ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Դոմինիկյան Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հանս Դաննենբերգ Կաստելյանոսին (նստավայրը՝ ք.Մոսկվա):
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջև կրթության, մշակույթի, սպորտի, երիտասարդության ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները և իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորմանն առնչվող հարցեր:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ներկայացրել է կրթության ոլորտում Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները՝ շեշտելով, որ բարձրագույն կրթության ոլորտում էական շեշտադրում է արվում բուհերի միջազգայնացմանը, հայաստանյան կրթական ծառայությունների արտահանմանը, այդ թվում՝ օտարերկրյա ուսանողների ներգրավման միջոցով։ Հանս Դաննենբերգ Կաստելյանոսը կարևորել է հայկական բուհերում իրենց ուսանողների՝ կրթություն ստանալու հնարավոր հեռանկարները: Երկու պետությունների միջև բարձրագույն կրթության ոլորտում հնարավոր համագործակցության վերաբերյալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ այն կարող է իրականացվել միջբուհական կապերի ձևավորման միջոցով՝ պատրաստակամություն հայտնելով դիտարկելու միջգերատեսչական մակարդակով համագործակցությունն ամրագրող փաստաթղթի ստորագրման առաջարկը։
Նորանշանակ դեսպանը կարևորել է փոխգործակցության սկիզբը արդեն իսկ կայացած փորձառությունների հիմքով սկսելու հանգամանքը: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև մշակույթի, կրթության, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում երկկողմանի հետաքրքրություն ներկայացնող տարաբնույթ հարցեր, ուղենշվել համագործակցության ձևավորման առանձին ուղղություններ։
Նշենք, որ ապրիլի 11-ին Հայաստանի Հանրապետությունում Դոմինիկյան Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Հանս Դաննենբերգ Կաստելյանոսը իր հավատարմագրերն է հանձնելու ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян принял новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Доминиканской Республики в Республике Армения Ганса Даненберга Кастельяноса (резиденция г. Москва).
На встрече были обсуждены возможности сотрудничества между двумя странами в сферах образования, культуры, спорта, молодежи и вопросы формирования договорно-правового поля.
Заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян представил осуществляемые в Армении реформы в сфере образования, подчеркнув, что в сфере высшего образования делается существенный акцент на интернационализации вузов, экспорте армянских образовательных услуг, в том числе посредством привлечения иностранных студентов. Ганс Даненберг Кастельянос подчеркнул важность возможных перспектив получения образования для своих студентов в армянских вузах. Относительно возможного сотрудничества двух государств в сфере высшего образования Артур Мартиросян отметил, что оно может быть реализовано посредством формирования межвузовских связей, выразив готовность рассмотреть предложение о подписании документа, закрепляющего сотрудничество на межведомственном уровне.
Новоназначенный посол подчеркнул важность начала взаимодействия на основе уже состоявшегося опыта. В ходе встречи стороны обсудили также различные вопросы, представляющие двусторонний интерес в сферах культуры, образования, спорта и молодежи, наметили отдельные направления формирования сотрудничества.
Отметим, что 11 апреля новоназначенный чрезвычайный и полномочный посол Доминиканской Республики в Республике Армения Ганс Даненберг Кастельянос вручит верительные грамоты президенту Армении Ваагну Хачатуряну.