ՀՀ Տավուշի մարզի հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում Հանրակրթության պետական չափորոշչի փորձարկման ընթացքը դիտարկելու նպատակով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանն աշխատանքային երկօրյա այցով գտնվել է Տավուշի մարզում:
Մոնիթորինգային խմբի հետ Տավուշ են մեկնել նաև ԿԳՄՍ նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Արսեն Բաղդասարյանը, հանրակրթության և արտադպրոցական ծրագրերի մշակման և իրականացման բաժնի պետ Սուսաննա Ազատյանը, Կրթության զարգացման և նորարարությունների ազգային կենտրոնի (ԿԶՆԱԿ) տնօրենի պաշտոնակատար Արտաշես Թորոսյանը։
Դիտարկումը կատարվել է Նոյեմբերյանի և Բերդի տարածաշրջանների հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների 2-րդ, 5-րդ, 7-րդ և 10-րդ դասարաններում` հաշվի առնելով այն, որ նոր չափորոշիչը փորձարկվում է նշված դասարաններում:
Աշխատանքային խումբը իրականացրել է դասալսումներ՝ հստակեցնելու, թե ուսուցիչը դասապրոցեսի ընթացքում ինչպես է կիրառում նոր չափորոշչի պահանջները: Այցի շրջանակում տեղի են ունեցել նաև հանդիպումներ ուսումնական հաստատությունների տնօրենների, տնօրենի տեղակալների և ուսուցիչների հետ, վերջիններս բարձրացրել են իրենց հուզող հարցերը և խնդիրները: Քննարկումների ընթացքում փորձարկվող դասարաններում դասավանդող ուսուցիչները նշել են, որ Հանրակրթության նոր չափորոշչով աշխատելն արդեն որոշակի դրական արդյունք է ապահովել` սովորողների շրջանում ձևավորելով այնպիսի կարողություններ և ունակություններ, որոնք առաջնային են անձի ձևավորման և կայացման գործում։
Ուսուցիչները նաև նշել են, որ նոր մեթոդներով աշխատելն իրենց հնարավորություն է ընձեռում ավելի ազատ ու անկաշկանդ դասավանդելու` դրսևորելով ստեղծագործ մոտեցումներ:

С целью наблюдения за ходом тестирования государственного стандарта общего образования в общеобразовательных учебных заведениях Тавушской области РА заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян с двухдневным рабочим визитом находилась в Тавушской области.
Вместе с мониторинговой группой в Тавуш также отправились начальник управления общего образования министерства ОНКС Арсен Багдасарян, начальник отдела по разработке и реализации общеобразовательных и внешкольных программ Сусанна Азатян, и. о. директора Национального центра развития образования и инноваций (НЦРОИ) Арташес Торосян.
Мониторинг был проведен во 2-м, 5-м, 7-м и 10-м классах общеобразовательных учебных заведений Ноемберянского и Бердского регионов, с учетом того, что новый стандарт тестируется в указанных классах.
Рабочая группа провела уроки, чтобы уточнить, как учитель применяет требования нового стандарта во время урока. В рамках визита состоялись также встречи с директорами учебных заведений, заместителями директора и учителями, которые подняли волнующие их вопросы и проблемы. В ходе обсуждений преподаватели в тестируемых классах отметили, что работа по новому стандарту общего образования уже обеспечила определенный положительный результат, сформировав среди учащихся такие способности и способности, которые являются приоритетными в формировании и становлении личности.
Учителя также отметили, что работа новыми методами дает им возможность более свободно и непринужденно преподавать, проявляя творческие подходы.
Педагоги выразили удовлетворение продолжающейся поддержкой фонда Национального центра развития образования и инноваций.