пользования на 30 лет полностью капитально отремонтировать их в течение года и осуществлять управление и эксплуатацию через торговую организацию с равным участием Республики Армения и Национального олимпийского комитета Армении.
• Ежегодно, начиная с 2022 по 2024 год включительно, капитально отремонтировать одну-две спортшколы, в том числе приграничные.
Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, выступая от имени Республики Армения, обязуется обеспечить капитально отремонтированные спортивные сооружения Национального олимпийского комитета Армении необходимым профессиональным спортивным оборудованием.
Меморандум вступает в силу с момента подписания и действует до начала летних Олимпийских Игр Париж–2024.