ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն այսօր մասնակցել է «Հայաստան-Չինաստան» գիտաժողովին, որը նվիրված էր Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին:
Միջոցառմանը մասնակցել են դիվանագետներ, քաղաքական գործիչներ, գիտնականներ և այլ հյուրեր: Գիտաժողովի նպատակը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման նպատակով կոնկրետ առաջարկներ մշակելն էր:
Ողջունելով գիտաժողովի մասնակիցներին՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը հատկանշական է համարել, որ գիտաժողովի կազմակերպումը նվիրված է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին։
«Թեպետ մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունները նոր են բոլորել երեք տասնամյակը, սակայն հայ-չինական մշակութային առնչություններն ունեն հազարամյակների պատմություն։ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ ավանդաբար բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության կարևորագույն ուղղություններից մեկն է, և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, լինելով կարևոր և նշանակալից իրադարձություն, ևս մեկ անգամ վկայում է մեր սերտ և արդյունավետ համագործակցության մասին»,- նշել է Արթուր Մարտիրոսյանը:
Իր ելույթում փոխնախարարը ներկայացրել է հայ-չինական համագործակցության առկա ծրագրերի լայն շրջանակը, որը ներառում է ուսանողների փոխանակման, կրթական և գիտատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության ծրագրեր, Երևանում ‹‹Կոնֆուցիուսի ինստիտուտի›› և Հայ-չինական բարեկամության դպրոցի բացումը, անձնակազմերի վերապատրաստումների անցկացումը և համատեղ կրթամշակութային միջոցառումների կազմակերպումը: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի քաղաքացիները հնարավորություն ունեն բարձրագույն կրթություն ստանալու Չինաստանի լավագույն համալսարաններում և ձեռք բերած գիտելիքներն և հմտությունները ի նպաստ Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը ծառայեցնելու:
Արթուր Մարտիրոսյանը փաստել է՝ տարաբնույթ միջոցառումները և ծրագրերը խթանում, վերահաստատում և ամրապնդում են բարեկամական երկու երկրների կապերը: Դրանցից էր 2019 թվականին Չինաստանի մշակույթի օրերի անցկացումը, որը կարևոր և նշանակալից իրադարձություն էր Հայաստանի մշակութային կյանքում: Փոխնախարարի խոսքով՝ Հայաստանը և Չինաստանը համագործակցություն են սկսել նաև թարգմանության և հրատարակման ոլորտում․ այն կնպաստի երկու երկրների մշակույթի ճանաչմանը նաև գրականության ասպարեզում:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը վստահություն է հայտնել, որ հետագայում ևս հայ-չինական համագործակցությունը կզարգանա գործող ծրագրերի զարգացման և նոր նախաձեռնությունների կյանքի կոչման շնորհիվ։
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել են նաև ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգը, «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդի նախագահ Մհեր Սահակյանը և այլք:
Նշենք, որ գիտաժողովը ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպանատան օժանդակությամբ կազմակերպել են քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդ և Չինաստանի Ռենմին համալսարանի Համաշխարհային սոցիալիզմի ինստիտուտը:

RA ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan participated today in the scientific Conference “Armenia-China” dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the People's Republic of China.
Diplomats, politicians, scientists, and other officials participated in the event. The objective of the Conference is to develop certain proposals for the advancement of bilateral relations.
Welcoming the participants of the conference, ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan considered it remarkable that the organization of the Conference marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
Even though the diplomatic relations between our two countries are of three decades old, the Armenian-Chinese cultural ties have a history of thousands of years. The development of traditionally friendly relations with the People's Republic of China is one of the most important directions of the foreign policy of the Republic of Armenia, and the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations, as an important and significant event, once again certifies our close and efficient collaboration,” noted Arthur Martirosyan.
In his speech, the Deputy Minister presented a wide range of existing programs of Armenian-Chinese cooperation, which includes student exchange programs, cooperation programs in educational, scientific-technical fields, the opening of Confucius Institute and the school of Armenian-Chinese Friendship in Yerevan, staff training programs and the organization of joint cultural and educational events. According to him, Armenian citizens have the opportunity to get higher education at the top universities in China and use the acquired knowledge and skills to advance the economy of Armenia.
Arthur Martirosyan stated that various events and programs promote, confirm and strengthen the ties between the two friendly countries. One of them was the holding of the Chinese Culture Days in 2019, which became an important and significant event in the cultural life of Armenia According to the Deputy Minister, Armenia and China have also started cooperation in the field of translation and publication: it will contribute to the recognition of the culture of the two countries also in the field of literature.
The ESCS Deputy Minister expressed confidence that the Armenian-Chinese cooperation will continue to advance thanks to the development of existing programs and the implementation of new initiatives.
The participants of the event were also greeted by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to the Republic of Armenia Fan Yong, Director of the China-Eurasia Council for Political and Strategic Research Mher Sahakyan and others.
It should be noted that the conference was organized by the China-Armenia Council for Political and Strategic Research and the Institute of World Socialism of the Renmin University of China with the assistance of the Chinese Embassy in Armenia.